Radek Šulta: Zlaté a stříbrné investiční mince rozzáří každé portfolio

Zlato, na rozdíl od bank, fondů, burz či celých států, nemůže zbankrotovat. Ve spojení s hmotnou a velmi skladnou podobou máte na světě jedinečný investiční instrument, říká Radek Šulta, ředitel České mincovny, která je výhradním dodavatelem mincí pro ČNB. Podle něj je při investici do zlata zcela klíčový správný výběr obchodníka.
Shodneme se, že by zlato nemělo chybět v portfoliu drobného investora. Odborníci doporučují 5 až 10 % váhy věnovat právě tomuto kovu. Zlato je vnímáno jako bezpečný přístav v období krizí, například té dluhové v eurozóně. Jaké jsou podle vás další argumenty pro růst ceny zlata?
Radek Šulta (RŠ): Nejen drobný, ale každý investor by měl v portfoliu mít drahé kovy. Zlato je přirozeně nejlepší volbou, protože za určitých podmínek, například u zlatých slitků a mincí, lze dosáhnout režimu, kdy je osvobozeno od DPH. Argumentů pro růst je pak hned několik. Lidé jsou zlatem historicky fascinováni, z čehož pramení trvalá poptávka po něm. Také panuje přesvědčení, že zlato nejlépe uchovává hodnotu. Lze ho uschovat, doslova zakopat, a tím uchránit před konfiskací, nuceným výkupem či znárodněním a zestátněním.
Pro růst zlata mluví i to, že silná a dynamicky rostoucí poptávka po něm je v nejlidnatějších a prudce rostoucích ekonomikách – Indii a Číně. Stále více obyvatel těchto zemí na zlato dosáhne. Navíc zlato, narozdíl od bank, fondů, burz či celých států, nemůže zbankrotovat. Ve spojení s hmotnou a velmi skladnou podobou máte na světě jedinečný investiční instrument.
Investiční mince jsou osvobozeny od DPH, což je plus oproti klasickým zlatým medailím. Jak je v Česku regulován obchod s investičním zlatem? U koho si mohou drobní investoři případně stěžovat?
RŠ: Trh s investičním zlatem není v ČR nijak regulován. Obecnou definici investičního zlata obsahuje §92 zákona o DPH. Kdo dodrží zákonem daná ustanovení, může investiční zlato nakupovat či prodávat stejně jako jakoukoli jinou movitou věc.
Když investuji do fondu, který investuje do zlata, tak po 6měsíčním držení neplatím jako fyzická osoba daň z příjmu. Jak je tomu u fyzické investice do zlata, tedy například u investičních zlatých mincí?
RŠ: Investiční zlato je obyčejná movitá věc jako hrníček, šatní skříň či televize. Na prodej zlata se tedy vztahují obecná ustanovení zákona o dani z příjmu. Žádný zvláštní režim z hlediska daně z příjmu pro investiční zlato neexistuje.
Pokud se člověk rozhodne investovat do fyzického zlata, co mu radíte? Jaký byste mu dal investiční manuál?
RŠ: Primární je volba obchodníka, který zlato nabízí. Prakticky všichni prodejci pracují zásadně na bázi platby předem. Svěřit peníze neznámé osobě či firmě se přitom nemusí vždy vyplatit. Z toho důvodu je volba obchodníka zcela klíčová. Když si klient vybere obchodníka, měl by zjistit, jak probíhá objednávkový proces. Obchodníci mají své všeobecné podmínky většinou zveřejněny na webových stránkách, optimální je ovšem osobní schůzka či telefonický dotaz. Kontakt mnohdy umocní u klienta pocit dobré volby, nebo se stane pravý opak a klient si najde jiného obchodníka.
Když budu mít zájem o konkrétní produkt, například zlaté mince, kdo mi dá garance pravosti a ryzosti zlata?
RŠ: Zlaté mince emitují jen centrální banky jednotlivých států. Garantují jejich pravost a ryzost. V případě České mincovny a novozélandských mincí ražených v České republice je tady ještě záruka České mincovny podpořená příslušným certifikátem pravosti.
Kolik tedy konkrétně zaplatím, pokud si koupím investiční zlato, ale pak se rozhodnu jej prodat?
RŠ: Cena investičního zlata je spjatá s komoditními burzami, takže je velice nestabilní. Pro českého investora je navíc důležité sledovat kurz koruny, ne vždy totiž klesající cena zlata na burze znamená ztráty a naopak. Kurz koruny k dolaru a k euru je stejně důležitý jako cena kovu samotného. Jak nákup, tak zpětný prodej zlata budou realizovány za aktuální ceny a při směnných kurzech v den transakce.
V čem je vaše investiční zlato (Smart mince) jiné, než nabízí konkurence? Jaká je podle vás jejich konkurenční výhoda?
RŠ: Zlaté Smart mince České mincovny v sobě kombinují dva významné cenotvorné faktory. Jednak jde o cenu kovu jako takového, a jednak o sběratelskou hodnotu plastiky ztvárněné na minci. Mince je stejně jako slitek osvobozena od DPH, avšak na rozdíl od běžných investičních zlatých mincí (například Philharmoniker, Panda) a slitků, kterých jsou emitovány desítky tisíc, zlaté Smart mince mají přísně limitovaný náklad. Proto v sobě nesou i sběratelskou hodnotu.
Aktuální cenu zlata sledujte zde
Investice do fyzického zlata má například oproti podílovému fondu, který investuje do futures na zlato nebo akcií společností těžících zlato, většinou handicap v podobě omezené likvidity.
RŠ: To není úplně přesné. Investoři, kteří slitky či mince zakoupí u nás, je bez problému a obratem budou moci opět nabídnout do zpětného výkupu. Likvidita je proto výborná, zpětný výkup trvá několik minut, v extrémních případech několik dnů.
Jak je stanovena cena, za kterou odkupujete? A jaké máte marže?
RŠ: Výkupní cena je odvozována přímo od prodejní ceny platné v den transakce. Je nižší o transakční náklady. Při prodeji investičního zlata jsou marže mezi 2 a 4 %, při výkupu je to podobné.
Jak často se mění cena? Stanovujete jí denně, nebo třeba týdně?
RŠ: Cenu měníme nepravidelně v závislosti na pohybu ceny kovu na burzách. Stává se, že ceny nezměníme celý týden, v srpnu 2011 (v době nákupní horečky – pozn. red.) jsme je měnili i čtyřikrát za den.
Většina lidí, kteří již v Česku investovali do zlata či dalších vzácných kovů, ho má doma někde schované, v lepším případě v "domácím trezoru". Jaké mají investoři další možnosti zlato bezpečně uchovat?
RŠ: Drahé kovy a jiné cennosti obecně nepatří do slamníků. Měly by se ocitnout v bezpečnostních schránkách či trezorech bank nebo jiných důvěryhodných institucí. I Česká mincovna nabízí možnost úschovy zakoupených výrobků ve vlastních trezorech. Jde o nadstandardní službu, kterou chceme a budeme dále rozvíjet.
Hodně se mluví a píše o zlatě, ale velký investiční příběh má i trochu opomíjené stříbro. Zůstane jen u zlata, nebo investorům nabídnete také stříbrné investiční mince?
RŠ: Po léta se poměr ceny stříbra a zlata držel v rozmezí zhruba 1:16 až 1:18. To odpovídá realitě, neboť stříbra se v zemské kůře nachází zhruba 16- až 18krát více. V současné době je tento poměr výrazně vychýlen směrem ke zlatu, potenciál růstu ceny stříbra je proto významný. Proto se i v naší nabídce počátkem příštího roku objeví také první stříbrné Smart mince.
Jaké má vůbec investor možnosti fyzické investice do zlata, tedy bez využití finančních instrumentů typu podílových nebo indexových fondů a investičních certifikátů?
RŠ: Zájemce o investici do drahých kovů by měl vyhledat a kontaktovat obchodníka s drahými kovy, který mu poskytne komplexní informaci. Česká mincovna nabízí široký sortiment – od zlatých medailí přes slitky až po mince, v různých provedeních a gramážích, se zárukou autentičnosti a možností zpětného prodeje. Nezanedbatelnou výhodou je určitá možnost výroby vlastní zlaté či stříbrné mince (private brand) s nominálem v novozélandských dolarech.
Unce zlata za 10 tisíc dolarů: Hudba budoucnosti?