Světové války: Pohroma pro Evropu, červený hadr pro amerického býka
|

Světové války: Pohroma pro Evropu, červený hadr pro amerického býka

Ještě na začátku 20. století hrály Spojené státy na světové scéně druhé housle. Poté ale přišly v rozmezí dvou desetiletí dva válečné konflikty, jaké do té doby svět nepoznal, a rozložení sil se změnilo.

Ekonomika Evropa Spojené státy americké (USA) Historie

"Británie ovládá svět a Německo se ji o tuto výsadu snaží připravit," pronesl podle jednoho ze svých poradců na začátku první světové války tehdejší americký prezident Woodrow Wilson. Bylo tomu skutečně tak, i když se v tu dobu misky vah již pomalu dávaly do pohybu. Před začátkem a na počátku války platila za nejsilnější světovou velmoc Velká Británie, zatímco Spojené státy, které k zemi nepřetržitě srážely neefektivní politický systém, disfunkční hospodářství a rasové konflikty, jen zpovzdálí přihlížely, jak vypadá skutečná ekonomická prosperita a jak se dělá velká politika.

Konec starého světového řádu

První světová válka, která byla ve své době nejhorším konfliktem v historii lidstva, způsobila, že se otěže globálního dění začaly přesouvat z Británie do USA. V té době se totiž naprostá většina evropských zemí zapojených do válečných bojů, Velkou Británii nevyjímaje, extrémně zadlužila, aby mohla financovat výrobu a nákupy zbraní a techniky. Země Dohody se navíc v průběhu války obracely se stále více zakázkami na vojenskou techniku na americké firmy, což tamní ekonomiku nakoplo. Jen Británie v roce 1916 koupila více než čtvrtinu leteckých motorů, polovinu střeliva a takřka všechnu ropu od svých obchodních partnerů, jimž dominovala právě Amerika.

K tomu se během války ostrovní království stalo z převažujícího věřitele většinovým dlužníkem. Země jako Kanada, Chile, Argentina nebo Švýcarsko si totiž v obavách o budoucí vývoj přestaly půjčovat v Británii a začaly prodávat dluhopisy denominované v amerických dolarech. Zejména bolestivý byl pro Británii rok 1915, kdy se z amerického dolaru stala na úkor britské libry díky novým půjčkám Anglie a Francie na financování válečných aktivit světově nejrozšířenější rezervní měna.

Spojené státy se do první světové války nehrnuly, prezident Wilson dokonce prohlašoval, že by rád dosáhl "míru bez boje". Rozhodujícím faktorem, který USA ke vstupu do bojů dohnal, se paradoxně staly nebezpečně bobtnající dluhy Británie a Francie, které byly najednou tak velké, že Spojené státy jednoduše nemohly dovolit, aby tyto dvě země skončily mezi poraženými a američtí věřitelé přišli o své peníze, které do válečné mašinérie prostřednictvím půjček zemím Dohody nalili.

Když válka v roce 1918 skončila, byly evropské ekonomiky paralyzované nutností rozsáhlé obnovy infrastruktury a městských aglomerací. Spojené státy si naproti tomu užívaly ekonomické expanze, k čemuž přispělo i to, že se na rozdíl od Evropy nemusely potýkat s kritickým nedostatkem mužské populace, jejíž část byla na starém kontinentu ve válce zabita nebo zmrzačena.

Meziválečná brzda

Poválečná prosperita Spojených států ale netrvala věčně. Jedenáct let po dosažení míru, v říjnu 1929, přišel krach na Newyorské burze, který v zemi odstartoval Velkou hospodářskou krizi, jež se následně přes Atlantský oceán přelila i na starý kontinent. Krize na Spojené státy dolehla velmi tvrdě, některé statistiky hovoří až o třetinovém poklesu průmyslové výroby, skokovém růstu míry nezaměstnanosti nad 20 % a nejprudším poklesu spotřebitelských cen v historii unie.

Podle historiků je potřeba hlavní příčinu Velké hospodářské krize hledat v neschopnosti poválečné spolupráce Spojených států, Francie, Británie, Japonska a Německa. Válečné zkušenosti Německa, Francie, Británie a Japonska tyto země přesvědčily, že je nutné zásadně přehodnotit vzájemné vztahy a priority. Spojené státy, které v té době měly jako jediná světová velmoc dostatek síly a autority na stvrzení nového světového pořádku, ale odmítly takovou hru hrát, protože dobře věděly, že by zásadní proměnou musely projít i ony. Velká Británie například byla ochotná odpustit Francii podstatnou část jejího dluhu, nakonec ale tuto možnost zavrhla, protože by jinak sama nebyla schopna dostát svým závazkům vůči USA, které o škrtání dluhu nechtěly ani slyšet.

Na konci 30. let 20. století se USA z krize oklepaly. V té době se již však Evropa znovu nořila do válečné temnoty. Historie se více méně opakovala, jen namísto Velké Británie již nejsilnější figurkou na světovém herním plánu byly Spojené státy.

Krutý výpad proti zaoceánskému obrovi

Stejně jako velká část evropských zemí se po první světové válce začalo i Německo cítit ohrožené americkou nadvládou, jako jediné však zvolilo krajní "řešení" v podobě nového válečného konfliktu. Adolf Hitler se odmítl odevzdat do rukou Spojených států, využil frustrace německého národa a pokusil se rozložení sil ve světě změnit šířením antisemitské konspirační teorie o židovském plánu na ovládnutí světa. Předsevzal si, že porazí Polsko, Ukrajinu a Rusko, a územně i ekonomicky se tak vyrovná Americe.

Snahy nacistického Německa ovšem byly od samého začátku odsouzeny k neúspěchu. Na konci 19. století převyšovala americká ekonomika německé hospodářství jen asi o třetinu, těsně před začátkem první světové války byla ekonomika Spojených států oproti německému hospodářství téměř dvojnásobná a v roce 1943 již rozdíl dosahoval takřka 400 %.

Německo se navíc od začátku druhé světové války potýkalo s nedostatkem pracovní síly, který suplovalo "zotročením" statisíců až milionů porobených lidí z okolních zemí. Je přitom jasné, že ekonomika stojící na nedobrovolné práci mas lidí má mělké základy. A tak v Evropě německá armáda zanedlouho přešla do defenzivy, až byla nakonec spojeneckými vojsky, k nimž se v roce 1941 přidaly po útoku Japonska na Pearl Harbor i USA, zcela rozdrcena.

Německé odhodlání překreslit světovou mapu tak nejenže skončilo neúspěchem, ale ještě posílilo pozici Spojených států coby nejvýznamnější světové velmoci. Evropa se po konci druhé světové války musela opět soustředit primárně na obnovu zničených měst a infrastruktury, zatímco Spojené státy, které utrpěly ve srovnání se zeměmi starého kontinentu minimální ztráty, mohly všechnu sílu soustředit do vývoje nových technologií, inovací a rozšiřování svého politického vlivu.

Zdroj: TheAtlantic
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst