Pět akcií, s nimiž vyděláte na inovacích
|

Pět akcií, s nimiž vyděláte na inovacích

Stačilo by tušit, v čem bude tkvět další velký trhák, a vydělali byste jmění. To se ale podaří jen stěží. Řešením je vsadit na dlouhodobě úspěšné inovátory – firmy, které vědí, jak inovace přetavit v zisk.

Technologie Akciové tipy Ford Amazon Inovace General Electric 3M

Prvním krokem je podívat se na to, jak chápou závazek inovací vrcholní manažeři firem. Zda kladou silný důraz na zákazníky, realizaci nápadů a uvedení inovativních myšlenek na trh. Proces se nesmí omezovat jen na vědu a výzkum, musí zahrnovat také výrobu, prodeje a marketing, jak říká například Kim Wagner, senior partner společnosti Boston Consulting Group (BCG), která publikuje seznam nejvíce inovativních firem na světě.

Stejný názor má také Barry Jaruzelski z Booz & Cojak, další poradenské společnosti, která vydává obdobný žebříček. Ten připomíná, že "věda sama o sobě ještě není inovací, protože jde teprve o vstup, ne výsledek". Proto výdaje na výzkum a vývoj většinou nekorelují s úspěchem inovací. "Nezáleží na tom, kolik utrácíte, ale jak utrácíte," dodává Jaruzelski.

Při pátrání po inovátorech se neomezujte jen na moderní obory, jako jsou genetika nebo cloud computing. Skvělí inovátoři se skrývají i mezi firmami, které vyrábějí dobře známé produkty a nejsou na trhu žádnými nováčky. Jedna z takto technologicky zajímavých společností na trhu působí už od roku 1892 a patří mezi tucet akcií z vůbec první "sestavy" indexu Dow. Uhodnete, o kterou akcii z následující pětice jde?

S inovacemi je to vždy tak trochu sázka na riziko. Nikdy nevíte, zda se novinka "chytne". Z toho důvodu se vyplatí diverzifikovat mezi více inovátorů (a ne zaplnit portfolio jen "profláklými jmény" jako Apple nebo Google) a limitovat velikost jejich pozic v rámci portfolia.

Stará škola

3M

Od roku 1948 si konglomerát 3M zakládá na tom, že pobízí zaměstnance k tomu, aby 15 % pracovní doby věnovali vlastním projektům. Strategie se podle všeho vyplácí. Vědecký časopis Popular Science nedávno označil za jednu ze stovky nejlepších inovací roku 2013 přilby 3M Enhanced Combat, které jsou o 35 % odolnější proti kulkám ve srovnání s běžným standardem.

Investice do nových produktů a výroby v poslední době zvedly ziskové marže. Společnost, která má v sortimentu tisíce výrobků od speciálních filmů pro LCD displeje až po kancelářské potřeby, navýšila v prosinci čtvrtletní dividendu o 35 % na 85,5 centu na akcii.

3M

General Electric

Další průmyslový konglomerát, který "má prsty" snad v každém byznysu od letectví přes energetiku a zdravotní péči až po domácí spotřebiče. Analytici z Bank of America Merrill Lynch nyní považují GE za lídra v budování takzvaného "průmyslového internetu". Jde o síťové přístroje se senzory a další podobná zařízení, která shromažďují a analyzují hromady dat za účelem doladění výkonu strojů (v reálném čase). Společnost se také zaměřuje na alternativní energii - je dominantním hráčem na trhu s větrnými turbínami. Do roku 2015 by se měla zbavit problematického byznysu kreditních karet a zaměřit se více na průmysl.

General Electric

Automobilky

V žebříčcích inovátorů dominovaly automobilky nad technologiemi v TOP 20 teprve loni. Vyšší standardy efektivnosti paliv nutí výrobce postupovat ve vývoji elektrických a hybridních aut a výrobě efektivnějších pohonných jednotek a lehčích vozidel. Inovace v bezpečnosti zahrnují samobrzdící systémy nebo komunikaci mezi blízkými vozidly (V2V Communications for Safety). Další oblastí inovací je například synchronizace zábavních systémů s mobilními zařízeními uživatelů.

Ford Motor

Zaujímá osmou příčku na seznamu inovátorů společnosti BCG (jen pro srovnání, Tesla, výrobce elektromobilů, se umístila na 41. příčce). Investoři odvrhli akcie Fordu v prosinci, kdy firma varovala před nižším ziskem před zdaněním v roce 2014 oproti předešlému roku. Příčinou je strategie uvedení nových produktů na trh, která je nejagresivnější v historii firmy.

Podle Davida Whistona z Morningstar ale investoři reagovali na negativní zprávy přehnaně, a proto tento analytik drží cílovou cenu na 26 USD za akcii, téměř 70 % nad současnou tržní cenou. Ostatní analytici cenu akcie v ročním horizontu vidí kolem 20 USD. Podle Whistona se firmě důraz na kvalitu vyplácí. "Ford nyní vyrábí auta, která lidé prostě chtějí mít, a ne taková, která se kupují jen díky silným pobídkám," doplňuje.

Ford Motor

Virtuální prostor

Amazon.com

Prodává snad všechno, na co si vzpomenete, a poskytuje platformu pro ostatní prodejce. Společnost má miliony nových prémiových zákazníků, kteří nadprůměrně utrácejí a zvyšují prodeje dražšího zboží s vysokým ziskovým potenciálem. Prodeje médií (knih, hudby a videa) jsou další růstovou oblastí. Jsou distribuovány prostřednictvím ekosystému Kindle, který globálně expanduje.

Shon kolem Amazonu se týká expandujícího byznysu cloud computingu. Příjmy Amazon Web Services by podle analytiků z UBS mohly vzrůst z 3 miliard na téměř 8 miliard USD v roce 2017 a stát se klíčovým tahounem celkového růstu. UBS projektuje, že během několika let Amazonu porostou příjmy tempem přes 20 % ročně.

Věřte dynamice růstu, kterou firma nabrala pod vedením šéfa Jeffa Bezose, říká Sydney Finkelstein, profesor na Dartmouth College, který na svém Twitteru označil Bezose za nejlepšího šéfa firmy roku 2013.

Finkelstein ve svém článku na BBC Capital vysvětluje, že se neobvyklý manažerský um Bezose zakládá na tradiční podnikavosti, na konkurenční dravosti a na McKinseyovském důrazu na výkon. Velké firmy bývají obvykle nejpomalejší a nejzranitelnější, Bezos ale Amazon přebudoval na gigantickou společnost, která je rychlejší a chytřejší než ostatní. Stejně jako v minulosti Steve Jobs je také Bezos ostře sledovaný, všechny zajímá, co podnikne dále. Ať už je to šokující oznámení záměru doručovat zásilky prostřednictvím dronů den před Cyber Monday, nebo cokoli jiného. (Mimochodem celá věc s drony není tak úplně sci-fi. Podle S&P Capital IQ by ekonomická aktivita na trhu komerčních dronů mohla dosáhnout 82 miliard USD během deseti let.)

Největší výzvou pro investory do akcií Amazonu bude překousnout vysokou valuaci akcie, tedy 150násobek očekávaných zisků v roce 2014. P/E poměr je ale podle některých analytiků včetně Marka Millera z William Blair & Co v tomto případě nevhodný ukazatel. Zvýšené výdaje na zdokonalení produktů totiž podle něho snižují zisky jen krátkodobě, benefity se dostaví v dlouhodobém horizontu.

Amazon.com

Personalizovaná medicína

Představte si svět, v němž má každý pacient svůj léčebný program na míru. Očekává se revoluce ve zdravotnictví: diagnózy, léčba a léčiva navržené konkrétně pro nás podle naší DNA.

Illumina

Nabízí produkty a služby - pro vědce, ale stále více také pro komerční účely -, které pomáhají zpracovávat genetická data do podoby využitelných zdravotnických informací. Firma byla založena v roce 1998 a své první zisky vykázala ve čtvrtém čtvrtletí 2005. V letošním roce analytici očekávají zisk 288 milionů USD (2,06 USD na akcii) a tržby 1,6 miliardy USD.

Očekávaný P/E poměr přes 50 není astronomicky vysoký. Illumina je lídrem tržního segmentu, který je předurčen k boomu. Věnuje 15 až 20 % ročních tržeb na výzkum a vývoj a má za sebou řadu akvizic. Začátkem roku 2013 koupila Verinata Health, poskytovatele neinvazivních prenatálních diagnostických testů (dokáží odhalit například i Downův syndrom).

Illumina
Zdroj: Kiplinger
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
včera v 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
včera v 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
23. 10. 2020 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
23. 10. 2020 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
23. 10. 2020 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
23. 10. 2020 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
23. 10. 2020 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko