Akcie v nemilosti investorů
|

Akcie v nemilosti investorů

Ceny amerických akcií se sice od krize po pádu Lehman Brothers zdvojnásobily, ale investoři se drží zpátky. Na amerických burzách se obchoduje čím dál tím méně. Stojí za poklesem objemu obchodů obavy investorů, odliv kapitálu na neamerické burzy či do jiných tříd aktiv, nebo snad regulace snižující aktivitu vysokofrekvenčních traderů (HFT)?

Světové akcie Investování Objem obchodů

Nejenže se objem obchodů na amerických burzách po krizi v roce 2008 nevrátil na původní úroveň, dokonce nadále klesá. V dubnu byl podle Credit Suisse Trading Strategy denní obrat na všech amerických burzách jen 6,5 miliardy (ve srovnání s 12,1 miliardy na vrcholu v roce 2008).

Objem obchodů s americkými akciemi za posledních šest let

Současný pokles v obchodování je zarážející. Podle NYSE objem obchodů klesá již tři roky po sobě. K takové situaci nedošlo od roku 1960, a jde proto o zcela odlišný trend v porovnání s minulými obdobími ekonomického oživení. Po akciových propadech v roce 1987 a 2001 našli obchodníci cestu zpět na trh do dvou let.

Akcie, ekonomika, forex: Víte, co si aktuálně myslí velcí investoři?
Banka Morgan Stanley provedla v dubnu výzkum mezi investory a ptala se jich, jak vidí budoucnost akcií, komodit, měn a světové ekonomiky. Několik čísel se od březnového dotazování významně posunulo. A není divu.

Regulace vysokorychlostního obchodování

Dnes jsou podmínky složitější, na trhu je mnohem více hráčů, především HFT tradeři, kteří zajišťují více než polovinu veškeré aktivity na akciových trzích. Podle nových údajů však i oni ustupují. Stojí za tím zřejmě přísnější regulace, která si klade za cíl učinit trhy méně volatilními.

HFT: Vysokofrekvenční obchody houpou se světovými trhy, regulátoři si už na počítače brousí zuby
Počítači řízené burzovní obchody mohou podle řady odborníků za vyšší volatilitu a prohlubování krize. Tzv. high frequency trading podle nich narušuje důvěru běžných investorů v trhy. Obchodování je kvůli počítačům čím dál "nespravedlivější" - tradeři počítají zisky, drobní investoři odcházejí z trhu jako poražení.

Dalším důvodem pro pokles jejich aktivity může být zdrženlivost podílových fondů a drobných investorů. HFT tradeři se svými počítačovými algoritmy vydělávají na malých cenových rozdílech, které mají na svědomí transakce "pomalejších" tržních účastníků. Když se tyto skupiny stáhnou, nemají počítačové firmy "proti komu obchodovat".

"HFT tradeři nemohou vydělat na tom, že budou obchodovat proti sobě," tvrdí Manoj Narang z HFT firmy Tradeworx. "Když na trhu nejsou běžní investoři, nemáme tu ani my co na práci."

Pokles aktivity denních traderů je dobrou zprávou pro dlouhodobé investory, ale může také znamenat masivnější odliv kapitálu z amerických akcií na dluhopisové trhy a akciové trhy v zámoří, protože investoři nechtějí dávat "všechna vejce do jednoho košíku". Za nezájmem o akcie může stát také vzrůstající obliba burzovně obchodovaných fondů (ETF), které umožňují investovat do různých tříd aktiv, jako jsou například komodity nebo některé exotické investice.

NYSE nedávno oznámila, že se v prvním kvartálu obchodovalo o 23 % méně než před rokem. S podobnou zprávou přišla i společnost Nasdaq, které se snížily tržby z amerického obchodování meziročně o 7 %. Obě firmy na klesající trend reagují diverzifikací svých aktivit a programy na snižování nákladů. Všeobecný pokles je patrný i u mimoburzovních transakcí.

Globální nejistota a obavy z turbulencí na trzích

Mnoho odborníků vidí za důvodem klesajícího objemu nedůvěru investorů v akciové trhy po zkušenostech s propady v důsledku krize z let 2008 až 2009 a divokými výkyvy v souvislosti s probíhající dluhovou krizí v eurozóně. Dnes ani investiční profesionálové nedokáží dobře odhadnout, zda výrazný pokles cen akcií představuje jen další projev zvýšené volatility, nebo značí varovný signál nastupujícího dlouhodobějšího medvědího trhu.

Akcie: Historie medvědích trhů ve třech jasných grafech
Dubnová korekce na akciových trzích po delší době povzbuzuje medvědy. Sice se ještě podle učebnicové poučky nedá mluvit o začátku medvědího trhu, který je definován alespoň 20% poklesem od posledních maxim, ale býkům se situace přinejmenším začíná komplikovat. Není tedy od věci se podívat na historii větších burzovních poklesů (o 5, 10 a 20 %) na americkém trhu od roku 1928 do současnosti.

Investoři mají stále ještě příliš živé vzpomínky na finanční krizi následující jen několik let po splasknutí internetové bubliny. Akcie sice letos (zatím) stále rostou, lidé se ovšem bojí krátkodobých propadů.

Objem klesá, ne však ceny

Jak bylo již naznačeno, i přes snižování objemu obchodů se tento trend neodráží na poklesu cen akcií. Investoři, kteří se na trhu nebáli zůstat, jsou ochotni za akcie platit více, což táhne benchmark S&P 500 nahoru (oproti jaru 2009 je stále zhruba na dvojnásobku).

Američané jsou do akcií zvyklí investovat prostřednictvím podílových fondů. Nejvýraznějším signálem toho, že jsou investoři rozčarovaní, je pokračující 400miliardový odliv kapitálu z amerických podílových fondů od začátku roku 2008 (ve srovnání s 52miliardovým přílivem ve čtyřech letech předtím).

Populace stárne a preferuje dluhopisy

Rostoucí počet seniorů přesouvá své prostředky z akcií do bondů, což je v důchodovém věku naprosto běžný jev. Průzkumy však naznačují, že konzervativněji investují dnes i mladší generace. Raději se připraví o vyšší investiční výnos u akcií, protože ve snaze minimalizovat rizika upřednostňují navzdory nízkým výnosům dluhopisy.

Investiční stratég fondů Vanguard Francis M. Kinniry Jr. ale varuje před tím, aby investoři jen "neměnili jedno riziko za jiné". Ani dluhopisy nejsou zcela bezrizikové, i když se tak na první pohled mohou tvářit - evropská dluhová krize je toho důkazem.

"Hledáme bezpečí!", křičí trhy
Výnosy 10letých německých státních dluhopisů poprvé v historii klesly pod 1,5 %. Poptávka po těchto cenných papírech je pochopitelná z pohledu vztahu k riziku, trochu méně už dává smysl dlouhodobě, totiž při očekávaném růstu inflace. Ta podobně nízké zhodnocení nepochybně hravě vymaže.

Zdroj: New York Times