Zajímavá investice přímo u vašich nohou: 3 důvody pro investování do dluhopisů zemí střední Evropy
|

Zajímavá investice přímo u vašich nohou: 3 důvody pro investování do dluhopisů zemí střední Evropy

Lákají vás investice na dluhopisových trzích? Drží vás zkrátka strach z kroku do neznáma? A co takhle investovat v prostředí, které je vám více než dobře známé, v prostředí, kde jste jako doma? Že se vám tato myšlenka zamlouvá? V tom případě pokračujte ve čtení, může se vám to opravdu vyplatit.

Státní dluhopisy Střední a východní Evropa
Praha

O čem že je vlastně řeč? O investování na dluhopisových trzích zemí střední Evropy, tedy regionu, který vám leží doslova u nohou. Navíc v regionu, který má stále vysoký potenciál růstu.

Pro zajímavou investici tedy nemusíte chodit daleko hned ze dvou důvodů. Tím prvním je skutečnost, že se jedná o investici ve vašem domácím prostředí, tím druhým pak fakt, že díky podílovým fondům jsou investice na těchto trzích dostupné snad každému. Díky podílovým fondům tak odpadá hledání vhodného investičního nástroje dostupného i drobným investorům.

Investování na domácích trzích preferují i profesionálové

Investování na domácím trhu je přitom logická volba, kterou upřednostňují i profesionálové. Potvrdil to i nedávný průzkum Franklin Templeton Global Investment Sentiment. Výhody jsou zřejmé. Investování v domácím prostředí snižuje míru závislosti na médiích, která velmi často honí senzace. Velmi často jsou to pak právě tyto zprávy, na základě kterých činí investoři svá rozhodnutí, ovšem často ke své škodě, situace totiž bývá ve skutečnosti docela jiná, než jakou ji líčila média. Investováním na domácích trzích tak získáváte výhodu toho, že máte své investice denně na očích.

A proč dluhopisy ze střední Evropy? Jsou pro to 3 dobré důvody.

Politická stabilita

S rozvíjejícími se trhy, mezi něž střední Evropa stále patří, je často spojeno významné politické riziko, ať již v podobě znárodňování majetku, či v podobě politického převratu či občanské války. O tom, že se nejedná o bezvýznamné riziko, se přesvědčujeme téměř každý den, to když Argentina aktuálně znárodňuje podniky ve strategických oborech a Egypt na druhou stranu prožívá období politické nestability.

Z rozvíjejících se trhů po celém světě je to pak právě střední Evropa, kde je politické riziko velmi nízké. Nebo se snad chystáte vyrazit do ulic?

Příznivé ekonomické prostředí

Země střední Evropy patří mezi ty méně zadlužené, díky čemuž mají stále dostatečný prostor pro zavádění reforem. Zároveň pak státy jako Česká republika, Polsko, Slovensko a Maďarsko disponují vzdělanou a stále levnou pracovní silou.

Příznivá geografická poloha

Střední Evropa je branou Ruska na Západ a branou Západu do Ruska. Obě z těchto ekonomik (evropská i ruská) jsou pak velmi významnými obchodními partnery všech středoevropských zemí.

Pokračování článku najdete na serveru Penízenavíc.cz

Dluhopisový bezpečný přístav, který jste tak dlouho hledali
Snad i s trochou nadsázky, ale přesto - Česká republika je investory na dluhopisovém trhu vnímána jako jedna z velice bezpečných evropských zemí. Česká koruna sice reaguje na problémy eura jako jedna z emerging měn, dluhopisy ovšem investorům "chutnají". Od loňského prosince klesl požadovaný výnos za 10leté půjčky z 4,35 % na dnešní polední 2,63 %. Česká republika si dnes v aukci půlročních pokladničních poukázek navíc půjčila opět s velice nízkým úrokem - 9 miliard ji bude stát pouze 0,59 %, v březnu to bylo 0,84 %.

Vybíráte dluhopisový fond? I ty české jsou nyní zajímavé
Nedávno jsem se věnoval výkonnosti peněžních podílových fondů, do kterých může český investor vložit své úspory. Srovnával jsem výkonnost fondů v celkem pěti obdobích počínaje zahájením dlouhého poklesového období v říjnu 2007 a konče 17. květnem 2012. Nyní jsem provedl obdobné srovnání dluhopisových fondů.