Americké akcie již překonaly historická maxima
|

Americké akcie již překonaly historická maxima

Americký akciový index se minulý týden držel okolo hladiny 1 500 bodů, k maximu z roku 2007 mu tedy ještě pár procent chybí. Americké akcie ale již v posledních týdnech posouvají své rekordy na nové úrovně, jen je potřeba vybrat správný index.

Světové akcie

Tímto indexem je S&P 500 Equalweight Index, který titulům dává stejnou váhu. V posledních týdnech se mu daří náramně především díky tomu, že menší firmy překonávají ty větší.

Podobná situace byla i během rally, která skončila v roce 2007. Naopak první ze tří velkých akciových vln na indexu S&P 500 okolo roku 2000 byla tažena především velkými firmami z technologického sektoru. Graf, který srovnává index vážený podle tržní kapitalizace (S&P 500) s "rovnostářským" S&P 500 Equalweight, to ukazuje naprosto jasně.

S&P 500 vs. S&P 500 Equal Weight

Investoři tedy aktuálně mohou řešit nejen podobnost aktuální rally s dvěma předchozími, ale i to, zda náhodou nevsadit na akcie opravdu jako na celek. Mimochodem, ETF sledující S&P 500 Equalweight Index, se jmenuje Rydex S&P Equal Weight ETF.

Vydají se akcie na jih? Graf vývoje indexu S&P 500 od roku 1997 straší investory
Historie je podle řady analytiků jedním z nejspolehlivějších vodítek, pokud jde o dlouhodobé trendy, jiní varují, že se věci minulé nikdy neopakují přesně stejně. Ať máte názor jakýkoli, jistě stojí za to se podívat na graf vývoje cen amerických akcií od roku 1997. Nechceme dělat vlny, ale pokud věříte na vlny, je nyní akciový trh na vrcholu jedné velké cenové vlny, která v nejbližších měsících musí přepadnout a rozbít se o břeh.

Zdroj: Bespoke Investment Group