Americké akcie do konce roku ztratí 10 %, varuje stratég Goldman Sachs
|

Americké akcie do konce roku ztratí 10 %, varuje stratég Goldman Sachs

Index S&P 500 se v úvodu nového týdne příliš nevzdálil od úrovně 1 370 bodů, na níž zakončil minulý týden, čtvrtý růstový v řadě. Akciový stratég Goldman Sachs pro americký trh David Kostin přesto snížil svou cílovou cenu na hlavní americký index, a to na 1 250 bodů ke konci roku 2012. Pro Bloomberg TV toto své rozhodnutí vysvětlil hned třemi důvody.

Americká ekonomika Světové akcie

1. Americká ekonomika stagnuje, roste pod historickým trendem.

2. V období slabého ekonomického růstu mají trhy tendenci spíše klesat.

3. V roce 2012 předpokládá Kostin růst zisků amerických společností o pouhá 3 %.

Růst pod 2 % je podle Kostina velice slabý. navíc v posledních třech měsících dochází k zhoršování výhledů ziskovosti i tržeb amerických firem napříč sektory.

Kromě toho Kostin zmínil i nízké objemy investovaných peněz na americkém akciovém trhu a rostoucí ceny ropy jako jednu z hlavních hrozeb pro probíhající ekonomické oživení.

Býčí trh oslavil třetí narozeniny. Jaký bude čtvrtý rok akciového růstu?
Sam Stovall, hlavní investiční stratég S&P Capital IQ, se v historii amerického akciového trhu orientuje nadmíru dobře. Jak vždy upozorňuje, minulost nelze brát jako předobraz budoucnosti, ovšem mnohdy se opakují podobné vzorce chování investorů i dopady tohoto chování na akciové indexy. Býčí trh na indexu S&P 500, který v pátek oslavil třetí narozeniny, Stovalla přiměl k zamyšlení, jaký by mohl být případný čtvrtý rok akciového růstu a které sektory mohou být na základě historie investičně nejzajímavější.

Zdroj: Bloomberg