Kdo drží akcie za 25 bilionů dolarů?
|

Kdo drží akcie za 25 bilionů dolarů?

Kdo všechno je majitelem akcií amerických firem? Tamní trh má hodnotu zhruba 25 bilionů dolarů. Například po druhé světové válce držely až 90 % akcií americké domácnosti. V současnosti je to jen něco přes třetinu. Stále roste podíl finančního sektoru, od 80. let také narostl podíl americké vlády a zahraničních investorů na současných více než 20 %.

Světové akcie Historie
Kdo drží akcie?

Akcie jsou vysoko nad dlouhodobým trendem
Americké akcie jsou v současnosti stále více než 30 % nad svým dlouhodobým trendem. Ten na svém grafu indexu S&P 500 od roku 1871 zakreslil známý investor Doug Short. Oblasti nad trendem zhruba odpovídají dlouhodobým (sekulárním) býčím a medvědím trhům, v průměru index ročně přidává 1,72 %. Jak ukazuje spodní křivka míry odchylky od 140letého trendu, americké akcie jsou vysoko nad ním, současný trh (medvědí nebo býčí jen podle délky časového rámce) se tedy k němu vrací. Pokud by se S&P 500 držel striktně své růstové přímky, pohyboval by se okolo 955 bodů.

Americké akcie kopírují předvolební průměr za posledních 100 let, nového prezidenta předpovídají s 88% pravděpodobností
Pokud budeme brát historii jako vodítko, americké akcie už mají letošní dno za sebou. Sam Stovall, tržní historik a hlavní investiční stratég S&P Capital IQ, sleduje dlouhodobé trendy a pravidelnosti na akciovém trhu. V letech, kdy Američané volili prezidenty, byl vývoj v průměru velice podobný tomu letošnímu.

Zdroj: Bank of America