Burzovní kalendář 11. 7. - 15. 7. 2011
|

Burzovní kalendář 11. 7. - 15. 7. 2011

Americké trhy budou kromě začátku výsledkové sezóny sledovat především slova Bena Bernankeho o dalším vývoji ekonomiky ve Spojených státech. Investoři v Evropě budou kromě toho pravděpodobně netrpělivě očekávat výsledky bankovních zátěžových testů, jejichž výsledky se však dozvědí až v pátek večer. A dění na pražské burze bude ovlivňovat hlavně vývoj na vyspělých trzích.

Wall Street

V pondělí volno, úterý a středa taková příjemná nuda, ve čtvrtek raketový růst po reportu ADP, a v pátek strmý propad po katastrofálních číslech z trhu práce - takový byl druhý růstový týden v řadě na Wall Street (S&P 500 +0,31%).

Během pátku po počátečním pádu dokázaly akcie velkou část ztrát odmazat, zdá se proto, že by se v novém týdnu mohly znovu pohybovat v blízkosti letošních maxim.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Na býčí vlně

Spíše než špatná páteční nálada bude rozhodující řada událostí v novém týdnu - další čísla z ekonomiky, vyjádření Bena Bernankeho a začátek výsledkové sezóny.

Z makrodat budou nejsledovanější maloobchodní tržby. Ty by mohly dopadnout poměrně příznivě, jak naznačily v uplynulém týdnu červnové tržby velkých maloobchodních řetězců, které přispěly ke čtvrtečnímu růstu trhu. Sledovaný bude i páteční index důvěry Michiganské univerzity.

Ben Bernanker bude možná nejsledovanější postavou týdne. Bude informovat o finančním stavu Unie v prvním pololetí. Investoři budou čekat na slova ohledně možné další podpory ekonomiky.

"Nejspíš naváže na svá červnová vyjádření, která byla tradičně velice opatrná a obecná, možná bude jen opatrnější ve slovech o dalším hospodářském oživení," myslí si ekonom JPMorgan Michael Feroli (zdroj: CNBC).

S dalším kolem kvantitativního uvolňování trhy podle Bernankeho čekat nemají, ale podobně odmítavě hovořil šéf Fedu o další podpoře ekonomiky i před druhým kolem QE.

Bude QE3? Bernanke je jako Natalie Portman, taková schozofrenní černá labuť

Analytici a ekonomové začali po datech z amerického trhu práce znovu častěji spekulovat o možném druhém dnu recese (double-dip), ovšem většina odborníků a investorů zůstává poměrně optimistická, například Warren Buffett.

Zřejmě nejsledovanější bude v novém týdnu začátek výsledkové sezóny. Tu v pondělí tradičně odstartuje hliníkárenská Alcoa.

O významu oznamovaných čísel ovšem někteří pochybují. "Koho zajímá druhé čtvrtletí, když tady je 9% nezaměstnanost. Já budu sledovat spíše index ISM a maloobchodní tržby," vysvětluje hlavní stratég Wells Capital Management James Paulsen (zdroj: CNBC).

Důležitější než růst zisků a tržeb tak v přicházející výsledkové sezóně budou komentáře firem k dalšímu období, shodují se analytici. Celkově se v rámci indexu S&P 500 očekává růst zisků o 13,8 %, když ze statistiky vyloučíme Bank of America, která zaplatí pokutu 8,5 miliardy dolarů za špatná investiční doporučení v době hypoteční krize.

datum událost
11/7-15/7 Výsledková sezóna (Alcoa, JPMorgan, Citigroup, Google, Mattel)
12/7 Zápis z jednání Fedu 21.-22. 6. 2011
14/7 Maloobchodní tržby (červen)
15/7 Index spotřebitelských cen (červen)
15/7 Průmyslová výroba (červen)
15/7 Index důvěry Michiganské univerzity (červenec)

Výhled investora: Co vás v létě může totálně zruinovat?

Pražská burza

Index PX ve čtvrtek a v pátek neodolal tlaku ze zahraničních trhů a ztratil za celý týden 1,29 %. Zahraniční události budou hlavním faktorem pro vývoj českých akcií také v novém týdnu.

Pod tlakem byla zejména Erste Group, která ve čtvrtek "doháněla" ztrátu z burzy ve Vídni a za celý týden odepsala 3,8 %.

V novém týdnu mohou být banky znovu pod mírným tlakem, a to kvůli nervozitě ohledně pátečního zveřejnění výsledků zátěžových testů v Evropě.

Nedařilo se ani uhelné NWR, u níž pokračuje příběh odlivu investorů ke konkurenční JSW, která vstupuje na burzu v Polsku.

NWR: Jak akcie uhelné společnosti ovlivní vstup na burzu konkurenta JSW?

"Z domácích zpráv neočekáváme žádná výraznější oznámení, a tak se spíše projeví prázdninová nálada. Co můžeme připomenout, je IPO menšího ukrajinského těžaře uhlí (Coal Energy) ve Varšavě 13.-15. července, které může přinést další lehký odliv prostředků z NWR," napsal v pravidelném týdenním komentáři Milan Vaníček, hlavní analytik J&T Banky.

VIDEO: Které české akcie jsou favority druhého pololetí?

Evropa

Snížený rating Porugalska a páteční počáteční propad amerických burz srazily evropské akcie v týdenním srovnání do mínusu (DJ Eurostoxx 50 -2,98 %).

Pod tlakem byly především banky, které kromě obav z dalšího vývoje dluhové krize především "čekají" na výsledky stres testů. Ty budou známy v pátek.

Řecko není Argentina. Naštěstí?

Svůj význam budou mít také makrodata, sledovaná bude především inflace. V rámci boje s ní v uplynulém týdnu již podruhé v krátké době zvýšila ECB svou základní úrokovou sazbu. Ta je nyní na 1,5 %.

datum událost
12/7 Německo - index spotřebitelských cen (červen)
12/7 Velká Británie - index spotřebitelských cen (červen)
13/7 Velká Británie - nezaměstnanost
14/7 Eurozóna - index spotřebitelských cen (červen)
15/7 Výsledky zátěžových testů bank (18:00)