10 věcí, které vám miliardáři neřeknou
|

10 věcí, které vám miliardáři neřeknou

Většinu světového bohatství má v rukou hrstka boháčů. S čím se "obyčejným lidem" z Main Street nikdy nepochlubí?

Bohatství Peníze Nejbohatší investoři a byznysmeni

1. "Bohatneme stále více."

V posledním roce dosáhla hodnota bohatství světových miliardářů rekordního maxima. Dopomohlo k tomu mimo jiné 200 nováčků včetně Marka Zuckerberga z Facebooku. Žebříček miliardářů Forbesu pro rok 2013 sdružuje 1 426 miliardářů s celkovým čistým jměním 5,4 bilionu USD (růst o 17 % oproti 4,6 bilionu USD v předchozím roce). Žebříček navíc nezahrnuje královské rodiny a diktátory.

Podle průzkumu Wealth-X a UBS činí průměrné čisté jmění každého miliardáře 10,8 miliardy USD (loni to bylo 9,1 miliardy USD). Zbytku Američanů od Velké recese bohatství naopak kleslo, teprve nyní se trend začíná pomalu obracet. Ke konci června bylo průměrné bohatství americké domácnosti podle dat Fedu 652 449 USD, tedy 95 % úrovně z roku 2007 (tehdy 684 662 USD). Na první pohled je to vysoké číslo, ale nutno si uvědomit, že většinu z toho tvoří hodnoty jejich rodinných domů a bytů a že celonárodní průměr zvyšují právě miliardáři.

2. "Jeden milion už není nic. Časy se mění."

V čase, kdy je mediánová cena domu na Manhattanu kolem milionu dolarů, už být milionářem automaticky neznamená být superboháčem. Je to jen známkou toho, že vlastníte dům v New Yorku nebo San Francisku. V očích veřejnosti už je dokonce i hodnota jmění 10 milionů USD spodní úrovní většího bohatství. Milionářem už být nestačí, je potřeba být miliardář, abyste dohnali globální elitu, jako jsou Jones, Gates nebo Buffett.

3. Pánský klub

Ženy se sice do žebříčku Forbesu už také probojovávají, mezi 1 426 miliardáři je nyní 138 žen (před rokem to bylo 104), ale i tak jsou miliardáři z 90 % muži. Není překvapením, že jen 4 % pozic vrcholných manažerů ve firmách z Fortune 1000 zastávají ženy (zanedbatelný podíl oproti 18 % členek Kongresu a 30 % soudců U.S. District Court).

Nejbohatší žena světa Liliane Bettencourt zdědila 30miliardové jmění po otci, zakladateli L'Oréal. Ale například Rosalia Mera, jedna z 20 nejbohatších žen světa, si k bohatství dopomohla sama - spoluzakládala řetězec Zara. Zemřela v srpnu.

4. "Jsem možná chytrý, ale cestičku jsem měl prošlapanou."

Podle nedávného průzkumu mají američtí miliardáři také to nejlepší vzdělání. Narodili se chytří, nebo do správné rodiny? Většina miliardářů (včetně Billa Gatese, syna úspěšného právníka) se už narodila do vyšší střední třídy. "První trik, abyste se stali miliardářem, je narodit se jako milionář," říká autor knihy The Accidental Billionaires Ben Mezrich.

5. "Nakládám s penězi jako milionář ve hře Monopoly."

Ruští oligarchové kupují jachty za miliardy dolarů. Opulentní výdaje ale nemusejí být pravidlem. Například Oprah Winfrey si koupila kabelku Tom Ford jen za 38 tisíc dolarů. Kabelka stála jen 0,001 % z jejího bohatství.

"Někteří miliardáři nejsou za každou cenu rozhazovační," podotýká David Friedman z Wealth-X. Mnozí z nich strávili život snahou dosáhnout zisku a účetnictví mají pořád v hlavě. "Jsou se schopni v restauraci pohádat o 50 centů, pak ale jdou a koupí si letadlo za 50 milionů," dodává.

6. "Naše noční můra? Rozvodoví právníci."

Naštěstí (a ne náhodou) je rozvod mezi bohatými relativně vzácný. 84 % miliardářů je ve svazku manželském a podle průzkumu Wealth-X se v průměru rozvádí jen 8 % z těchto manželství. Americká míra rozvodů je něco mezi 40 až 50 % (podle studie National Marriage Project na Virginské univerzitě).

Miliardářské rozvody mohou stát stovky milionů dolarů, navíc si velkou daň vyberou na soukromí páru, píše například autorka životopisů některých miliardářů Janet Lowe. Rozvod bývalého šéfa General Electric Jacka Welche a jeho druhé ženy Jane z roku 2003 je toho ukázkovým příkladem. Rozvodové papíry odhalily, na jak vysoké noze si manželský pár žil a jak štědré benefity Welch dostával jako vysloužilý manažer GE. Americká komise pro cenné papíry následně spustila vyšetřování a Welch se kompenzačního balíčku, který mu zajišťoval 2,5 milionu USD ročně, dobrovolně vzdal.

7. "Nezbohatli jsme investicemi do akcií."

Když chcete být miliardářem a začínáte od píky, nesázejte na akciový trh, radí odborníci. Šťastlivec, kterému se naskytne příležitost investovat na dně trhu a prodat na vrcholku, si může přijít na své, ale je to spíše výjimka, málokdy se díky tomu stane miliardářem. "Pokud se vám podaří překonat akciové indexy o 1 procentní bod konzistentně třeba 20 let, jste superstar," tvrdí Martin Fridson, autor How to Be a Billionaire: Proven Strategies From the Titans of Wealth. Abyste se ale tímto způsobem stali miliardáři, museli byste si hodně dlouho počkat.

Podle Roberta Kleina, zakladatele a prezidenta Retirement Income Center, mnozí miliardáři (Steve Jobs, Bill Gates, Mark Zuckerberg) vydělali na startupech. "Mnohem pravděpodobněji se stanete miliardářem v Silicon Valley než na Wall Street," říká Mark Martiak, stratég Premier Financial Advisors. "Wall Street začne být důležitější až později, až pro ochranu a správu bohatství."

8. "Kreativní účetnictví? Proč ne rovnou daňové úniky?"

Není k dispozici žádná statistika, která by prokázala, že se superbohatí placení daní vyhýbají častěji než průměrní občané. Nicméně kauzy, v nichž figurují miliardáři, si získávají více mediální pozornosti. Hlavně kvůli obrovským sumám.

Mezi ilegálními daňovými úniky a legálním kreativním účetnictvím je tenká hranice. Boháči nejsou hloupí, tak proč by neměli využít příležitosti platit nižší daně. Vzhledem k tomu, že většina jejich příjmů plyne z investic, příjmy se jim zdaňují nižšími sazbami než mzdy. Podle reportu Congressional Research Service z roku 2012 platilo kolem 25 % všech milionářů (94 500 daňových poplatníků) nižší daňovou sazbu z příjmů než 10,4 milionu zbývajících Američanů se středními příjmy.

9. "Rodina mě nenávidí, miluje ale moje peníze."

Děti Giny Rinehartové, nejbohatší ženy Austrálie, ji obžalovaly z toho, že stála za vážným pochybením jako poručnice rodinného mnohamiliardového trustu s tím, že se snažila oddálit datum, kdy její čtyři děti získají přístup k penězům. Ne všechny rodinné spory jsou ale o penězích. Finančník T. Boone Pickens nařkl svého syna Michaela z pomluvy, urážky na cti, zásah do soukromí a neoprávněný vstup do počítačových dat poté, co Michael psal o rodině na blogu 5 Days In Connecticut.

10. "Poučil jsem se z Krále Leara."

Většina miliardářů odkáže své jmění potomstvu, nebo je vloží do rodinného byznysu. Tři z dětí Donalda Trumpa právě v takovém pracují, dokonce se objevují i v jeho reality show.

Podobný přístup se ale již nyní příliš nenosí. V kurzu je iniciativa "Giving Pledge" pánů Buffetta a Gatese. Iniciativu podepsalo už minimálně 30 miliardářů od roku 2009, kdy vznikla. Po superboháčích žádá, aby se vzdali poloviny svého bohatství. Například sám Buffett přislíbil 99 % svého bohatství - dětem odkáže jen tolik, "aby měly dost, ale přitom je to nezkazilo".

Zdroj: MarketWatch
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
včera v 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus