Podílové fondy: Aktivní správa vašich peněz
|

Podílové fondy: Aktivní správa vašich peněz

Nad tím, kam uložit své úspory, přemýšlí denně spousta lidí. Někdo si možná většinu ponechává na běžném účtu, ale jiní hledají výnosnější způsob uložení, i kdyby jen termínovaný vklad nebo spořící účet. Jednou z běžně dostupných možností zhodnocování peněz je investice do podílových fondů. Od konzervativních peněžních či dluhopisových, které se mohou o peníze klientů přetahovat se zmíněnými bankovními produkty, až po ty dynamičtější, smíšené, akciové a komoditní fondy.

Investování Podílové fondy
Investování - ilustrační foto

Za případný vstupní, případně výstupní poplatek tak může klient získat přístup na nejrůznější trhy, a to už od poměrně velmi nízkých částek. Je ovšem potřeba vzít v potaz, že investování volných finančních prostředků přichází na řadu zpravidla až po vyřešení základních potřeb, například financování vlastního bydlení, zajištění příjmů rodiny nebo spoření na důchod.

Za zajímavé korunové peněžní či dluhopisové fondy považuji například Fond peněžního trhu ČP Invest, Konzervativní dluhopisový a Dluhopisový fond Conseq.

Mezi smíšenými fondy jsou to pak například C-Quadrat TR Balanced a z akciových BNPP Equity Best Selection Europe či Pioneer Top European Players.

Dynamičtější investoři mohou volit také fondy zaměřené na rozvíjející se ekonomiky. Za zmínku určitě stojí také již "hotová" portfolia s aktivní správou namíchaná z mnoha fondů.

Jaký fond či portfolio zvolit, je vždy na posouzení konkrétního člověka. Také si musí určit, na jakou dobu, v jaké měně a s jakým potenciálním rizikem a výnosem chce investovat. Důležité je také rozhodnout, zda bude investovat pravidelně nebo jednorázově.

I přes současné turbulence na finančních trzích se domnívám, že investice do otevřených podílových fondů dává zejména v delším časovém horizontu stále smysl, jelikož na bankovních účtech se drobný investor dlouhodobě reálného zhodnocení peněz pravděpodobně nedočká.

Na jaké podílové fondy vsadit v roce 2012?
Ačkoli vývoj na kapitálových trzích v posledních několika letech může v mnoha začínajících investorech vyvolávat mírnou paniku, jsem toho názoru, že pokud se dodržují určité investiční zásady, můžeme i z rizikovějších investic poskládat relativně stabilní portfolio.

Zdroj: OVB