HFT: Vysokofrekvenční obchodování může pohořet na svém obrovském rozmachu
|

HFT: Vysokofrekvenční obchodování může pohořet na svém obrovském rozmachu

Dobrá technologie dokáže přinášet dočasnou konkurenční výhodu na finančních trzích stejně jako skvělý plán nebo insider informace. Po několik let to platilo i pro high frequency trading (HFT), strategie založené na vysokorychlostním obchodování se špičkovým počítačovým vybavením přinášející miliardové zisky. Avšak také budící stále ostřejší kritiku za vyvolávání tržní nestability (naposledy ztělesněné loňským květnovým flash crashem v USA) a poškozující "běžné" investory, pro které se vývoj na HFT ovládaném trhu stává iracionálním gamblerstvím.

Obchodování Trhy Světové akcie HFT Počítače
Počítače řídí velkou část obchodů

Rozšíření HFT až na 60 procent denních objemů v roce 2009 při dnes denně zobchodovaných sedmi miliard akcií na amerických burzách přitáhlo pozornost ambiciózních regulátorů, kteří by rádi "trh" dostali pod kontrolu. Snahy možná přicházejí poněkud pozdě. Podle úvah části zasvěcených totiž právě rozšiřující se dostupnost technologií a pokles jejich ceny, a tedy také rostoucí masovost a blížící se využitelnost "kýmkoli", je tím faktorem, který kouzlu HFT odzvoní.

Příkladem budiž americká burza CME Group. V Auroře poblíž Chicaga buduje datové centrum, které na ploše 130 tisíc metrů čtverečních poskytne zázemí klientským datům bezprostředně vedle systémů samotné burzy. Obchodníci pak mají dostat možnost profitovat z rekordně nízké latence přístupu do burzovních systémů.

IT zázemí je synonymem HFT strategií

Vedle nafukování tržního podílu stávajících hráčů však pokles nákladů na vstup do segmentu umožňuje jeho dosažitelnost hráčům novým. "Jen za posledních pět let náklady na vytvoření úvodní HFT strategie poklesly ze zhruba milionu dolarů na dvě stě tisíc," uvádí Jayesh Punater, CEO Gravitas, která vyvíjí strategie pro fondy.

S růstem rychlosti obchodování a propojovací kapacity mezi jednotlivými platformami klesá schopnost dosahování zisků skrze HFT. Řada fondů vstupuje do shodných pozic, samotné burzy (jako CME) upgradují technologie.

Speciál IW: HFT - vysokofrekvenční počítačové obchodování

Podle dat Tabb Group od roku 2006 do roku 2009 podíl HFT na denních objemech v USA plynule rostl: 25 %, 35 %, 50 %, více než 60 %. Jistě, pak jej zastavila krize, ale také ztráta exkluzivity. V roce 2010 tak vidíme zhruba 55 % podíl na denních objemech, letos další posun zpět k 50 %.

Objem obchodů prostřednictvím HFT S vývojem koresponduje odhadovaný výnos z HFT amerických obchodníků technologie využívající. Opět dle dat Tabb Group ze 7,2 miliardy dolarů tržeb v roce 2009 ty propadly na 5,7 miliardy v roce 2010 a jen 4,8 miliardy odhadovaných pro letošek. Evropa v rozvinutí HFT zaostává, podíl na denních objemech tak od roku 2006 plynule roste z necelých 5 % přes necelých 10 %, 20 %, necelých 30 % po zhruba 35 % za rok loňský i odhadovaných pro letošek.

"Již nyní je podle našeho názoru trh zahlcen nadkapacitou ve hře o to, kdo bude rychlejší. Zároveň z burz odcházejí drobní investoři, tedy ti, proti kterým je konkurenční výhoda postavena," míní Rajesh Nagella, šéf algoritmického obchodování Citigroup.

Podle Investment Company Institute od počátku letošního roku postihl americké vzájemné fondy odliv zdrojů v rozsahu 16 miliard dolarů. "Systém HFT kanibalizuje sám na sobě. Ve výsledku se stále více investorů obrací ke starým osvědčeným strategiím, nebo novým nezaloženým na rychlosti," uvádí Karim Taleb z newyorské Robust Methods. "Dříve si Ferrari mohli dovolit pouze určití lidé. Teď je dostupné v podstatě komukoli," alegorizuje HFT Jayesh Punater z Gravitas.

"Je to jednoduché. Potřebujete takový druh modelu, který nemají ostatní," říká Cameron Smith z Quantlab. Vyvíjí technologie, které predikují, kam se vydají trhy. Řada chicagských obchodníků se ze světa futures posunuje do opcí a akcií, kde mohou dobře využít své expertní modely založené na asymetrickém obchodování odpovídajícím na nové informace, například reakce Fedu. Vstupují také četněji do komodit včetně potravin a kovů.

Pokračování článku najdete na serveru Patria.cz