Mark Mobius o Číně: Od komodit ke rtěnkám
|

Mark Mobius o Číně: Od komodit ke rtěnkám

Zpomalování expanze čínské ekonomiky vyvolává po celém světě velké obavy. A vzhledem k tomu, že je globálně druhá největší ekonomika hladová po surovinách, ovlivňují zprávy o její kondici ve velké míře také komoditní trhy. Přechod Číny na jiný ekonomický model ale nemusí být pro investory jen strašákem.

Komodity Asijská ekonomika Čína Emerging Markets Investiční guru BRICS Mark Mobius

Hodně se mluví o tom, že jsou ceny ropy na mnohaletých minimech právě kvůli zpomalování ekonomického růstu Číny. Vliv zpráv, které přicházejí z druhé největší ekonomiky světa na trh s komoditami, je skutečně velký.

V úterý Čína oznámila silná čísla o dovozu ropy, čímž dokázala alespoň na chvíli zvrátit pokračování krvavé lázně z předchozích dnů, kterou na energetickém trhu odstartovalo rozhodnutí OPEC pokračovat v silné produkci ropy. Tuto mírnou rally nicméně brzy poté někteří analytici označili za klasický odraz mrtvé kočky - ceny po krátkém oživení zaznamenaly další pokles k rekordním minimům od finanční krize v roce 2008.

Kdo určuje ceny komodit?

Čínský podíl na světové spotřebě ropy dosahuje "jen" 12 %, tedy ani ne úrovně USA, přesto čínská data dokáží takto hýbat trhy. Co potom čínská poptávka znamená pro další komodity, u nichž země obstarává daleko větší podíl světové spotřeby?

Například její podíl na světové poptávce po obilí byl v roce 2014 kolem 22 % a podíl na spotřebě kovů se ztrojnásobil z 13 % v roce 2000 na 47 % v roce 2014. Čína je důležitým spotřebitelem hliníku, niklu, mědi, zinku, cínu nebo železné rudy.

Růst hrubého domácího produktu Číny zpomaluje vlivem transformace modelu z ekonomiky tažené exportem a investicemi na hospodářství živené primárně domácí spotřebou. Zpomalení by nemělo být žádným překvapením vzhledem k překotnému růstu, kterého si čínská ekonomika užívala posledních několik desetiletí. Dolarová hodnota ekonomiky narostla skutečně významně.

Nabízí se otázka, jak se čínská poptávka po komoditách změní po přechodu na nový ekonomický model. "Myslíme si, že v dlouhodobém horizontu čínská spotřeba energií a kovů spíše poroste, než že by klesala. Důvodem je potřeba zlepšení infrastruktury, která je v Číně stále proti ostatním zemím zaostalá," domnívá se Mark Mobius, portfoliomanažer Franklin Templeton Investments a jeden z největších světových expertů na rozvíjející se trhy. "Udržitelná poptávka bude pravděpodobně tažena pokračující migrací lidí ze zemědělských oblastí do měst. Producentům komodit ale dochází, že tato poptávka nejspíše nenaplní jejich předchozí očekávání, která nadhodnocovala poptávkový růst Číny a ostatních zemí světa."

Klíčové je sledovat čínskou poptávku po železné rudě, protože ta je důležitou surovinou pro produkci oceli, jež je zase nezbytná pro rozvoj infrastruktury. V současnosti má Čína 50% podíl na světové produkci surové oceli. "Očekáváme, že tento podíl klesne s tím, jak Čína přejde na model ekonomiky méně závislé na investicích do infrastruktury," vysvětluje Mark Mobius a doplňuje, že mezitím vstupují do éry velkého rozvoje infrastruktury jiné země, například Indie. "V každém případě je Čína aktuálně na trhu se železnou rudou tak vlivná, že je světová základní cena kovu - kotovaná v Japonsku - nyní určována na základě ceny doručení rudy do čínských přístavů."

Expandující produkce oceli a smog nad Pekingem

Problém temných mraků nad Pekingem je pro Čínu stále palčivějším tématem. Premiér Li Kche-čchiang slíbil, že bude hledat řešení, která by napomohla zlepšení ovzduší v metropoli. Ta zahrnují mimo jiné přísnější sankce pro ty, kdo porušují zákony o ekologii nebo se jinak vyhýbají regulaci.

"Oslavy v Pekingu spojené se 70. výročím konce druhé světové války začátkem září znamenaly uzavření oceláren v regionu a zastavení stavebních prací ve snaze snížit znečištění ovzduší alespoň během konání těchto událostí," říká Mobius. Vláda navíc přijala politická opatření k tomu, aby se vypořádala s nadbytečnými kapacitami v ocelářském průmyslu. Část produkce přesunula z provincie Che-pej (zodpovědné za většinu smogu v Pekingu) do pobřežních oblastí. V Číně by se také mělo začít více oceli recyklovat, což by mohlo mít dopad na dlouhodobé trendy produkce, znečištění ovzduší i vývoj cen komodity.

"I když nedokážeme předpovědět, kam se zítra vydají ceny komodit, již dnes je jasné, že důsledkem rostoucí role Číny ve spotřebě surovin je přesun centra komoditního tradingu z Londýna nebo New Yorku do Asie. Jedním příkladem za všechny je prodej London Metal Exchange v roce 2012 společnosti Hong Kong Exchanges and Clearing," připomíná Mobius.

Všechno není jen černé

Zatímco obavy ohledně poptávky po komoditách jsou namístě, podle Mobia je možná daleko zajímavějším tématem rozkvět nových odvětví a služeb v Číně. "Náš tým se v Číně poohlíží po potenciálních investičních příležitostech, které jsou taženy změnou spotřebitelských preferencí a trendů vlivem zvyšování příjmů a růstu střední třídy. Některá odvětví v Číně ještě před několika desetiletími neexistovala, ale nyní již ovlivňují celou světovou ekonomiku," říká slavný investor.

Jak v Číně dochází ke stále větší urbanizaci a roste příjem na obyvatele, není divu, že země dohání Spojené státy v různých oblastech spotřeby – například kosmetice.

Roční růst tržeb z prodeje kosmetických produktů v Číně převyšuje globální růst v sektoru a prodeje výrobků z oblasti péče o pokožku v celé Asii by již letos měly představovat téměř polovinu světových tržeb z prodeje kosmetických produktů.

Čínskému trhu s kosmetikou dominují světové značky, lokální firmy mají tedy co dohánět. Zatím má v sektoru dominantní vliv Jižní Korea - čtvrtina její kosmetiky končí právě v Číně. Budoucnost má v Číně podle Mobia ale i řada dalších odvětví, třeba hudební průmysl.

I když se tedy tempo růstu čínského HDP snižuje, nemělo by nás to příliš znepokojovat. Mobius věří, že Čína zůstane silným tahounem světového růstu a udrží si v následujících letech svůj významný vliv.

Zdroj: Franklin Templeton Investments
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
před 44 minutami

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
před hodinou

O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu

Telekomunikační firma O2 vyplatí v případě neuskutečnění valné hromady akcionářům dividendu 17 Kč na akcii formou...
Akcie ČR O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Dividendy
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
11:30

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu na...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
09:44

O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě nekonání valné hromady

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že pokud se valná hromada svolaná na 16. dubna...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %
09:28

ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 %. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let
08:55

SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let

Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích jihovýchodní Asie a...
Hospodářský růst Asijská ekonomika Čína
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
08:32

Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který je považován za barometr zdraví podniků, v březnu...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 23:00

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie rovněž zpevnily

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky