Nezaměstnanost a stagnace ekonomiky čekají na řešení. Příklon Evropy k pravici nestačí
|

Nezaměstnanost a stagnace ekonomiky čekají na řešení. Příklon Evropy k pravici nestačí

Zastánci společného evropského velkoprojektu to měli minulý víkend opravdu těžké, když marně hledali argumenty mluvící v prospěch EU. Parlament sice nadále mohou ovládnout spíše středové formace, nicméně úspěchy stran z levé i pravé části politického spektra škodí vyhlídkám ekonomického růstu i osudu nezaměstnaných v Evropě.

Nezaměstnanost Politika Evropská unie
  • Výrazný úspěch euroskeptiků v parlamentních volbách nelze přehlížet.
  • Projekt společné Evropy je v ohrožení, neboť voliči odmítají snahy Bruselu o ještě hlubší integraci.
  • Skutečnými poraženými eurovoleb budou nezaměstnaní a ekonomický růst, Evropa je stále méně jednotná.

Euroskeptici napříč Evropou postupně získávají půdu pod nohama. Ovšem možná jim to nebude nic platné, protože většinu si v eurovolbách stejně zajistily staré struktury – konzervativci, liberálové, zelení a sociální demokraté. Konkrétně až 70 % mandátů. Evropě přitom v příštích pěti letech udá směr zejména to, jak se protestní hlasy promítly do zastoupení klíčových politických stran. Pokud protiunijní strany jen chtějí vykřikovat do světa "Děkujeme Evropo, ale stačilo", pak se nejspíše dočkáme toho, že se etablovaná politická uskupení více přimknou ke středu a negativní hlasy se rozplynou. Pokud ale euroskeptici chtějí mít reálný vliv, budou hledat kompromis a jejich strategií bude získávat důležité hlasy při klíčových hlasováních.

Rozjetý vlak, ale bez Británie?

Evropský parlament vypouští do světa každý druhý den nový zákon, což je samo o sobě děsivé. Současně to dokazuje, že je EU především rozjetou mašinou, kterou je velmi obtížné zastavit. Systém Evropské unie je postaven a nastaven tak, aby byrokratický model chránil. Navíc zřetelně favorizuje proevropské politické strany.

Toto neobjektivní nastavení a momentum mají za následek to, že nelze výsledky voleb ve Velké Británii, Itálii, Řecku, Dánsku a Francii ignorovat. Právě příklady z Francie a Británie mají největší váhu. Národní fronta vedená Marine Le Penovou obdržela 25 % hlasů, Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) v čele s Nigelem Faragem pak 28 % hlasů. Obě zastínily tradiční dělbu moci mezi zavedené politické strany.

Možnost, že si Spojené království v referendu v roce 2015 vynutí vystoupení z evropského bloku, nabírá konkrétnější obrysy a představuje reálné nebezpečí. A podobné je to ve Francii, kde si Marine Le Penová může začít myslet na slušný výsledek v příštích prezidentských volbách, vládní socialisté například získali jen 14 % hlasů.

EU chce více EU

Příklon k vyčkávací strategii namísto plné podpory všeho evropského bude pro Evropu největší viditelnou změnou. Velká část etablovaných politických stran napříč Evropou ignoruje přání svých voličů a poohlíží se po nové strategii, která po volbách bude zahrnovat méně proevropské tematiky než kdy dříve.

To vše je v opozici k prohlášením předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa v jeho proslovu o stavu EU, kde uvedl: "Problémem Evropy není to, že jí je všude plno. Naopak je jí příliš málo." S tím však evropští voliči evidentně nesouhlasí. Důsledky voleb se možná budou objevovat postupně, ale mohou být velice významné.

Nový evropský parlament bude mít silnou demokratickou reputaci, která je zakotvena v Lisabonské smlouvě a zahrnuje nové pravomoci k tvorbě zákonů. To bude pro velkou část evropské legislativy rozhodující. Celkově bylo přidáno více než 40 nových oblastí, včetně zemědělství, energetické politiky (nebo jejích nedostatků), imigrace a evropských fondů. Parlament bude mít také konečné slovo při rozhodování o unijním rozpočtu.

Největší okamžitou změnou bude fakt, že bude nového předsedu Evropské komise schvalovat i Evropský parlament. Proto lze očekávat napětí mezi Evropským parlamentem a Evropskou radou. Nečekejte, že se domluví dříve než na poslední chvíli.

Koalice jako téma příštích dnů

751 poslanců Evropského parlamentu funguje na principu koalic napříč jednotlivými členskými zeměmi, někdy také napříč skutečnou stranickou příslušností. Jako nejzazší datum pro vznik koalic je stanoveno datum 23. června. Každá taková koalice přitom musí mít nejméně 25 poslanců ze sedmi různých států. Zde mohou hrát protestní hlasy důležitou roli. Euroskeptické hlasy jsou totiž rozdělené. Podobně jako se nepodařilo před časem sjednotit názory americkému hnutí Occupy, může nedostatek společných cílů (až na negativní pohled na EU) vést k tomu, že je bude zavedená většina ignorovat. Zdvižený prst voličů, že je společný evropský projekt na hony vzdálen každodennímu životu jeho 500 milionů obyvatel, tak zřejmě bude opět přehlížen.

Bankovní unie, dodržování paktu stability a růstu, vysoká nezaměstnanost a nízký růst ekonomiky zůstávají obrovskou výzvou. Podle mě bude největší hrozbou pro Evropu dramatické zpomalení německé ekonomiky s blížícím se rokem 2015. Německo bylo přitom až dosud motorem Evropy a během krize se mu dařilo zejména díky exportům do Asie. Nyní však zpomaluje i Asie, a tak se dá čekat i oslabení evropských exportů.

A dojde i na otestování "ekonomické policie". Francie a Španělsko už nyní nedodržují rozpočtové schodky na roky 2014 a 2015. Takzvané "oživení" je spíše stavem stabilizace, ne skutečného růstu. Navíc historie ukazuje, že každá unie - byť primitivní - se v časech propadu rozpadla. S koncem roku 2014 nás tedy čeká další test. A nové složení Evropského parlamentu celou situaci neulehčilo, spíše naopak. Voliči a politici se očividně neshodnou. Každé referendum o vztahu k Evropské unii bude rizikové a tempo Evropy bude v příštích měsících nejspíše vycházkové.

Trhy přitom letošní výsledky voleb do Evropského parlamentu úspěšně ignorují, podle nich je sklenice poloplná. Ovšem s tím, jak nový parlament začne fungovat, bude pokračovat interní boj v Evropské radě, samotném parlamentu, ale i mezi radou a parlamentem a mezi Evropskou unií a evropskými voliči. **Evropští politici a jejich voliči od sebe nikdy nebyli dál. Výsledkem toho bude další vlna neporozumění, která celou Evropu jen oslabí - její rozhodovací pravomoci budou omezené a trhliny se budou ještě více prohlubovat.

George Bernard Shaw jednou řekl, že největším problémem komunikace je iluze, že jí bylo dosaženo.

Evropa potřebuje konsolidaci a posun v oblasti politické i fiskální unie. K těm očividně nedojde. Také potřebuje zjednodušit své fungování, přičemž ani to není příliš pravděpodobné. Naopak se neustále zvyšuje složitost celé politiky a rozhodovacích pravomocí. Pole poražených opět obsadí nezaměstnaní, ekonomický růst a reformy. Naopak zvítězí ten, kdo si bude kupovat v stále více času. Je to smutné, ale je to tak.

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení…
09:26

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení opatření

Česká ekonomika by mohla při návratu k normálu těžit z toho, že zde byla restriktivní opatření kvůli šíření...
Česká ekonomika Koronavirus
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
09:18

OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů

Organizace zemí vyvážejících ropu spolu se zástupci dalších významných těžařů suroviny potvrdila, že v květnu a...
Ropa Těžba Komodity
Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené
08:45

Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené

Všechny významné evropské akciové trhy zůstanou na Velký pátek zavřené. Obchodovat se bude v Rumunsku, Rusku nebo...
Evropské akcie Akcie ČR
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (10. dubna)

Jak si ve čtvrtek před prodlouženým víkendem vedly akcie na světových trzích, kolik bilionů dolarů vydají vláda a...
Musíte vědět
Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik
včera v 22:42

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se ve čtvrtek dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik...
Evropská unie Evropská ekonomika Podpora ekonomiky
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce. Za týden index S&P 50 stoupl nejvíce od roku 1974

Americké akcie ve čtvrtek potřetí za čtyři dny posílily. Index S&P 500 za sebou má nejvyšší týdenní nárůst od roku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
včera v 22:15

Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy rovněž posílily a silně stouply i za celý týden

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek před prodlouženým víkendem v plusu. Investory...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur
včera v 21:50

Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur

Francie kvůli koronaviru počítá s rekordním deficitem rozpočtu i dluhem veřejných financí. Výši záchranného balíčku...
Francie Podpora ekonomiky Koronavirus
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
včera v 21:29

OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11 milionů barelů denně, uvedl íránský ministr

Organizace zemí vyvážejících ropu a další významní producenti suroviny v čele s Ruskem by měli v květnu a v červnu...
Ropa Komodity Těžba
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
včera v 21:21

O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu 17 Kč

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic kvůli opatřením proti šíření koronaviru zrušilo řádnou...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
včera v 20:32

Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"

Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času (v noci na čtvrtek SELČ) řekl, že by chtěl...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman
včera v 19:35

OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Česká republika
IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo
včera v 19:02

IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo

Výrobce nápojů Kofola koncem března zrušil veřejnou zakázku za 179 milionů korun, ve které vybíral společnost na...
Kofola ČeskoSlovensko Koronavirus
Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě
včera v 18:44

Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě

Země eurozóny jsou velmi blízko shody na plánu pro oživení ekonomik po koronavirové krizi. Před začátkem čtvrteční...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy zpevnily. Od poloviny března přidaly už 20 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Dopoledne investoři začali vybírat zisky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
včera v 17:42

Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD

Demokraté v Senátu Spojených států ve čtvrtek zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o 250 miliard...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
včera v 17:15

Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně

Centrální banka USA (Fed) bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, dokud americká ekonomika...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
včera v 16:54

S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské...
Auta Rating Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky a ČEZ. Od začátku týdne index posílil o 8,5 %

Pražská burza rostla i čtvrtý den v týdnu, index PX ve čtvrtek posílil o 1,5 % na 840,08 bodu. Nahoru ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ
včera v 16:30

Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000 korun...
Byznys a podnikání Podpora ekonomiky Koronavirus