Nezaměstnanost a stagnace ekonomiky čekají na řešení. Příklon Evropy k pravici nestačí
|

Nezaměstnanost a stagnace ekonomiky čekají na řešení. Příklon Evropy k pravici nestačí

Zastánci společného evropského velkoprojektu to měli minulý víkend opravdu těžké, když marně hledali argumenty mluvící v prospěch EU. Parlament sice nadále mohou ovládnout spíše středové formace, nicméně úspěchy stran z levé i pravé části politického spektra škodí vyhlídkám ekonomického růstu i osudu nezaměstnaných v Evropě.

Nezaměstnanost Politika Evropská unie
  • Výrazný úspěch euroskeptiků v parlamentních volbách nelze přehlížet.
  • Projekt společné Evropy je v ohrožení, neboť voliči odmítají snahy Bruselu o ještě hlubší integraci.
  • Skutečnými poraženými eurovoleb budou nezaměstnaní a ekonomický růst, Evropa je stále méně jednotná.

Euroskeptici napříč Evropou postupně získávají půdu pod nohama. Ovšem možná jim to nebude nic platné, protože většinu si v eurovolbách stejně zajistily staré struktury – konzervativci, liberálové, zelení a sociální demokraté. Konkrétně až 70 % mandátů. Evropě přitom v příštích pěti letech udá směr zejména to, jak se protestní hlasy promítly do zastoupení klíčových politických stran. Pokud protiunijní strany jen chtějí vykřikovat do světa "Děkujeme Evropo, ale stačilo", pak se nejspíše dočkáme toho, že se etablovaná politická uskupení více přimknou ke středu a negativní hlasy se rozplynou. Pokud ale euroskeptici chtějí mít reálný vliv, budou hledat kompromis a jejich strategií bude získávat důležité hlasy při klíčových hlasováních.

Rozjetý vlak, ale bez Británie?

Evropský parlament vypouští do světa každý druhý den nový zákon, což je samo o sobě děsivé. Současně to dokazuje, že je EU především rozjetou mašinou, kterou je velmi obtížné zastavit. Systém Evropské unie je postaven a nastaven tak, aby byrokratický model chránil. Navíc zřetelně favorizuje proevropské politické strany.

Toto neobjektivní nastavení a momentum mají za následek to, že nelze výsledky voleb ve Velké Británii, Itálii, Řecku, Dánsku a Francii ignorovat. Právě příklady z Francie a Británie mají největší váhu. Národní fronta vedená Marine Le Penovou obdržela 25 % hlasů, Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) v čele s Nigelem Faragem pak 28 % hlasů. Obě zastínily tradiční dělbu moci mezi zavedené politické strany.

Možnost, že si Spojené království v referendu v roce 2015 vynutí vystoupení z evropského bloku, nabírá konkrétnější obrysy a představuje reálné nebezpečí. A podobné je to ve Francii, kde si Marine Le Penová může začít myslet na slušný výsledek v příštích prezidentských volbách, vládní socialisté například získali jen 14 % hlasů.

EU chce více EU

Příklon k vyčkávací strategii namísto plné podpory všeho evropského bude pro Evropu největší viditelnou změnou. Velká část etablovaných politických stran napříč Evropou ignoruje přání svých voličů a poohlíží se po nové strategii, která po volbách bude zahrnovat méně proevropské tematiky než kdy dříve.

To vše je v opozici k prohlášením předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa v jeho proslovu o stavu EU, kde uvedl: "Problémem Evropy není to, že jí je všude plno. Naopak je jí příliš málo." S tím však evropští voliči evidentně nesouhlasí. Důsledky voleb se možná budou objevovat postupně, ale mohou být velice významné.

Nový evropský parlament bude mít silnou demokratickou reputaci, která je zakotvena v Lisabonské smlouvě a zahrnuje nové pravomoci k tvorbě zákonů. To bude pro velkou část evropské legislativy rozhodující. Celkově bylo přidáno více než 40 nových oblastí, včetně zemědělství, energetické politiky (nebo jejích nedostatků), imigrace a evropských fondů. Parlament bude mít také konečné slovo při rozhodování o unijním rozpočtu.

Největší okamžitou změnou bude fakt, že bude nového předsedu Evropské komise schvalovat i Evropský parlament. Proto lze očekávat napětí mezi Evropským parlamentem a Evropskou radou. Nečekejte, že se domluví dříve než na poslední chvíli.

Koalice jako téma příštích dnů

751 poslanců Evropského parlamentu funguje na principu koalic napříč jednotlivými členskými zeměmi, někdy také napříč skutečnou stranickou příslušností. Jako nejzazší datum pro vznik koalic je stanoveno datum 23. června. Každá taková koalice přitom musí mít nejméně 25 poslanců ze sedmi různých států. Zde mohou hrát protestní hlasy důležitou roli. Euroskeptické hlasy jsou totiž rozdělené. Podobně jako se nepodařilo před časem sjednotit názory americkému hnutí Occupy, může nedostatek společných cílů (až na negativní pohled na EU) vést k tomu, že je bude zavedená většina ignorovat. Zdvižený prst voličů, že je společný evropský projekt na hony vzdálen každodennímu životu jeho 500 milionů obyvatel, tak zřejmě bude opět přehlížen.

Bankovní unie, dodržování paktu stability a růstu, vysoká nezaměstnanost a nízký růst ekonomiky zůstávají obrovskou výzvou. Podle mě bude největší hrozbou pro Evropu dramatické zpomalení německé ekonomiky s blížícím se rokem 2015. Německo bylo přitom až dosud motorem Evropy a během krize se mu dařilo zejména díky exportům do Asie. Nyní však zpomaluje i Asie, a tak se dá čekat i oslabení evropských exportů.

A dojde i na otestování "ekonomické policie". Francie a Španělsko už nyní nedodržují rozpočtové schodky na roky 2014 a 2015. Takzvané "oživení" je spíše stavem stabilizace, ne skutečného růstu. Navíc historie ukazuje, že každá unie - byť primitivní - se v časech propadu rozpadla. S koncem roku 2014 nás tedy čeká další test. A nové složení Evropského parlamentu celou situaci neulehčilo, spíše naopak. Voliči a politici se očividně neshodnou. Každé referendum o vztahu k Evropské unii bude rizikové a tempo Evropy bude v příštích měsících nejspíše vycházkové.

Trhy přitom letošní výsledky voleb do Evropského parlamentu úspěšně ignorují, podle nich je sklenice poloplná. Ovšem s tím, jak nový parlament začne fungovat, bude pokračovat interní boj v Evropské radě, samotném parlamentu, ale i mezi radou a parlamentem a mezi Evropskou unií a evropskými voliči. **Evropští politici a jejich voliči od sebe nikdy nebyli dál. Výsledkem toho bude další vlna neporozumění, která celou Evropu jen oslabí - její rozhodovací pravomoci budou omezené a trhliny se budou ještě více prohlubovat.

George Bernard Shaw jednou řekl, že největším problémem komunikace je iluze, že jí bylo dosaženo.

Evropa potřebuje konsolidaci a posun v oblasti politické i fiskální unie. K těm očividně nedojde. Také potřebuje zjednodušit své fungování, přičemž ani to není příliš pravděpodobné. Naopak se neustále zvyšuje složitost celé politiky a rozhodovacích pravomocí. Pole poražených opět obsadí nezaměstnaní, ekonomický růst a reformy. Naopak zvítězí ten, kdo si bude kupovat v stále více času. Je to smutné, ale je to tak.

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny
včera v 21:51

Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny

Technologická společnost Facebook oznámila, že uživatelům své sociální sítě v USA dočasně přestane doporučovat...
Facebook Sociální sítě Americké akcie
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé