Největší mediální mýty o ropě
|

Největší mediální mýty o ropě

Těžba ropy není žádné mystérium. Mnohá tajemství, jimiž se zdá být zahalena, lze celkem snadno rozkrýt. Pokud ovšem nezačnou mlžit média. Jaká je budoucnost ropného odvětví, k jakým trendům v něm skutečně dochází a jaký by to mělo mít dlouhodobě dopad na ceny ropy?

Komodity Ropa

1. Goldman Sachs ví, která bije

Tato banka by neměla být tak často v souvislosti s výhledy cen ropy citována. Notoricky se mýlí při předpovídání vrcholu a dna trhu, umí leda naskočit do rozjetého vlaku nebo přitopit pod kotlem. Předpovídá podle zpětného zrcátka a v odhadech tržních výkyvů přehání. V červenci, kdy byla cena ropy WTI na vrcholu, volali její analytici po ještě větším růstu, a to i přes silný dolar a přebytek nabídky. Když se na trhu naopak začalo v lednu formovat dno (a v březnu byly úrovně opět otestovány), odhadovali ještě větší poklesy. A pak tu je zkušenost z roku 2008 - pamatujete si sázky na ropu za 200 USD za barel od Goldman Sachs a Morgan Stanley? Bylo to těsně před tím, než její ceny spadly k 40 USD.

2. Neproduktivní vrty zastavují výrobu jako první

Výrok je to trochu zavádějící, protože všechny vrty jsou produktivní. Některé jsou jen o trochu efektivnější. Třeba Flex 4 a Flex 5 společnosti Helmerich & Payne (H&P) jsou vyřazovány z provozu stejně rychle jako méně efektivní vrty, které jsou sice náročnější na pracovní sílu, ale zase z nich není těžba tak drahá. Jen se projeďte přes ropné pole H&P v Oděse - je plné vrtných souprav Flex 4, které jsou obrovské, takže by bylo velmi nákladné je přemisťovat zpět do Texasu. Vrty, které jsou provozovány v oblastech, kde nemohou být odstaveny, pokračují v produkci.

3. Nabídka roste díky inovacím ve frakování

Proces frakování se zdokonaluje v rozbíjení geologických formací, k největšímu pokroku ale už došlo, hlavně v posledních dvou letech. Firmy přešly k agresivnějšímu a rychlejšímu frakování. Nové chemikálie a vývoj softwaru stály jen za zlomkem přírůstku produkce. Od července 2014, kdy byla ropa za 100 USD, se objem produkce prakticky nezměnil.

4. Frakování je efektivnější a vede k velkým úsporám

Nejdůležitějším faktorem je konkurence, která v odvětví značně vzrostla. Ještě před několika lety bylo firem na trhu pomálu. Pak ale přišel boom a servisní firmy investice předimenzovaly. Usnadnila jim to záplava levných peněz, protože banky i private equity chtěly získat svůj podíl na tomto atraktivním sektoru. Třeba takový vrt Marcellus dnes produkuje dvojnásobnou rychlostí než v roce 2012. Došlo k inovacím v designu nebo implementaci, ale největší vliv na snížení ceny frakování měla silnější konkurence.

5. Statistika počtu vrtů Baker Hughes je irelevantní

Omyl. Počet vrtů podle Baker Hughes je vždy relevantní. Vzhledem k tomu, že nabídka nekopíruje vývoj počtu vrtů, analytici ztrácejí trpělivost. Nyní spekulují, že vrty jsou již tak "vydatné", že čísla o počtu vrtů už nemají takovou vypovídací hodnotu jako dříve. V říjnu se těžilo v 1 600 vrtech, nyní je jich polovina. Pravdou je, že těžařské konglomeráty nyní upřednostňují nejproduktivnější vrty, ale samo o sobě to nezpůsobuje 50% pokles v celkovém počtu vrtů. Těžba z břidlic se podobá průmyslovému procesu více než hledání konvenčních ropných nalezišť naslepo (takzvaný wildcatting). Při průzkumech břidlicových nalezišť už není mnoho "suchých" vrtů. Mikroseismické pokroky učinily wildcattingu přítrž, protože mají k dispozici data plná starých vrtných protokolů, která mapují potenciál břidlic. Většina aktuálních projektů na vrtání břidlicových studen má proto mnohem větší šanci na dosažení ziskovosti ve srovnání s průzkumnými vrty z minulosti. A protože je břidlice nepropustná, musí se nové studny vrtat překotným tempem, aby se produkce vůbec udržela na stávající úrovni.

6. Dochází kapacita skladů

Zatím není sebemenší problém. Objemy zásob sice vzrostly, zejména v Cushingu, ten ale představuje jen 10 % amerických skladovacích kapacit. Ostatní sklady také hlásí růst, ne však tak rapidní. Důvodem je, že tradeři obchodující s fyzickými komoditami rádi uskladňují zásoby poblíž trhu. A Cushing je blízko. Dále ale pokračují dlouhé ropovody, které ho spojují s Mexickým zálivem, kde jsou sklady volnější. S teplejším počasím lze očekávat, že budou zásoby mizet.

7. Břidlicové vrty jsou produktivní jen několik let

Břidlice jsou nepropustné, což právě vyžaduje frakovací proces, který uvolní ropu a zemní plyn uvězněný v prostorech vzájemně oddělených pórů. Frakování vytváří (a udržuje) propustnost a zachovává volnou cestu k vrtu. Stejně jako u kterékoli jiné nepropustné geologické formace jsou i zde ropa a zemní plyn "v první linii", což znamená, že se většina produkce uvolní hned po stimulaci. Vede to ke skvělým výsledkům na začátku (produkce z nejbližších vrstev), brzy však dochází k útlumu. Produkce sice někdy klesne až o 75 % v prvním roce, menší objem však lze těžit dalších 10 až 20 let. I tato zbytková produkce může být zisková, nicméně jedině v případě, že prvotní produkce zaplatila většinu investice do vrtu.

8. Břidlice lze snadno "vypnout" a "zapnout"

Břidlicová těžba je časově náročná stejně jako jiné průmyslové aktivity. Zpomalit proces je jako zastavit obří tanker. Můžete to udělat, ale potřebujete k tomu velký prostor. Většina těžařů musí mít nasmlouvané dlouhodobé kontrakty s přepravci nebo pronajímateli přepravních prostředků. Nedodržovat je může být nákladné. Když se písky začnou kupit na železničních vlečkách, znamená to sankce za nedodržení podmínek. Ty pak mohou nutit těžaře dále produkovat. Zdravější firmy se silnější rozvahou si mohou dovolit těžit bez ohledu na aktuální cenu nebo při těžbě vytvářet takzvaný "fracklog", zásobu vrtů připravených k frakování na dobu, až budou tržní podmínky opět příznivější.

9. Ropa není v negativní korelaci k dolaru

Omyl. Porovnejte vývoj dolarového indexu a ceny ropy WTI během posledních 12 měsíců. Odhalíte perfektní divergenci. Pokud chcete sázku na ropu, vsaďte na euro.

10. Síla OPEC je minulostí

Možná, ale neplatí to o Radě pro spolupráci zemí v oblasti Perského zálivu (Gulf Cooperation Council). Čtyři členové GCC dohromady napumpují na trh přes polovinu ropné produkce OPEC. Mají také velmi nízké provozní náklady a veliké hotovostní rezervy. Nechybí jim vytrvalost, takže chtějí ustát období nízkých cen bez omezování produkce. Častokrát se stalo, že mezeru vzniklou snížením kvót vyplnilo Rusko. Tentokrát to GCC nedopustí. Kdyby Rusko souhlasilo s dodržováním kvót, mohlo by přijít omezení produkce v červnu. Je to ale nepravděpodobné, i kdyby souhlasilo. Saúdská Arábie chce navyšovat tržní podíl, a navíc má důvod k obavám, že by mohla její ropa nakonec zůstat nevyčerpaná v zemi, pokud svět ovládnou alternativní zdroje a energeticky úsporné technologie.

11. Američtí producenti z břidlic nově řídí trh s ropou

Ne, jsou to jejich banky.

12. Dohoda s Íránem sníží ceny

Íránu bude trvat rok nebo dva, než viditelně přispěje svou produkcí světovému trhu s ropou. Strach z jaderné hrozby ale vytvoří dostatečné tlaky na to, aby byla případná dodatečná nabídka Íránu vykompenzována.

Zdroj: Oilprice.com
Co musíte ráno vědět (20. října)
Co musíte ráno vědět (20. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak světové trhy začaly nový týden, jak se čínská ekonomika vzpamatovává z řádění koronaviru a proč je nabídka akcií...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou nervózní kvůli chybějící podpoře ekonomiky

Americké akcie zahájily týden poklesem. Investoři se obávají, že dohoda o novém balíku pomoci hospodářství nebude...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na…
včera v 21:20

Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na konsolidaci veřejných financí

Vláda při schválení návrhu rozpočtu na příští rok podle ekonomů oslovených ČTK rezignovala na konsolidaci veřejných...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 18:31

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na tiskové konferenci po...
Rozpočet Česká ekonomika Česká republika
Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU
včera v 18:14

Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU

Britský ministr Michael Gove v pondělí přivítal slova hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera o ochotě...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na některých trzích neobchodovalo

Akcie na západoevropských trzích nadále ovlivňuje zhoršující se pandemická situace, stejně jako neschopnost uzavřít...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy
včera v 17:33

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy

Americký výrobce elektromobilů Tesla bude od sklonku tohoto měsíce svůj sedan Model 3 vyráběný v Šanghaji vyvážet na...
Tesla Auta
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
včera v 16:50

Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX vzrostl o 0,59 procenta na 872,2 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho
včera v 16:39

ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho

Společnost ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD amerického těžaře ropy z břidlic Concho Resources. Akvizice...
Ropa Fúze a akvizice
Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík
včera v 16:19

Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík

Automobilka Toyota začne příští rok v Česku nabízet svůj první sériový vůz na vodík Mirai. Prodej chce spustit po...
Česká republika Auta
Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář
včera v 16:16

Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář

Britská regionální letecká společnost Flybe, která v březnu zkrachovala, bude příští rok patrně znovu létat....
Spojené království Doprava Koronavirus
Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah
včera v 16:03

Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah

Pákistánský telekomunikační úřad zruší blokování čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok. Rozhodnutí...
Sociální sítě Pákistán Americké akcie
Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu
včera v 16:00

Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu

Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun,...
Česká ekonomika Podpora ekonomiky Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (19. října)
včera v 15:56

Ze světa investičních doporučení (19. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla
včera v 14:57

Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla, zůstává ale vyšší než před vypuknutím...
Slovensko Nezaměstnanost
Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu
včera v 13:36

Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu

Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips ve třetím čtvrtletí překvapivě zvýšil zisk před zdaněním,...
Evropské akcie Výsledková sezóna
CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu…
včera v 13:25

CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu Ericsson

Rychlou mobilní síť 5G postaví společnost CETIN na technologiích firmy Ericsson. Na svém twitterovém účtu to uvedl...
CETIN Telekomunikace 5G sítě
EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné
včera v 13:20

EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné

Evropská unie chce s Británií uzavřít dohodu o budoucích vztazích a bude do poslední minuty pracovat na tom, aby se...
Spojené království Evropská unie Politika