Největší mediální mýty o ropě
|

Největší mediální mýty o ropě

Těžba ropy není žádné mystérium. Mnohá tajemství, jimiž se zdá být zahalena, lze celkem snadno rozkrýt. Pokud ovšem nezačnou mlžit média. Jaká je budoucnost ropného odvětví, k jakým trendům v něm skutečně dochází a jaký by to mělo mít dlouhodobě dopad na ceny ropy?

Komodity Ropa

1. Goldman Sachs ví, která bije

Tato banka by neměla být tak často v souvislosti s výhledy cen ropy citována. Notoricky se mýlí při předpovídání vrcholu a dna trhu, umí leda naskočit do rozjetého vlaku nebo přitopit pod kotlem. Předpovídá podle zpětného zrcátka a v odhadech tržních výkyvů přehání. V červenci, kdy byla cena ropy WTI na vrcholu, volali její analytici po ještě větším růstu, a to i přes silný dolar a přebytek nabídky. Když se na trhu naopak začalo v lednu formovat dno (a v březnu byly úrovně opět otestovány), odhadovali ještě větší poklesy. A pak tu je zkušenost z roku 2008 - pamatujete si sázky na ropu za 200 USD za barel od Goldman Sachs a Morgan Stanley? Bylo to těsně před tím, než její ceny spadly k 40 USD.

2. Neproduktivní vrty zastavují výrobu jako první

Výrok je to trochu zavádějící, protože všechny vrty jsou produktivní. Některé jsou jen o trochu efektivnější. Třeba Flex 4 a Flex 5 společnosti Helmerich & Payne (H&P) jsou vyřazovány z provozu stejně rychle jako méně efektivní vrty, které jsou sice náročnější na pracovní sílu, ale zase z nich není těžba tak drahá. Jen se projeďte přes ropné pole H&P v Oděse - je plné vrtných souprav Flex 4, které jsou obrovské, takže by bylo velmi nákladné je přemisťovat zpět do Texasu. Vrty, které jsou provozovány v oblastech, kde nemohou být odstaveny, pokračují v produkci.

3. Nabídka roste díky inovacím ve frakování

Proces frakování se zdokonaluje v rozbíjení geologických formací, k největšímu pokroku ale už došlo, hlavně v posledních dvou letech. Firmy přešly k agresivnějšímu a rychlejšímu frakování. Nové chemikálie a vývoj softwaru stály jen za zlomkem přírůstku produkce. Od července 2014, kdy byla ropa za 100 USD, se objem produkce prakticky nezměnil.

4. Frakování je efektivnější a vede k velkým úsporám

Nejdůležitějším faktorem je konkurence, která v odvětví značně vzrostla. Ještě před několika lety bylo firem na trhu pomálu. Pak ale přišel boom a servisní firmy investice předimenzovaly. Usnadnila jim to záplava levných peněz, protože banky i private equity chtěly získat svůj podíl na tomto atraktivním sektoru. Třeba takový vrt Marcellus dnes produkuje dvojnásobnou rychlostí než v roce 2012. Došlo k inovacím v designu nebo implementaci, ale největší vliv na snížení ceny frakování měla silnější konkurence.

5. Statistika počtu vrtů Baker Hughes je irelevantní

Omyl. Počet vrtů podle Baker Hughes je vždy relevantní. Vzhledem k tomu, že nabídka nekopíruje vývoj počtu vrtů, analytici ztrácejí trpělivost. Nyní spekulují, že vrty jsou již tak "vydatné", že čísla o počtu vrtů už nemají takovou vypovídací hodnotu jako dříve. V říjnu se těžilo v 1 600 vrtech, nyní je jich polovina. Pravdou je, že těžařské konglomeráty nyní upřednostňují nejproduktivnější vrty, ale samo o sobě to nezpůsobuje 50% pokles v celkovém počtu vrtů. Těžba z břidlic se podobá průmyslovému procesu více než hledání konvenčních ropných nalezišť naslepo (takzvaný wildcatting). Při průzkumech břidlicových nalezišť už není mnoho "suchých" vrtů. Mikroseismické pokroky učinily wildcattingu přítrž, protože mají k dispozici data plná starých vrtných protokolů, která mapují potenciál břidlic. Většina aktuálních projektů na vrtání břidlicových studen má proto mnohem větší šanci na dosažení ziskovosti ve srovnání s průzkumnými vrty z minulosti. A protože je břidlice nepropustná, musí se nové studny vrtat překotným tempem, aby se produkce vůbec udržela na stávající úrovni.

6. Dochází kapacita skladů

Zatím není sebemenší problém. Objemy zásob sice vzrostly, zejména v Cushingu, ten ale představuje jen 10 % amerických skladovacích kapacit. Ostatní sklady také hlásí růst, ne však tak rapidní. Důvodem je, že tradeři obchodující s fyzickými komoditami rádi uskladňují zásoby poblíž trhu. A Cushing je blízko. Dále ale pokračují dlouhé ropovody, které ho spojují s Mexickým zálivem, kde jsou sklady volnější. S teplejším počasím lze očekávat, že budou zásoby mizet.

7. Břidlicové vrty jsou produktivní jen několik let

Břidlice jsou nepropustné, což právě vyžaduje frakovací proces, který uvolní ropu a zemní plyn uvězněný v prostorech vzájemně oddělených pórů. Frakování vytváří (a udržuje) propustnost a zachovává volnou cestu k vrtu. Stejně jako u kterékoli jiné nepropustné geologické formace jsou i zde ropa a zemní plyn "v první linii", což znamená, že se většina produkce uvolní hned po stimulaci. Vede to ke skvělým výsledkům na začátku (produkce z nejbližších vrstev), brzy však dochází k útlumu. Produkce sice někdy klesne až o 75 % v prvním roce, menší objem však lze těžit dalších 10 až 20 let. I tato zbytková produkce může být zisková, nicméně jedině v případě, že prvotní produkce zaplatila většinu investice do vrtu.

8. Břidlice lze snadno "vypnout" a "zapnout"

Břidlicová těžba je časově náročná stejně jako jiné průmyslové aktivity. Zpomalit proces je jako zastavit obří tanker. Můžete to udělat, ale potřebujete k tomu velký prostor. Většina těžařů musí mít nasmlouvané dlouhodobé kontrakty s přepravci nebo pronajímateli přepravních prostředků. Nedodržovat je může být nákladné. Když se písky začnou kupit na železničních vlečkách, znamená to sankce za nedodržení podmínek. Ty pak mohou nutit těžaře dále produkovat. Zdravější firmy se silnější rozvahou si mohou dovolit těžit bez ohledu na aktuální cenu nebo při těžbě vytvářet takzvaný "fracklog", zásobu vrtů připravených k frakování na dobu, až budou tržní podmínky opět příznivější.

9. Ropa není v negativní korelaci k dolaru

Omyl. Porovnejte vývoj dolarového indexu a ceny ropy WTI během posledních 12 měsíců. Odhalíte perfektní divergenci. Pokud chcete sázku na ropu, vsaďte na euro.

10. Síla OPEC je minulostí

Možná, ale neplatí to o Radě pro spolupráci zemí v oblasti Perského zálivu (Gulf Cooperation Council). Čtyři členové GCC dohromady napumpují na trh přes polovinu ropné produkce OPEC. Mají také velmi nízké provozní náklady a veliké hotovostní rezervy. Nechybí jim vytrvalost, takže chtějí ustát období nízkých cen bez omezování produkce. Častokrát se stalo, že mezeru vzniklou snížením kvót vyplnilo Rusko. Tentokrát to GCC nedopustí. Kdyby Rusko souhlasilo s dodržováním kvót, mohlo by přijít omezení produkce v červnu. Je to ale nepravděpodobné, i kdyby souhlasilo. Saúdská Arábie chce navyšovat tržní podíl, a navíc má důvod k obavám, že by mohla její ropa nakonec zůstat nevyčerpaná v zemi, pokud svět ovládnou alternativní zdroje a energeticky úsporné technologie.

11. Američtí producenti z břidlic nově řídí trh s ropou

Ne, jsou to jejich banky.

12. Dohoda s Íránem sníží ceny

Íránu bude trvat rok nebo dva, než viditelně přispěje svou produkcí světovému trhu s ropou. Strach z jaderné hrozby ale vytvoří dostatečné tlaky na to, aby byla případná dodatečná nabídka Íránu vykompenzována.

Zdroj: Oilprice.com
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna