Americký břidlicový plyn jako začátek světové energetické revoluce
|

Americký břidlicový plyn jako začátek světové energetické revoluce

Cena amerického zemního plynu je téměř čtyřikrát nižší než toho evropského, přestože Spojené státy disponují pouze přibližně 4 % celosvětových zásob konvenčního zemního plynu. Za nízkou cenou v Americe stojí mimo jiné rostoucí význam plynu břidlicového, kterého se pod USA nachází obrovské množství. Predikce počítají s možností, že v roce 2015 Spojené státy v produkci zemního plynu předstihnou i současnou světovou jedničku, tedy Rusko.

Zemní plyn Průmysl Americká ekonomika Světová ekonomika
Světové zásoby konvenčního zemního plynu

Pro Spojené státy, které usilují o energetickou nezávislost, je obrovské množství břidlicového plynu na jejich území velkou nadějí, že svého cíle dosáhnou. Avšak nejen množství břidlicového plynu je esem v rukávu Spojených států. "V USA se aktuálně platí za milion krychlových stop zemního plynu okolo 3 USD; v Evropě 11 USD, takže evropské firmy platí čtyřikrát tolik za stejné množství energie," upozorňuje Ryan Chilcote z Bloomberg TV.

Břidlicový plyn je obrovskou příležitostí nejen pro těžaře, ale prakticky pro celé americké hospodářství. Má potenciál vyvolat doslova revoluci v produktivitě a ziskovosti amerického průmyslu. Jako příklad vlivu ceny zemního plynu Chilcote uvádí evropskou chemickou společnost BASF a konkurenční americký Dow. "Evropský BASF, který za rok spotřebuje stejné množství energie pocházející ze zemního plynu jako celé Dánsko, zaznamenal ve druhém čtvrtletí 2012 pokles provozního zisku o třetinu, a to především kvůli vysokým cenám plynu. V přímém protikladu k tomu ušetřil ve stejném období americký chemický gigant Dow díky levnému břidlicovému plynu miliardu dolarů."

Břidlicový plyn inspiruje evropské firmy k expanzi do USA

Velký nepoměr v cenách zemního plynu má řadu důsledků. Tím primárním je nekonkurenceschopnost evropských společností citlivých na cenu zemního plynu. Tyto společnosti se proto logicky snaží své znevýhodnění oproti Americe co nejvíce snížit.

"Mnohé evropské firmy již nemají příliš prostoru na energetické zefektivnění výroby, a proto se aktuálně zamýšlejí nad možností přesunutí části produkce do oblastí s nižšími náklady na energii, tedy i do Spojených států. Příkladem může být největší světový producent polyuretanu Bayer, který aktuálně přemýšlí o založení výrobních kapacit v USA. Podobně jako Bayer uvažuje i Voestalpine, rakouský výrobce oceli, který přímo řekl, že úvahy o jeho americké expanzi jsou založeny především na vidině nízkých cen energie," shrnuje Chilcote aktuální spekulace velkých evropských společností.

Pro evropské firmy se vytvoření nových amerických výrobních kapacit či přesun části evropské produkce za oceán zdá být tím nejlepším řešením, má to ale háček. Expanze není krátkodobou záležitostí, společnosti musejí počítat s řadou rizik. Přestože jsou ceny zemního plynu v Americe 3- až 4krát nižší než v Evropě, je americký plyn již nyní přibližně o třetinu dražší než loni v dubnu.

"Analytici předpokládají, že rostoucí trend ceny zemního plynu bude v Americe po určitou dobu pokračovat. Proto se evropské společnosti vedle samotných úvah nad americkou expanzí zaměřují i na podporu průzkumů možných ložisek levného břidlicového plynu v Evropě," uzavírá Chilcote.

Výměna ropných velmocí: USA předběhnou Saúdskou Arábii v roce 2017
Spojené státy předhoní do roku 2017 Saúdskou Arábii na čele žebříčku světových producentů ropy. Tvrdí to energetická agentura IEA. Energetickou soběstačnost USA podporuje růst těžby břidlicové ropy a plynu. Ještě loni přitom IEA předpokládala, že Saúdská Arábie vydrží na čele žebříčku až do roku 2035.

Zdroj: Bloomberg