Na jaké podílové fondy vsadit v roce 2012?
|

Na jaké podílové fondy vsadit v roce 2012?

Ačkoli vývoj na kapitálových trzích v posledních několika letech může v mnoha začínajících investorech vyvolávat mírnou paniku, jsem toho názoru, že pokud se dodržují určité investiční zásady, můžeme i z rizikovějších investic poskládat relativně stabilní portfolio.

Investování Podílové fondy Investiční horizont
Investování - ilustrační foto

Zásada 1: Zohlednit plánovaný investiční horizont.

Zásada 2: Diverzifikovat.

Zásada 3: Postupně uzamykat výnosy.

Zejména pro drobné investory se mi jeví jako vhodný investiční nástroj podílové fondy. Snoubí všechny tyto zásady a existuje jich již na trhu takové množství, že si mezi nimi vyberou jak konzervativní, tak "dobrodružnější" povahy.

V současnosti se mi v praxi osvědčilo doporučovat klientům především tyto podílové fondy:

Conseq Invest Konzervativní (Conseq IM) – investice vhodná pro krátkodobý horizont, ale zároveň se skladbou umožňující zajímavé výnosy. Fond je v české koruně, a proto drobný investor nepodstupuje měnové riziko. Zároveň využívá potenciálu dluhopisů, tedy může dosáhnout vyšších výnosů než v případě termínovaných či spořících účtů.

Jak dobře vybrat podílový fond
Patnáct set. Taková je aktuální nabídka investičních podílových fondů v České republice. Podle jakých parametrů by měl drobný investor vybírat?

Fond korporátních dluhopisů (ČP Invest) – fond vhodný pro vyváženou strategii a střednědobý investiční horizont. Využívá potenciálu výnosů světových dluhopisů převážně společností z finančního sektoru, zároveň je dostatečně geograficky diverzifikován. Také zde se mi libí ochrana před měnovým rizikem.

ING International Český akciový fond (ING IM) – fond pro klientelu sledující dlouhodobý investiční horizont a očekávající vysoké zhodnocení. Portfolio je složeno z akcií východoevropských firem podnikajících ve stabilních sektorech. V současnosti bych se pro vstup do tohoto podílového fondu rozhodovala na základě ještě přijatelných vstupních hodnot.

Jak investovat tisícovku? S tak malým kašpárkem velké divadlo nehrajte
V investování pořekadlo o malém kašpárkovi neplatí. Pokud vám v peněžence přebývá tisícovka, splaťte předčasně úvěr na kreditní kartě, pošlete ji na staré stavební spoření (nové nezakládejte), nebo ji nechte na spořicím účtu jako rezervu. Pokud vám taková tisícovka přebývá každý měsíc, tak, s ohledem na dobu, po kterou nebudete tyto peníze potřebovat, a podle vlastní ochoty riskovat, vyberte vhodný podílový fond.

Zdroj: OVB