US MARKETZavírá za: 2 h 32 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Vybíráme finančního poradce

Mít, či nemít? Není to pro život úplně nezbytné, ale když ho mít nebudeme, může nás dosažení cílů stát více peněz a času. Není totiž vůbec jednoduché vyznat se v široké nabídce finančních produktů a porovnat alternativy ve všech možných oblastech. Právě proto má finanční poradce smysl. Jak a podle čeho si ho vybrat?

Co finanční poradce dělá, kdo jím je, a kdo není? Výsledkem práce finančního poradce je finanční plán. Ten by měl mít každý, kdo nechce přípravu na důležité životní situace nechat náhodě (řešení bydlení, děti, důchod apod.). Skutečným finančním poradcem je hlavně ten, kdo s klientem před vypracováním plánu nejprve důkladně provede finanční analýzu, tedy zjistí jeho potřeby, přání, cíle a možnosti.

Druhým důležitým kvalifikačním předpokladem dobrého poradce je pokrytí co nejvíce oblastí nabídky finančních produktů. Neměl by tedy zastupovat například jen jednu banku či spořitelnu, jejíž produkty nabízí. U finančních poradců je totiž důležitá jejich nezávislost, díky které mohou z nepřeberné nabídky na trhu vybrat pro klienta nejvhodnější produkt.

Poradce ovšem může produkt vybírat jedině na míru konkrétnímu klientovi. Jakékoli řešení "nejvýhodnější pro každého" zavání snahou o vlastní prospěch.

Co zažijete se správným finančním poradcem?

1. Řádně představí sebe a společnost, kterou zastupuje, sdělí postup spolupráce a její případné další důležité aspekty.

2. Nezačne bezdůvodně negováním práce těch, kteří se postarali o klientovo aktuální portfolio. Následně celé portfolio nepřepracuje, není-li to opravdu nutné, naopak vhodné produkty ponechá, případně poupraví. Provede důkladnou analýzu rodinných financí a potřeb, přání a cílů a nezávislý výběr vhodných produktů, a to bezplatně.

3. Zastřešení velkou, zavedenou, důvěryhodnou společností je výhodou, ale není to určující prvek poznání kvality konkrétního poradce.

Jak se starat o své finance? Několik jednoduchých rad

Jak se starat o své finance? Několik jednoduchých rad

4. Poradce ve vás nesmí budit nedůvěru, naopak si ji svými reakcemi a postupy bude získávat. Bude věci dostatečně vysvětlovat, i když, stejně jako například začínající lékař, i poradce musí zkušenosti získat.

5. Pokud se vám nebude na poradci cokoli zamlouvat či nebude držet slovo, vyjasněte si to, nebo spolupráci ukončete.

6. Poradce na doporučení – prověřený lidmi, kterým důvěřujete – bude velmi pravděpodobně lepší volbou než jakýkoli krok do neznáma.

7. Při prezentaci rady nezastírá skutečný stav věci a nepoužívá pouze superlativy, vše má svůj rub a líc. Netlačí na pilu, působí vyrovnaně, pravděpodobně i dobře vypadá. Nesmí si dovolit agresivní prodejní praktiky. Ať už bude doporučení jakékoli, klient by měl mít vždy dostatek času na rozmyšlenou a na prostudování všech dokumentů.

8. Na neopodstatněné a nevybíravé žádosti o doporučení svých známých nereagujte. To by mělo být vždy až odměnou za dobře odvedenou práci.

9. Samotným uzavřením smluv pro něho práce s klientem nekončí.

Možná by se toho našlo ještě více. Každý klient však preferuje něco jiného a logicky bude klást větší důraz na to či ono. Vzhledem k tomu, že – stejně jako například lékaře – i finančního poradce může mít klient v případě dobré volby dlouhá léta, je dobré, aby spolupráce s ním byla příjemná. A přestože poradce není pro život úplně nezbytný, možná zjistíte, že se bez něj neobejdete.

Článek byl napsán pro Investiční magazín

Zdroj: OVB

Investiční a finanční poradenství
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa