OPEC proti břidlicím: Kdo vyhraje válku na trhu s ropou?
|

OPEC proti břidlicím: Kdo vyhraje válku na trhu s ropou?

Rozhodnutí OPEC z konce listopadu o zachování současného objemu produkce mění scénář cenových válek na trhu s ropou a znamená velkou výzvu pro americké těžaře z břidlic.

Komodity Ropa Ropa WTI Ropa Brent OPEC

OPEC, sdružující 12 členských zemí exportujících ropu, drží beze změny produkční cíl dokonce i po nejprudším propadu cen ropy od světové recese. Spustila se tak spekulace, že opouští roli klíčového hráče na trhu s ropou. "Vstupujeme do nové éry cen ropy, v níž bude řídit nabídku sám trh, a ne Saúdská Arábie a OPEC jako dříve," tvrdí Mike Wittner, šéf analýz trhu s ropou v newyorské pobočce Société Générale.

Vídeňské rozhodnutí poslalo futures na nejnižší hodnotu od roku 2010, což je úroveň, která může při dlouhodobějším setrvání vést ke ztrátovosti břidlicových projektů v Severní Americe i jinde.

Boom frakování vytáhl americkou produkci na nejvyšší úrovně za posledních 30 let, což přispělo ke světovému přebytku, který může podle odhadů Venezuely dosahovat až 2 milionů barelů denně a přesahuje objem produkce pěti členů OPEC. Vzhledem ke zvýšení americké nabídky klesne poptávka po ropě zemí OPEC podle jejich vlastních odhadů do roku 2017 na takovou úroveň, že by podíl produkce skupiny na světovém trhu mohl klesnout na minimum za poslední více než čtvrtstoletí.

Cena ropy Brent po rozhodnutí OPEC klesla nejvýznamněji za poslední více než 3 roky. Futures pro lednové vypořádání spadly na 70,09 USD, tedy nejnižší hodnotu od května 2010. V pondělí se cena propadla pod 70 USD za barel, brzy se ale vrátila až nad 72 USD.

Vzkaz pro trh

"V následujících 6 měsících budeme produkovat 30 milionů barelů denně a sledovat chování trhu," sdělil reportérům ve Vídni tajemník OPEC Abdalláh el-Badrí. "Neposíláme nikomu žádné signály, jen zkoušíme nechat ropu obchodovat za férovou cenu."

Podle dat Bloombergu lil OPEC v listopadu na trh 30,56 milionu barelů za den a přesáhl současný strop produkce kromě čtyřech případů ve všech posledních 34 měsících od doby, kdy byl limit zaveden. Vlastní analytici z OPEC v reportu z 12. listopadu odhadují produkci za poslední měsíc na 30,25 milionu. Členové kartelu budou podle el-Badrího udržovat limit 30 milionů barelů denně.

"OPEC zvolil variantu vzdát se role klíčového producenta a nechal trh, aby o ceně rozhodoval sám," uvedl minulý týden Harry Tchilinguirian, šéf komoditních trhů v londýnské BNP Paribas. "Nebylo by žádným překvapením, kdyby cena ropy Brent otestovala hladinu 70 USD." Stalo se.

Konvenční producenti

Konvenční producenti ropy ze sdružení OPEC nemohou déle diktovat ceny, tvrdí ministr energetiky Spojených arabských emirátů. Nováčci na trhu, kteří měli nejvyšší náklady a způsobili přesycení trhu, budou podle něho nyní těmi, kdo určují cenu.

"Děje se přesně to, v co OPEC doufá," tvrdí Carsten Fritsch, komoditní analytik z Commerzbank. "Je jen otázkou, kdo pošle signál jako první."

OPEC je nyní připraven nechat ceny spadnout, aby přinutil některé producenty s vysokými náklady zastavit produkci, tvrdí Julian Lee z oddělení komoditních strategií agentury Bloomberg. Tento scénář by mohl odstartovat čtvrtou éru trhu s ropou od konce 70. let.

Čtvrtá éra

Od začátku tisíciletí táhla rostoucí poptávka ceny černého zlata vzhůru, což umožňovalo aplikovat nové těžební techniky a rozvinout hlubinnou a další nákladnou těžbu. Ukončilo to éru převažující od poloviny 80. let charakterizovanou nízkými cenami a tím, že OPEC získával tržní podíl, který původně obětoval ve snaze udržet vysoké ceny, tvrdí Lee.

OPEC se také musí vypořádat s cenami, které jsou pod úrovní, kterou devět členských států potřebuje k vyrovnanému rozpočtu. "Neodhodlali se ke kolektivní akci," hodnotí rozhodnutí zemí OPEC Richard Mallinson, analytik trhu s ropou z Energy Aspects. "Neznamená to ale, že se tak nestane v následujících několika měsících, pokud zůstanou ceny takto nízké."

Venezuele klesl podle prezidenta Nicoláse Madura příjem z ropy o 35 %. Její zástupce odcházel z vídeňských jednání mimochodem velice rozladěn a odmítl rozhodnutí kartelu komentovat. Nigérie zvýšila poprvé za poslední tři roky úrokové sazby a znehodnotila měnu, vláda navíc plánuje v následujícím roce omezit výdaje o 6 %, prohlásil ministr financí Ngozi Okonjo-Iweala 16. listopadu.

Americká produkce

Ropná produkce USA stoupla na 9,077 milionu barelů denně (týdenní data od EIA - Energy Information Administration), tedy na maximum od roku 1983. V následujícím roce by měla stoupnout až na 9,4 milionu barelů, nejvýše od roku 1972.

Exportéři z Blízkého východu včetně Saúdské Arábie, Íránu a Iráku mají hraniční cenu pro pokrytí nákladů kolem 30 USD za barel, počítá Sanford C. Bernstein & Co. Naproti tomu někteří američtí producenti potřebují cenu ropy přes 80 USD, prozradila konzultanstká firma v nedávném reportu.

Politika OPEC způsobí krizi v odvětví těžby z břidlic, odhadl ještě před rozhodnutím OPEC Leonid Fedun, viceprezident a člen představenstva Lukoilu, druhého největšího ruského producenta ropy. "V roce 2016, kdy se sdružení OPEC podaří 'vyčistit' trh, bude cena ropy opět růst," prohlásil Fedun. "Břidlicový boom připomíná technologickou bublinu. Silní hráči zůstanou, slabší hráče krize 'vymete'."

Už žádné škrty

Igor Sečin, šéf Rosněfti, největšího ruského producenta ropy, po setkání se zástupci Venezuely, Saúdské Arábie a Mexika prohlásil, že Rusko nebude chtít omezovat těžbu, i kdyby ceny ropy klesly pod 60 USD. "Otázkou je, jaká cena by mohla stačit ke zpomalení růstu americké produkce na 500 tisíc barelů denně z letošních 1,4 milionu barelů," zamýšlí se Torbjørn Kjus, analytik z největší norské banky DNB ASA.

Jen asi 4 % amerických břidlicových producentů podle IEA potřebuje pro udržení ziskovosti cenu ropy minimálně 80 USD. Většina produkce Bakken, jednoho z největších nalezišť břidlicové ropy, zůstává v zisku i okolo 42 USD za barel, odhaduje IEA. Agentura odhaduje, že americká produkce v příštím roce vzroste o téměř 1 milion barelů za den s rostoucími dodávkami na mezinárodní trhy.

OPEC se rozhodl naordinovat producentům ropy odvykací kúru místo toho, aby na trhu obnovil rovnováhu, jak bylo jeho zvykem, napsala ve zprávě Goldman Sachs. Ceny mohou dále klesat, dokud nepřijdou důkazy o zpomalení produkce. V minulém měsíci banka prohlásila, že trh s ropou vstupuje do éry "nového pořádku" s ustupující pozicí OPEC.

"Rozhodnutí OPEC znamená, že je teď vše na USA," tvrdí komoditní analytik Miswin Mahesh z Barclays. "Otevírá se okénko pro to, aby se USA staly novým určujícím těžařem."

Zdroj: Bloomberg
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba…
16:45

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba procento pod nulou, v minusu se držely i odpoledne. Wall Street otevřela v plusu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.
16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce
13:06

Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce

Bývalý prezident čínského finančního ústavu CITIC Bank Sun Te-šun byl kvůli podezření z korupce zatčen. S odvoláním...
Čína Korupce Banky
Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o…
Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o…
12:20

Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o polovinu a dividendy o čtvrtinu

Podle analytiků Goldman Sachs letos dojde k výraznému omezení objemu prostředků, které firmy vydávají na odměňování...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Goldman Sachs
Bernanke: Ekonomika USA může v druhém čtvrtletí spadnou o 30 %
Bernanke: Ekonomika USA může v druhém čtvrtletí spadnou o 30 %
12:01

Bernanke: Ekonomika USA může v druhém čtvrtletí spadnou o 30 %

Ekonomika Spojených států by se v letošním druhém čtvrtletí mohla kvůli opatřením proti šíření koronaviru propadnout...
Spojené státy americké (USA) Ben Bernanke Koronavirus