7 akcií, které ve zbytku roku překonají trh
|

7 akcií, které ve zbytku roku překonají trh

Že by další dobrý rok pro akcie? S&P 500 si od ledna připisuje téměř dvojciferné zisky a posouvá svá maxima. Vzhledem k silnému momentu trh působí, jako kdyby měl ještě to nejlepší do konce roku před sebou.

Akciové tipy Americké akcie S&P 500 Investiční tipy

Ne všechny investice jsou si ale rovny. Některé akcie mohou podat nižší výkon nebo zažít velké ztráty, a to dokonce i v případě, že je trh ve vzestupném trendu. Naopak ty nejlepší akcie se silnými růstovými příběhy vykazují zpravidla ještě lepší výkon než hlavní indexy.

Většina investorů nejspíše nechystá převraty v portfoliu vzhledem k nebývalému úspěchu akcií v minulém roce a vcelku silnému letošku. Minulá výkonnost ale nezaručuje budoucí výnosy. Proto může být právě nyní moudré přenastavit portfolio - zbavit ho poražených a vybrat zisky u vítězů, kteří růst "přepálili".

Pokud uvažujete o tom, jakými firmami vyřazené tituly nahradit do konce roku, prohlédněte si následující akciovou sedmičku s velkým potenciálem.

Chipotle

Chipotle - profil

Chipotle je jednou z těch akcií, u nichž investoři protočí oči nad jejich cenou a probíhající rally, která je zralá na korekci. Přestože strategie "kup a drž" není v případě této akcie na současné cenové úrovni tím pravým ořechovým, je velká pravděpodobnost, že během 6 až 12 měsíců ještě zhodnotí.

Akcie ztratila 20 % ze svého březnového vrcholu kvůli vyšším nákladům na potraviny, které způsobily tlak na zisky. Akcie se ale už z propadů vzchopila a vynikající výsledky za druhý kvartál její cenu vytáhly k novým maximům.

Bude nadprůměrný výkon trvat i ve zbytku roku? Mohl by, protože podle všeho byly nákladové tlaky jen dočasné (vzhledem k suchům v Kalifornii) a již povolují. Firma je ve svém výhledu konzervativní, což bylo částečně důvodem pro tak zajímavou reakci po výsledkovém reportu za druhý kvartál.

Trh také nejspíše nevěnuje dost pozornosti růstovým trendům této firmy. Výsledky za první kvartál poukázaly na masivní 13% růst srovnatelných tržeb. Čísla za druhý kvartál pak byla ještě lepší (17% růst). Společnosti provozující restaurace vykazují obvykle dobrá čísla díky otevírání nových restaurací, nicméně 1 500 již fungujících a prosperujících restaurací a dalších provozoven firmy Chipotle je důkazem síly korporátní značky a strategie.

Chipotle - kvartální výsledky

Potenciál k růstu se možná dnes v případě této akcie hledá obtížněji, argumentem by ale mělo být to, že Chipotle vykazuje skvělé zisky i tržby. Očekávané P/E, podobně jako nominální cena akcie, je vysoké - kolem 39. Investoři však mají za co platit, aspoň během následujících několika měsíců, které by měly být pro Chipotle pokračováním růstového příběhu.

Chipotle - přehled investičních doporučení

Cisco Systems

Cisco - profil

Tato firma nemá u investorů nyní příliš dobrou reputaci kvůli spíše zpomalujícímu výkonu z posledních let. Akcie zhodnocuje jen o 12 % od srpna 2009, zatímco trh v průměru vzrostl na dvojnásobek.

Dlouhodobým investorům ale může nabídnout silný potenciál jako hodnotová sázka, zejména při současné valuaci. Její 3% dividendový výnos je lepší než u některých jiných oblíbených dividendových titulů, třeba Colgate-Palmolive. Dividendy Cisca jsou rovněž udržitelné díky výplatnímu poměru na úrovni 35 % ročního zisku a hotovostnímu polštáři 50 miliard USD. Vzhledem k tomu, že se dividenda ztrojnásobila od začátku výplat v roce 2011, je pravděpodobný její další růst.

Cisco - kvartální výsledky

Cisco nedávno možná zklamalo investory zprávami o propouštění a opětovné stagnaci tržeb. Firma ale pokračuje ve zvyšování ziskovosti díky zlepšení efektivity, což by mohlo pomoci k budoucím ziskům, stejně jako růst výdajů firem na IT infrastrukturu ke konci roku 2014 a v roce 2015.

Očekávané P/E je jen necelých 11, což ze Cisca dělá správně ohodnocenou akcii s většinou negativních zpráv již započtených v ceně. Pro dlouhodobé investory skvělá sázka.

Cisco - přehled investičních doporučení

Under Armour

Under Armour - profil

Jde sice o malou firmu, ale s obrovským potenciálem pro investory, kteří se nebojí malého rizika. Lídrovi v oblasti sportovního oblečení se v posledních letech neuvěřitelně dařilo. Se svou novou řadou sportovního oblečení vyhlásil boj dokonce i společnosti Nike. Výnosy se ve třech letech ztrojnásobily z méně než 1,1 miliardy USD ve fiskálním roce 2010 na 2,3 miliardy USD v roce 2013. Zisky byly podobně ohromující, s EPS 34 centů v roce 2010 rostoucím na 75 centů loni.

Under Armour - kvartální výsledky

Za úspěchem firmy nestojí jen dobrý management, ale také příznivé trendy, poptávka po funkčním oblečení je velká. Segment zažívá růst a Under Armour jeho míru zvládá překonávat. Skeptici zajisté poukáží na vysoké očekávané P/E přes 50 na základě zisku pro fiskální rok 2015. Tato mid cap je stále v růstovém módu, což znamená, že je potřeba počítat s vyšší volatilitou a s případnou dividendou až ve vzdálenější budoucnosti.

Nicméně investoři na trhu nyní zkrátka musejí platit vysoké prémie za růst a akcie Under Armour dokazuje, že má silný motor jak růstu tržeb, tak zisků v jinak složitém prostředí. Firma má za sebou sedmnáctý po sobě jdoucí kvartál s více než 20% růstem tržeb. Management navíc v červenci zvýšil výhled pro fiskální rok 2014, potřetí v letošním roce.

Under Armour - přehled investičních doporučení

Teva

Teva - profil

Tuto značku nejspíše nebudou znát v každé domácnosti, jako je tomu u některých jiných farmaceutických blue chips. Není ani pro milovníky biotechnologií, kteří prahnou po vyvíjení nových převratných léků. Teva je vlastně vcelku nudnou firmou, konkrétně největším světovým výrobcem generických léčiv.

Snaží se vyrábět srovnatelné léky jako konkurence, ale za nižší ceny. Ziskové marže jsou slabší, firma ale vydělává díky výnosům z rozsahu, více než 20miliardové tržby jí plynou ze všech koutů světa. Žádný průlom od Tevy nečekejte, nesoustředí se na výzkum léčiv jako jiné firmy. Nicméně pro rizikově averzní investory má kromě zajímavého dividendového výnosu další velké plus - na rozdíl od jiných farmaceutických akcií by se v případě Tevy nikdy neměla promítnout do marží expirace patentů.

Teva - kvartální výsledky

Teva expanduje na mladé trhy, kde poptávka po jejích lécích na předpis roste. Expozice v regionu taktéž stoupá díky akvizicím.

Teva - přehled investičních doporučení

First Solar

First Solar - profil

First Solar je spíše volatilní akcie a kdokoli, kdo se podívá na dlouhodobý graf, uvidí, že její cena je stále níže ve srovnání s předkrizovými maximy o celých 75 %. Firma naposledy vykázala špatné výsledky se ziskem pouhé 4 centy na akcii při tržbách 544 milionů USD oproti očekávání 33 centů na akcii při 800milionových tržbách.

First Solar - kvartální výsledky

Zatímco tato akcie má svá rizika, pro následující měsíce a v roce 2015 nabízí důvody k optimismu. Investory odradily krátkodobý propad zisků, prodej některých aktiv v minulých obdobích a zpoždění projektů, které zamezilo růstu tržeb. Nicméně firma ambiciózně buduje solární zařízení pro energetické společnosti a tempo nezpomaluje ani vzhledem k některým problémům.

Zisky a tržby z projektů by se měly nakonec v rozvaze projevit. Důkazem je, že firma potvrdila své celoroční cíle navzdory problémům v 2. čtvrtletí. Tato zpráva by měla investorům dodat odvahu.

Ačkoli solární energie zůstávají mezi investory v módě, valuace First Solar je stále férová. Očekávané P/E dosahuje 15, a pokud bude růst pokračovat, investoři mohou očekávat zdražení jejích akcií.

Solární sektor negativně ovlivnil nadbytek nabídky a pokles poptávky vlivem finanční krize (vlády omezily dotace a zadávání velkých veřejných zakázek právě firmám, jako je First Solar). Pro solární firmy byla ale velkým poučením. Vzhledem k tomu, že ji některé společnosti neustály, má nyní First Solar méně konkurentů.

First Solar - přehled investičních doporučení

Discover

Discover - profil

Akcie vykazuje silné momentum jak krátkodobě, tak dlouhodobě. Daří se jí překonávat výkon indexu S&P 500 a svou hodnotu od roku 2009 zečtyřnásobila. Zvýšila také čtvrtletní dividendu z pouhých 2 na 24 centů v posledních pěti letech.

Dobrý výkon lze přičíst růstu zisku. EPS stoupl z 4,06 USD v roce 2011 na předpokládaných 5,23 USD v letošním roce. A dokonce i po tomto růstu zůstává P/E jen lehce nad 11.

Discover - kvartální výsledky

Silné stránky této firmy dokládá nedávný výsledkový report, který odhalil, že zisk vzrostl o 13 % meziročně. Discover pokračuje v budování užších vazeb se zákazníky a převládají očekávání, že bude organický růst pokračovat vlivem většího počtu bezhotovostních transakcí v regionu mladých trhů.

Discover - přehled investičních doporučení

Google

Google - profil

Čísla za první kvartál investory zklamala a akcie zatím letos podává vlivem horších tržeb slabší výkon. Ze svého dna se však již vzpamatovala a tento trend by měl pokračovat.

Google se musí soustředit na řadu výzev v oblasti on-line reklamy, třeba nutnost redukce poplatků u inzerentů. Přestože byla Wall Street zklamána výsledky Googlu, jeho tržby letos dosahují dvojciferného růstu a zisky by měly podle očekávání stoupnout v tomto fiskálním roce o 20 %.

Google - kvartální výsledky

Google se chlubí nejrozšířenějším operačním systémem pro chytré telefony s tržním podílem 85 %. Nedostává sice zaplaceno za hardware, ale vykompenzují to tržby, které mu každodenně plynou díky tomu, že třetí strany vyrábějí smartphony, které fungují s jeho softwarem, aplikacemi a elektronickým obchodem nabízejícím různý digitální obsah (Google Play). Kromě Androidu jsou tu také další velké naděje pro projekty jako internetový přístup Google Fiber nebo vize automaticky řízených aut, které by mohly táhnout růst dlouhodobě.

Akcie je férově oceněna s očekávaným P/E kolem 18. Je předurčena k rychlému růstu, dokonce i když podmínky v oblasti on-line reklamy zůstanou tvrdší. Expanze do nových oblastí byznysu a pokračující dominance Androidu jistě pomohou Googlu diverzifikovat a těšit investory v následujících měsících a letech.

Google - přehled investičních doporučení
Zdroj: InvestorPlace.com
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
včera v 13:35

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
včera v 13:27

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
včera v 13:03

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
včera v 12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus