Světové války: Pohroma pro Evropu, červený hadr pro amerického býka
|

Světové války: Pohroma pro Evropu, červený hadr pro amerického býka

Ještě na začátku 20. století hrály Spojené státy na světové scéně druhé housle. Poté ale přišly v rozmezí dvou desetiletí dva válečné konflikty, jaké do té doby svět nepoznal, a rozložení sil se změnilo.

Ekonomika Evropa Spojené státy americké (USA) Historie

"Británie ovládá svět a Německo se ji o tuto výsadu snaží připravit," pronesl podle jednoho ze svých poradců na začátku první světové války tehdejší americký prezident Woodrow Wilson. Bylo tomu skutečně tak, i když se v tu dobu misky vah již pomalu dávaly do pohybu. Před začátkem a na počátku války platila za nejsilnější světovou velmoc Velká Británie, zatímco Spojené státy, které k zemi nepřetržitě srážely neefektivní politický systém, disfunkční hospodářství a rasové konflikty, jen zpovzdálí přihlížely, jak vypadá skutečná ekonomická prosperita a jak se dělá velká politika.

Konec starého světového řádu

První světová válka, která byla ve své době nejhorším konfliktem v historii lidstva, způsobila, že se otěže globálního dění začaly přesouvat z Británie do USA. V té době se totiž naprostá většina evropských zemí zapojených do válečných bojů, Velkou Británii nevyjímaje, extrémně zadlužila, aby mohla financovat výrobu a nákupy zbraní a techniky. Země Dohody se navíc v průběhu války obracely se stále více zakázkami na vojenskou techniku na americké firmy, což tamní ekonomiku nakoplo. Jen Británie v roce 1916 koupila více než čtvrtinu leteckých motorů, polovinu střeliva a takřka všechnu ropu od svých obchodních partnerů, jimž dominovala právě Amerika.

K tomu se během války ostrovní království stalo z převažujícího věřitele většinovým dlužníkem. Země jako Kanada, Chile, Argentina nebo Švýcarsko si totiž v obavách o budoucí vývoj přestaly půjčovat v Británii a začaly prodávat dluhopisy denominované v amerických dolarech. Zejména bolestivý byl pro Británii rok 1915, kdy se z amerického dolaru stala na úkor britské libry díky novým půjčkám Anglie a Francie na financování válečných aktivit světově nejrozšířenější rezervní měna.

Spojené státy se do první světové války nehrnuly, prezident Wilson dokonce prohlašoval, že by rád dosáhl "míru bez boje". Rozhodujícím faktorem, který USA ke vstupu do bojů dohnal, se paradoxně staly nebezpečně bobtnající dluhy Británie a Francie, které byly najednou tak velké, že Spojené státy jednoduše nemohly dovolit, aby tyto dvě země skončily mezi poraženými a američtí věřitelé přišli o své peníze, které do válečné mašinérie prostřednictvím půjček zemím Dohody nalili.

Když válka v roce 1918 skončila, byly evropské ekonomiky paralyzované nutností rozsáhlé obnovy infrastruktury a městských aglomerací. Spojené státy si naproti tomu užívaly ekonomické expanze, k čemuž přispělo i to, že se na rozdíl od Evropy nemusely potýkat s kritickým nedostatkem mužské populace, jejíž část byla na starém kontinentu ve válce zabita nebo zmrzačena.

Meziválečná brzda

Poválečná prosperita Spojených států ale netrvala věčně. Jedenáct let po dosažení míru, v říjnu 1929, přišel krach na Newyorské burze, který v zemi odstartoval Velkou hospodářskou krizi, jež se následně přes Atlantský oceán přelila i na starý kontinent. Krize na Spojené státy dolehla velmi tvrdě, některé statistiky hovoří až o třetinovém poklesu průmyslové výroby, skokovém růstu míry nezaměstnanosti nad 20 % a nejprudším poklesu spotřebitelských cen v historii unie.

Podle historiků je potřeba hlavní příčinu Velké hospodářské krize hledat v neschopnosti poválečné spolupráce Spojených států, Francie, Británie, Japonska a Německa. Válečné zkušenosti Německa, Francie, Británie a Japonska tyto země přesvědčily, že je nutné zásadně přehodnotit vzájemné vztahy a priority. Spojené státy, které v té době měly jako jediná světová velmoc dostatek síly a autority na stvrzení nového světového pořádku, ale odmítly takovou hru hrát, protože dobře věděly, že by zásadní proměnou musely projít i ony. Velká Británie například byla ochotná odpustit Francii podstatnou část jejího dluhu, nakonec ale tuto možnost zavrhla, protože by jinak sama nebyla schopna dostát svým závazkům vůči USA, které o škrtání dluhu nechtěly ani slyšet.

Na konci 30. let 20. století se USA z krize oklepaly. V té době se již však Evropa znovu nořila do válečné temnoty. Historie se více méně opakovala, jen namísto Velké Británie již nejsilnější figurkou na světovém herním plánu byly Spojené státy.

Krutý výpad proti zaoceánskému obrovi

Stejně jako velká část evropských zemí se po první světové válce začalo i Německo cítit ohrožené americkou nadvládou, jako jediné však zvolilo krajní "řešení" v podobě nového válečného konfliktu. Adolf Hitler se odmítl odevzdat do rukou Spojených států, využil frustrace německého národa a pokusil se rozložení sil ve světě změnit šířením antisemitské konspirační teorie o židovském plánu na ovládnutí světa. Předsevzal si, že porazí Polsko, Ukrajinu a Rusko, a územně i ekonomicky se tak vyrovná Americe.

Snahy nacistického Německa ovšem byly od samého začátku odsouzeny k neúspěchu. Na konci 19. století převyšovala americká ekonomika německé hospodářství jen asi o třetinu, těsně před začátkem první světové války byla ekonomika Spojených států oproti německému hospodářství téměř dvojnásobná a v roce 1943 již rozdíl dosahoval takřka 400 %.

Německo se navíc od začátku druhé světové války potýkalo s nedostatkem pracovní síly, který suplovalo "zotročením" statisíců až milionů porobených lidí z okolních zemí. Je přitom jasné, že ekonomika stojící na nedobrovolné práci mas lidí má mělké základy. A tak v Evropě německá armáda zanedlouho přešla do defenzivy, až byla nakonec spojeneckými vojsky, k nimž se v roce 1941 přidaly po útoku Japonska na Pearl Harbor i USA, zcela rozdrcena.

Německé odhodlání překreslit světovou mapu tak nejenže skončilo neúspěchem, ale ještě posílilo pozici Spojených států coby nejvýznamnější světové velmoci. Evropa se po konci druhé světové války musela opět soustředit primárně na obnovu zničených měst a infrastruktury, zatímco Spojené státy, které utrpěly ve srovnání se zeměmi starého kontinentu minimální ztráty, mohly všechnu sílu soustředit do vývoje nových technologií, inovací a rozšiřování svého politického vlivu.

Zdroj: TheAtlantic
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
včera v 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
včera v 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
23. 10. 2020 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
23. 10. 2020 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
23. 10. 2020 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
23. 10. 2020 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
23. 10. 2020 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko