Čtvrteční výsledky budou ve znamení dvou velkých amerických bank a technologií
|

Čtvrteční výsledky budou ve znamení dvou velkých amerických bank a technologií

Kromě velkých amerických bank se ve čtvrtek chystá oznámit výsledky řada dalších firem z indexu S&P 500. Vybrali jsme pro vás ty nejvýznamnější a nabízíme odhady zisku a tržeb podle analytiků oslovených Bloombergem, jako obvykle v přehledných grafech.

Světové akcie Výsledková sezóna
Baxter - čtvrtletní zisk a tržby

Baxter (19. 4.)

Farmaceutický Baxter loni rekordně investoval do výzkumu (946 milionů USD – 7 % z celkových tržeb). Nepřestává inovovat a zdokonalovat produktové portfolio, vyvíjí účinnější léky na chronické nemoci jako hemofilii, Alzheimerovu chorobu, problémy imunitního systému nebo ledvin.

Rozvoj inovací urychluje řada akvizic a obchodních partnerství. Umožňují Baxteru diverzifikovat produktové portfolio a využívat klíčových vědeckých, výrobních a komerčních výhod, které z expanze plynou.

Baxter stabilně vykazuje nadprůměrný růst zisku a dividend. Tržby se loni zvedly o 8 %, čistý zisk dokonce o 58 %. Pozitivní vývoj zaznamenaly i marže, které se zvýšily hlavně díky redukci nákladů. Probíhá navíc program zpětného odkupu akcií.

Philip Morris (19. 4.)

Výsledky Philip Morris International budou tradičně zajímat i investory na pražské burze, protože v rámci výsledkové zprávy může být naznačeno leccos o vývoji prodeje cigaret v Evropě včetně České republiky.

 Philip Morris - čtvrtletní zisk a tržby

Verizon (19. 4.)

 Verizon Communications - čtvrtletní zisk a tržby  Bank of America - čtvrtletní zisk a tržby

Bank of America (19. 4.)

Bank of America stále bojuje s dopady nemovitostní bubliny a prodává po stovkách zabavené domy. Trh s bydlením by se letos konečně mohl odrazit ode dna.

Neočekává se, že by banka ve čtvrtek předvedla závratné výsledky, protože se stále namísto růstu zisku musí soustředit na řešení problémů. Ve vzduchu navíc visí evropské a čínské ekonomické zpomalení, které se dříve nebo později projeví i v USA.

Rally od počátku roku je tažena spíše tržním sentimentem a změnou vnímání rizika u bankovních akcií. Ve skutečnosti se struktura rozvahy Bank of America za posledních šest měsíců (od doby, kdy se banka obchodovala na rekordních minimech) o mnoho nezměnila.

Propad akciových trhů, který by zajisté (podobně jako loni) táhly akcie finančního sektoru, by mohla způsobit eskalace evropské dluhové krize, kde zůstávají velkým otazníkem Itálie a Španělsko. Naopak napomoci rally amerických akcií by mohla očekávaná depreciace dolaru, Fed by totiž mohl zaplavit trh dolary za nakoupené dluhopisy.

AMD (19. 4.)

Advanced Micro Devices - čtvrtletní zisk a tržby  Microsoft - čtvrtletní zisk a tržby

Microsoft (19. 4.)

Microsoft nedávno dokončil akvizici Skypu. V blízké době se navíc chystá uvedení dlouho očekávaných Windows 8, do nichž firma vkládá velké naděje. Operační systém Windows 8 by mohl sklízet úspěchy i v sektoru smartphonů, kde s velkou pravděpodobností nahradí tržní podíl ustupujících BlackBerry (Research in Motion) a Symbianu (Nokia). Microsoft chce postavit úspěch svého nového mobilního operačního systému na zájmu zákazníků o využití stejné platformy, kterou získají předinstalovanou s nákupem nových počítačů a tabletů.

Microsoft sice neroste rychle jako Apple nebo Google, ale ve třech z posledních čtyř kvartálů předčil očekávání analytiků, takže potenciál určitě má. Každý kvartál provádí zpětné odkupy akcií za miliardu dolarů. Vzhledem k 260miliardové tržní kapitalizaci to sice není velký objem, ale přesto je dostačující pro tlumení tržních výkyvů. Nabízí také více než 2,5% dividendový výnos, dividendu stabilně navyšuje.

Valuace Microsoftu podle P/S (price-to-sales) jsou blízko Applu, obě firmy jsou podle tohoto ukazatele levnější než Google. Co se týče ohodnocení podle P/E (aktuálně 11,38), dá se čekat, že si Microsoft vzhledem k nižšímu tempu růstu zisku udrží atraktivní valuace oproti svým konkurentům.

 Morgan Stanley - čtvrtletní tržby

Morgan Stanley (19. 4.)

  • Odhad EPS: 0,45 USD

V roce 2009 banka vytvořila největší světovou platformu pro wealth management, když se uchýlila k fúzi a integraci svých retailových brokerských operací s brokerskou jednotkou Citibank Smith Barney. Platforma nabízí velmi slušné ziskové marže při nižší míře rizika. Joint venture Morgan Stanley Smith Barney je dnes světovým lídrem s 18 000 finančními poradci a 1,5 bilionu USD v aktivech klientů. Joint venture minule vykázal nejvyšší roční i čtvrtletní čisté tržby od svého založení a očekává se další stabilní růst, jak bude platforma díky zlepšenému výhledu ekonomiky vydělávat na poplatcích, protože se klienti budou v hojnější míře přesouvat z bezpečných přístavů zpět do akcií. V minulém čtvrtletí stál wealth management za 33 % celkových tržeb MS.

Za posilováním rozvahy Morgan Stanley – hlavně kapitálu a likvidity - stojí mimo jiné přeměna prioritních akcií držených MUFG na kmenové a vyřešení některých strategických a právních otázek, včetně sporů ohledně MBIA. Toto navýšení kapitálu Tier 1 by mohlo umožnit Morgan Stanley uvolnit prostředky na využití kupní opce na dodatečných 14 % v Morgan Stanley Smith Barney. Tím by získala 65% podíl na vysoce hodnotném joint venture. Spekuluje se o tom, že chce banka dokonce získat v blízké době i zbývající podíl, i když původně uvažovala o jeho nákupu pomocí splátek v následujících třech letech. Jaké financování nákupu zbylého podílu MS zvolí, bude rozhodující pro hodnocení od ratingových agentur.

Navzdory očekávaným dlouhodobým benefitům z brokerské platformy bude banka čelit v krátkém období hrozbě plynoucí z plánovaného snížení ratingu od agentury Moody's a riziku eskalace dluhové krize eurozóny, kde má banka velké expozice ve státních dluhopisech.

Zdroj: Seeking Alpha