Jak se suverénní fondy a světové banky připravují na krvavou lázeň na trhu dluhopisů
|

Jak se suverénní fondy a světové banky připravují na krvavou lázeň na trhu dluhopisů

Velké státní rezervní fondy a světové banky se připravují na růst výnosů dluhopisů. Shodují se na tom, že se blíží konec éry deflačního supercyklu.

UBS Suverénní fondy Ľuboš Mokráš Dluhopisový trh

Suverénní fondy skupují nemovitosti

Jeden po druhém se velké investiční fondy zbavují státních dluhopisů, v současnosti nejnadhodnocenější třídy aktiv na světě. Nikdo nechce riskovat debakl, až nakonec růst světové peněžní zásoby skutečně rozkřesá inflaci a uzavře kapitolu ztracené dekády stagnace.

Norský penzijní fond, největší suverénní fond na světě, přesunul svá aktiva v hodnotě 860 miliard USD do nemovitostí v Londýně, Paříži, Berlíně, Miláně, New Yorku, San Francisku a nově i Tokiu a dalších oblastech východní Asie. "Každá realitní investice je financovaná prodejem vládních dluhopisů," prozrazuje šéf fondu Yngve Slyngstad. Fond se snaží držet 15% podíl v nemovitostech jako inflační zajištění.

UBS varuje klienty a za menší zlo považuje akcie

Švýcarská banka UBS, další velký tržní hráč s aktivy pod správou v hodnotě 2 biliony USD, varuje před dluhopisy v souvislosti s přípravami Fedu na start prvního cyklu utahování měnové politiky od roku 2004.

Pravděpodobnost růstu úrokových sazeb v USA Scénáře vývoje úrokových sazeb kalkulované na základě futures na sazby Fedu

UBS očekává pět zvýšení sazeb do konce roku 2016 a výslednou úrokovou sazbu o 60 bazických bodů vyšší oproti sazbě vypočtené z kontraktů futures. Bohatě to postačí ke spuštění paniky na dluhopisových trzích, které jsou nyní oceněny, jako kdyby očekávaly dobu ledovou.

Se zápornými výnosy se koncem listopadu obchodovaly dluhopisy v celkové hodnotě 6 bilionů USD. Německý a český dluhopisový trh je už v záporu šest let, nizozemský pět, francouzský čtyři a irský tři. Podle Bank of America se dnes s výnosy pod 1 % obchodují dluhopisy v hodnotě 17 bilionů USD, včetně většiny japonského trhu se státními dluhopisy.

Výnosy 2letých dluhopisů evropských zemí

Mark Haefele, šéf investic v UBS, sdílí s klienty své rostoucí obavy z dluhopisů. Bohužel ale zatím nemá představu, kam jinam peníze "zaparkovat".

Index bubliny cen světových nemovitostí, který UBS sestavuje, svítí varovně červenou hned na několika místech. Proto se Haefele nechce vydat cestou suverénních fondů. Za méně rizikové považuje v současnosti akcie, zejména ty japonské V Japonsku centrální banka skoupila 54 % trhu ETF a chce jít ještě dále.

Index realitních bublin UBS

Byla již zažehnuta inflace?

Světová jádrová inflace, měřená kompozitním indexem Henderson Global Investors pro G7 a E7, koncem roku 2014 vzrostla na sedmileté maximum 2,7 %.

Jádrová inflace (G7, E7)

Dokonce i ti, kteří se báli deflace v Evropě, se nyní začínají strachovat. Od Evropské centrální banky sice trhy na prosincovém zasedání čekaly daleko více, než jen mírné snížení depozitní sazby hlouběji do záporu a prodloužení stimulačního programu do března 2017, ale ještě není všem dnům konec. Prodloužením programu naroste celková výše stimulačního programu z původních 1,1 bilionu EUR. V eurozóně roste peněžní zásoba M1 nevídaným tempem 11,9 % ročně. A vzhledem k tomu, že stále platí slib ECB, že udělá vše, co bude v jejích silách, pokud si to situace vyžádá, může kdykoli úmyslně rozdmýchat krátkodobý monetární boom kosmickou rychlostí.

Ani riziko "japonské pasti" nelze podceňovat

Lekce z Japonska by neměly být brány na lehkou váhu. "Investiční hřbitovy" jsou plné náhrobků portfoliomanažerů, kteří sázeli proti japonským dluhopisům. Dvacet let tiše přihlížejí volnému pádu 10letých výnosů, které na nová minima (0,24 %) spadly letos v lednu.

10leté výnosy státních dluhopisů Japonska

Vzývači inflace již šest let argumentují, že by měnová báze tažená QE měla zažít velký třesk a znamenat nástup na cestu Výmarské republiky nebo Zimbabwe. Zapomínají ale na past likvidity.

Čína, petrodolarové ekonomiky a asijské centrální banky navýšily mezi lety 2000 a 2014 devizové rezervy šestinásobně na 12 bilionů USD (a suverénní fondy ještě o biliony více). To zaplavilo světové dluhopisové trhy kapitálem a vyvolalo bubliny cen aktiv, kam se jen oko investora rozhlédne.

Data MMF poukazují na skutečnost, že tyto rezervy za 12 měsíců do června 2015 klesly o 550 miliard USD. Na vině byl odliv kapitálu a propad cen komodit, který země donutil přistoupit k obraně měn. Saúdská Arábie stále pálí kolem 12 miliard USD měsíčně, aby vůbec pokryla deficity státního rozpočtu.

Změna toků rezerv odpovídá fiskálnímu stimulu - ve formě kapitálu se hromadí méně peněz a více jich plyne do reálné ekonomiky v podobě výdajů. Přesně takovou kúru by lékař předepsal i pro éru 30. let, kdy chyběla poptávka.

Devizové rezervy centrálních bank

Čína prochází sociální revolucí a snaží se trnitou cestou doputovat k blahobytu. V roce 2010 tvořila spotřeba sotva přes 30 % HDP, komunistická strana si klade za cíl do roku 2020 vytáhnout její podíl na 46 %.

Bernankeho přebytek úspor se začíná ve světě pomalu rozptylovat. Míra světových úspor dosáhla maxima 25 % a trend se začíná obracet. Profesor Charles Goodhart z London School of Economics tvrdí, že vstup Číny a východní Evropy do světové ekonomiky po roce 1990 skokově zdvojnásobil množství dostupné pracovní síly na globalizovaném trhu. Vedlo to k převisu nabídky na trhu práce a čtvrtstoletí klesajících mezd. Deflace se stala běžnou praxí.

Epizoda je u konce

Ukazatel závislosti by měl zaznamenat růst. Práce se brzy stane opět vzácným statkem a mzdy stoupnou. Profesor Goodhart se domnívá, že to povede k návratu reálné úrokové míry k historickému normálu 2,75-3 %. "Jsme na prahu obratu," tvrdí.

Mnohé velké osobnosti se v podstatě shodnou na očekávání konce deflačního supercyklu, a tím pádem smrti 35letého býka na trhu s dluhopisy. Akcie se drží na vysokých úrovních, takže lze stěží hledat bezpečný úkryt jinde. S&P 500 roste už téměř sedm let a má namířeno k dvojitému vrcholu. Index světových akcií MSCI se obchoduje na 18násobku CAPE (cyklicky očištěného poměru ceny a zisků). 40letý průměr je 22, ale kdo dnes věří, že mají zisky ještě prostor k růstu?

Světové CAPE pod průměrem 18

Haefele z UBS doporučuje sázky na ekologické projekty, zdravotní péči na rozvíjejících se trzích (zejména onkologii a imunoterapii – oblast trhu, kde se nyní provádí 300 klinických testů na léčby, které stojí 100 tisíc USD na pacienta). Výdaje na pacienta s rakovinou se v USA, Kanadě a Německu mezi lety 2010 a 2014 zvedly o 60 %. Podobné trendy by měly následovat i Čína, východní Asie nebo Latinská Amerika.

Haefeleho kolega Bill O'Neill na základě vlastního indikátoru UBS nehodnotí už akcie jako levné. Zatím ale nevidí žádné signály, které by poukazovaly na blížící se krach, takže nevidí důvod, proč nenechat peníze pracovat. "Dáváme vysokou pravděpodobnost tomu, že bude cyklus trvat další tři roky," domnívá se.

"Otázkou za milion" je podle něj to, zda se Fed a další centrální banky jednoho dne "vzbudí" a zjistí, že se jim inflace vymkla z ruky. Přesně tohoto scénáře se obává. "Pak uvidíme jedno zvýšení sazeb za druhým jak od Fedu, tak opožděně od ECB. Teprve tehdy se dozvíme, zda se svět dokáže vypořádat s rekordním veřejným a soukromým zadlužením 265 % u OECD a 185 % u emerging markets (o 35 procentních bodů více než na vrcholu předlehmanovské kreditní bubliny)," varuje O'Neill. "Akcie nebudou tou správnou sázkou, až tyto momenty přijdou," uzavírá.

Zadlužení veřejného sektoru, nefinančních institucí a domácností

Názor analytika Ľuboše Mokráše: Čeká skutečně dluhopisový trh v dohledné budoucnosti krvavá lázeň?

Toto téma není nové, překoupeností trhu se státními dluhopisy a hrozícím masivním výprodejem někteří věštci straší už léta, stejně jako hyperinflací. Zatím ovšem výnosy dluhopisů vyspělých států setrvale klesaly. Mohla za to částečně extrémně nízká inflace a hrozící deflace (po slibované hyperinflaci ani stopa), částečně opatření centrálních bank (kvantitativní uvolňování) a částečně nedostatek alternativ pro diverzifikaci ze státních dluhopisů (roli v tom hraje jak obrovský objem trhu se státními dluhopisy, tak růst cen alternativních aktiv s čestnou výjimkou komodit).

Někde však výnosy přece jen rostly - na rozvíjejících se trzích. Odliv prostředků z těchto trhů jen dále posílil tlak na nižší výnosy ve vyspělých státech, takže pokles devizových rezerv v některých rozvíjejících se ekonomikách byl tímto odlivem pohodlně kompenzován.

Pokud ve vyspělých státech neporoste inflace, jsou obavy z prasknutí dluhopisové bubliny plané. K inflačním tlakům mají kvůli nízké míře nezaměstnanosti blízko jen USA , ale ani tam nelze čekat rapidní zrychlení růstu cen. Evropa ani Japonsko se z nízké inflace pravděpodobně v dohledné budoucnosti nevymaní kvůli demografické struktuře a z ní plynoucí slabé poptávce a růstu.

Navíc je v globálním měřítku ještě stále značné množství nevyužité pracovní síly (stačí připomenout Indii) a zároveň zrychluje tempo automatizace a robotizace. Japonská a Evropská centrální banka budou držet sazby extrémně nízko ještě dlouho a ani Fed je nebude zvedat rychle (nebude mít důvod spěchat).

Pohroma na trhu s dluhopisy vyspělých států se proto pravděpodobně konat nebude a dovolím si prorokovat, že relativně brzy opět přijdou do módy dluhopisy na rozvíjejících se trzích (jen co trhu otrne a uvědomí si, že se nebude opakovat rok 1994).

Zdroj: The Telegraph
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
před 4 minutami

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25.000 Kč
před 16 minutami

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25.000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25.000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
před 26 minutami

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
před 44 minutami

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne vyvíjely smíšeně, americké indexy smazaly úvodní ztráty a vystoupily nad nulu

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
před hodinou

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna
Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou
14:20

Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou

Ekonomiky Rakouska a Slovinska v letošním roce kvůli epidemii způsobené koronavirem klesnou. Vyplývá to z...
Rakousko Slovinsko HDP
Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu
13:11

Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu

České stavebnictví kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos meziročně klesne o 10,1 %, příští rok o 3,1 %....
Stavebnictví Česká ekonomika Koronavirus
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
12:35

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny