US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Jak se nestát obětí hackera

V době, kdy se velká část našich životů přesouvá do virtuálního prostoru, bychom měli být obzvláště obezřetní ohledně toho, jak se na internetu chováme. Největší hrozbou jsou hackeři. Jak se před jejich útoky bránit?

Redakce IW
Redakce IW
25. 4. 2015 | 12:00
Rizika

1. Buďte extrémně podezíraví

Velké množství počítačových červů se šíří cestou podvodných e-mailových kampaní. Elektronická pošta je skvělým komunikačním nástrojem, avšak s mnoha riziky, protože na internetu může kdokoli poslat cokoli komukoli. Časté jsou také phishingové útoky, kdy se útočník snaží z uživatele podvodným způsobem vylákat citlivá osobní data nebo přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví či jiným elektronickým účtům.

Nejlepším způsobem, jak se nestát obětí e-mailových podvodníků, je zprávy z cizích adres vůbec neotevírat. Pokud si chcete být jistí, že omylem nesmažete důležitý e-mail, zadejte adresu, ze které vám zpráva přišla, do internetového vyhledávače. Existují řady databází podvodných e-mailů, ve kterých si můžete během pár vteřin ověřit, zda ve zprávě, kterou máte ve schránce, nečíhá nějaké nebezpečí.

2. Neotevírejte podezřelé přílohy

Samotné otevření e-mailu z neznámé adresy ještě nemusí nic znamenat. Ve většině případů je totiž hrozba skrytá v příloze na konci e-mailu. Pokud zprávu od neznámé osoby otevřete a její text vás nabádá, abyste si určitě přečetli přiložený dokument, okamžitě e-mail označte jako spam a smažte ho. Přílohy otevírejte opravdu jen tehdy, když jste si jistí, že přesně víte, co v nich je. Nebezpečné jsou především textové a PDF dokumenty nebo spouštěcí .exe soubory.

3. Používejte dvojí ochranu

K přihlášení do e-mailové schránky nebo internetového bankovnictví většinou stačí přihlašovací jméno a heslo. Je ale zřejmé, že taková ochrana není úplně 100%. Pokud je to možné, využívejte dvojité přihlašování, kdy vám po vyplnění jména a hesla na telefon přijde ještě SMS zpráva s unikátním kódem. Ne všechny internetové služby takovou možnost nabízejí, pokud ale ano, bez váhání ji využijte. Za těch pár vteřin navíc rozhodně stojí.

4. Zkomplikujte hackerům práci

Heslo je základním prvkem vaší ochrany, čemuž by měl odpovídat i jeho tvar. Nikdy nepoužívejte heslo totožné s přihlašovacím jménem a zapomeňte i na své datum narození či adresu bydliště. Vyvarovat byste se měli i jmen svého manžela nebo manželky či dětí nebo psa. Ani SPZ není bezpečná. Nepoužívejte zkrátka žádná slova ani spojení, která nějak odkazují k vám či vašim blízkým. Pokud je to možné, využijte citlivost hesla na velikost písmen. A nikdy nepoužívejte jen písmena nebo čísla, vždy jejich kombinaci.

5. Na veřejnosti vždy anonymně

Veřejné wi-fi sítě jsou ve velkých městech na každém rohu. Na internet se můžete připojit v restauraci, bance, knihovně nebo třeba hotelu. Veřejné internetové připojení klidně využívejte, dodržujte ale minimálně dvě základní pravidla. Nikdy se přes veřejné wi-fi nepřihlašujte do aplikací a systémů, které jsou jakkoli propojeny s vaší peněženkou. Zapomeňte na internetové bankovnictví. To samé platí i o internetových kavárnách. Zde navíc internetový prohlížeč vždy používejte v anonymním režimu, abyste zabránili automatickému ukládání hesel a vytváření záznamů historie prohlížení webů.

Zdroj: World Economic Forum

InternetPočítačeRizika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná