Hedgeové fondy daly v 1. čtvrtletí Microsoftu přednost před Applem. Inspirace pro drobné investory
|

Hedgeové fondy daly v 1. čtvrtletí Microsoftu přednost před Applem. Inspirace pro drobné investory

V portfoliích hedgeových fondů bylo v prvním čtvrtletí živo. Tyto velké štiky v akciovém rybníce ovlivňují dění na trzích zásadním způsobem. A v uplynulém kvartálu sesadily Apple z pozice nejčastěji držené akcie. Vystřídal ho Microsoft. Dále došlo ke snížení expozice ETF zaměřených na zlato. Vyplývá to ze zprávy Hedge Fund Trend Monitor z dílny Goldman Sachs.

Investiční portfolio Světové akcie

Největším překvapením je, že výrobce iPodu a iPhonu, společnost Apple (AAPL) už není nejčastěji drženou akcií. Na konci roku 2010 drželo tuto technologickou akcii dohromady 195 hedgeových fondů, mimochodem na druhém a třetím místě byly bankovní domy Citigroup a JPMorgan Chase. Po třech měsících 22 fondů pozici v Applu kompletně uzavřelo.

Nyní je nejčastěji drženou akcií společnost Microsoft se 181 zainvestovanými fondy, z původních 161 z předcházejícího čtvrtletí. To tedy znamená, že těchto 181 HFs si vytvořilo nepříjemnou ztrátu 11 % držením této pozice. Není žádným velkým překvapením, že u mnoha fondů došlo ke kompletnímu uzavření pozic v Citi a v Bank of America.

Nejpopulárnější akcie v portfoliích hedge fondů ke 31/12/2010 Nejpopulárnější akcie v portfoliích hedge fondů ke 31/3/2011

Legenda: Název firmy, ticker, sektor, tržní kapitalizace, počet zainvestovaných fondů (popularita), koncentrace, zisk/ztráta (YTD), krátké pozice a likvidita.

Jak jste si určitě všimli, na prvních deseti pozicích (za Q1 2011) jsou hodně zastoupeny finanční instituce (C, JPM, BAC), technologické (MSFT, AAPL, GOOG, QCOM, HPQ, CSCO) a farmaceutické firmy (PFE) s velkou tržní kapitalizací (nad 79 mld. USD). Oproti předcházejícímu čtvrtletí je v první desítce místo General Motors (GM) společnost Qualcomm (QCOM).

Uvedené akciové tituly jsou zastoupeny ve více než 115 fondech. Vysoká tržní kapitalizace společností nabízí mimořádnou likviditu, která je všemi hedgeovými fondy vyžadována.

Pozice v ETF

Není pravda, že hedgeové fondy investují do zlata hlavně skze ETF. Obecně tito investoři investují přímo do fyzického zlata a vyhýbají se „papírové“ investici do ETF. Goldman Sachs naznačuje, že 11 fondů uzavřelo pozice v SPDR Gold Trust (GLD je stále nejvíce držený ETF investující do zlata), s 20% poklesem v expozici ze 6 miliard USD na 5 miliard USD.

Nejpopulárnější ETF podle hedgeových fondů

Legenda: Jednotlivé sloupce -- Název ETF, jeho ticker, sektor/zaměření, zisk/ztráta (YTD), počet zainvestovaných fondů, dlouhé pozice, krátké pozice, rozdíl dlouhých a krátkých pozic, změna v počtu zainvestovaných fondů, jejich změna v dlouhých a krátkých pozicích od prosince 2010

Pozorně si všimněte, že u výše uvedených ETF je u mnohých titulů vysoká krátká („short“) pozice. To je například u tickerů SPY, IWM, EEM a XLE. Z toho je možné usuzovat, že fondy právě tyto ETF využívají k zajišťování svých dlouhých pozic, které jsou velmi často realizovány jako dlouhé („long“) investice do jednotlivých akcií, investičních sektorů a fyzických komodit.

Zdroj: Goldman Sachs