Zlaté pamětní mince: Jistota, nebo spekulace?
|

Zlaté pamětní mince: Jistota, nebo spekulace?

Zlaté pamětní mince jsou považovány za zajímavou investiční příležitost, která kromě zlata a jeho ceny přináší majiteli také přidanou sběratelskou nebo uměleckou hodnotu. Význam umělecké a sběratelské hodnoty ovšem v poslední době překonává spekulativní výdělek.

Zlato Investiční a pamětní mince a medaile

O pamětní mince vydávané ČNB v pětiletých cyklech je mezi sběrateli i investory poměrně velký zájem, který navíc v posledních letech rychle roste. Mince již stále častěji nenakupují pouze sběratelé a numizmatici kvůli jejich umělecké hodnotě, zájem roste zejména mezi investory a spekulanty, kteří nakupují mince pouze kvůli zajímavému výdělku.

Souvisí to jednak s rostoucím zájmem o žlutý kov a růstem jeho ceny, a jednak s tím, že cena pamětních mincí není tak závislá na ceně drahého kovu, jako je tomu u investičních mincí nebo slitků a cihel (a přirážka při emisní ceně není oproti samotné ceně zlata výrazná). Sběratelé z tohoto stavu asi velkou radost nemají, protože poptávka cenu mincí poměrně rychle žene nahoru, na druhou stranu však běžná kvalita mincí, kterou sběratelé upřednostňují, neroste tak výrazně.

Radek Šulta: Zlaté a stříbrné investiční mince rozzáří každé portfolio
Zlato, na rozdíl od bank, fondů, burz či celých států, nemůže zbankrotovat. Ve spojení s hmotnou a velmi skladnou podobou máte na světě jedinečný investiční instrument, říká Radek Šulta, ředitel České mincovny, která je výhradním dodavatelem mincí pro ČNB. Podle něj je při investici do zlata zcela klíčový správný výběr obchodníka.

Dochází tak k poněkud paradoxní situaci, kdy i přes několikanásobně vyšší nabídku cena proof verze mincí roste mnohem rychleji, než je tomu u mincí v běžné kvalitě. Vysvětlit se to dá nejspíše tím, že si numizmatici datum emise pohlídají a nemají potřebu kupovat mince v aukcích, kdežto ostatní investoři začátek každého cyklu mohou promeškat, načež se snaží nakupovat mince za poměrně vysoké ceny.

Zajímavé zhodnocení pamětních mincí

Na pamětních mincích ČNB se dá vydělat skutečně hodně, je ovšem také potřeba zmínit, že ne všechny mince přinesly investorům a spekulantům výrazný zisk. Podle zkušenosti z minulých let se ukazuje, že nejvyšší výnosy zaznamenali ti, kteří nakupili mince na začátku každého pětiletého tématického cyklu. Od roku 2001 do roku 2005 to bylo Deset století architektury (nominál 2 000 Kč, hmotnost 6,22 g.), od 2006 do 2010 Kulturní památky technického dědictví (2 500 Kč, 7,78 g.) a od roku 2011 do roku 2015 se prodávají mince v cyklu Mosty České republiky (5 000 Kč, 15,55 g.).

Průměrná cena zlatých mincí

První mince jsou terno

Úplně první mince, jejímž námětem byl románský sloh – rotunda ve Znojmě -, byla vydána v nákladu 3 000 kusů proof a 2 500 kusů v běžné kvalitě. U další mince se pak náklad v kvalitě proof zvýšil na 3 300 kusů a od roku 2003 do roku 2005 to bylo 3 500 kusů, přičemž počet mincí v běžné kvalitě zůstal nezměněn. Cena byla stanovena na 3 900 korun pro proof a 3 300 pro běžnou kvalitu. V roce 2007 se cena první mince v proof kvalitě podle webů numismatik.bloguje.cz a Českémince.cz dostala na neuvěřitelných 90 000 korun, mince v běžné kvalitě dosáhla maxima koncem téhož roku kolem hodnoty 51 000 korun.

Druhá mince z roku 2001 pak dosáhla maxima v proof kvalitě na hodnotě 55 000 korun, poslední mince z cyklu s vyobrazením Tančícího domu pak dosáhla již "pouze" 12 900 korun. Dnes se na aukcích mince z této série (kromě první a druhé), jak v běžné, tak i proof kvalitě, prodávají za zhruba 8 000 korun. Ani to sice není špatný výnos, výrazný růst do budoucna však již očekávat nelze.

Zlato dnes můžete koupit za nejlepší ceny v životě. A ještě výhodněji můžete pořídit zlaté akcie
Takový vzkaz několikrát vyslali účastníci březnové konference těžařských firem BMO Global Metals & Mining na Floridě, kde si ředitelé velkých těžařů zlata postěžovali, jak jsou jejich, tedy "zlaté" dramaticky podhodnocené oproti samotnému kovu, který v posledních letech dramaticky zdražuje.

Další série mincí se opět začala prodávat v poměrně nízkých nákladech (v roce 2006 Velké Losiny 3 000 proof, 2 000 běžná kvalita), ale ČNB využila zájmu investorů (zejména v letech 2007 a 2008 byl růst zájmu a cen enormní) a začala náklady mincí, zejména v kvalitě proof, poměrně razantně zvedat. Maximum pak bylo v roce 2008 na počtu 10 900 (proof), poslední mince v roce 2010 pak vyšla v kvalitě proof v nákladu 9 200 proof a 3 800 v běžné kvalitě. Společně s tím rostla také emisní ceny mince, kterou začala ČNB určovat podle ceny zlata, takže první mince stála v proof kvalitě 4 900 korun a v běžné kvalitě 4 400, ale poslední již stála 7 869, respektive 7 421 korun.

Také v této sérii dosáhly největšího zhodnocení právě první dvě mince, když cena mince s vyobrazením papírny ve Velkých Losinách se v roce 2007 vyšplhala na 82 600 korun a mince s vyobrazením Klemetina v Praze na 40 000 korun (ještě dnes se prodávají za 63 000, respektive 24 000 korun). Ostatní mince již tak velké zhodnocení nezaznamenaly, na aukci se dají pořídit, jak v proof kvalitě, tak v běžné kvalitě, za 8 000 až 9 000 korun.

Cena mince s vyobrazením Velkých Losin

Pokračování článku najdete na serveru Investujeme.cz