Světovou ekonomiku živí levné energie a uvolněná měnová politika. Bude to stačit?

Brzy se staneme svědky prudkého oživení světové ekonomiky. Růst v eurozóně podpoří slabé euro a příznivá měnová politika a v USA bude politika rekordně nízkých úrokových sazeb pokračovat minimálně do konce roku. Odhaduje to ekonomka Anna Stupnytska ze společnosti Fidelity Worldwide Investment.
Světovou ekonomiku vzhůru již několik měsíců ženou dva faktory - nízké ceny energií a uvolněná měnová politika centrálních bank. Oba tyto faktory budou podle Stupnytské působit i v druhé polovině letošního roku. Centrální banky podle ní bude v módu uvolněné měnové politiky, kterou investoři hodnotí příznivě, udržovat nízká inflace. Výjimkou by v tomto ohledu neměly být ani Spojené státy.
To, že americká centrální banka ponechá úrokové sazby ještě nějakou dobu na rekordních minimech, podle ekonomky povede k synchronizaci hospodářského vývoje na obou stranách Atlantského oceánu.
Evropu nakopne slabé euro
V Evropě bude ekonomický růst silnější s tím, jak bude slabší euro. Japonsko těží z příznivého světového hospodářského vývoje, a proto lze očekávat, že se tamní ekonomika udrží v růstovém trendu. Ekonomika Spojených států by se po slabém začátku roku měla vzpamatovat a vrátit k silnému růstu. Na druhou stranu ale bude silný dolar podkopávat růst exportu a nadále snižovat firemní zisky.
Rozvíjející se ekonomiky budou nadále několikarychlostní. Nejoptimističtěji Stupnytska nahlíží na východní Evropu a Asii, oba tyto regiony by podle ní měly na případný růst sazeb v USA reagovat pružně.
Fed nebude se zvyšováním sazeb spěchat
Americká centrální banka je v pozici, kdy může nadále držet úrokové sazby na rekordně nízkých úrovních. Růst sazeb podle ekonomky nepřijde dříve než v prosinci, spíše ale až příští rok. Nic by na tom neměly změnit ani vysoká důvěra amerických spotřebitelů a postupně se zlepšující situace na trhu práce.
Růst spotřebitelských výdajů v zámoří bude podle Stupnytské pokračovat, vliv tohoto vývoje na inflaci ale bude pouze omezený. Fed by tak podle ní měl v souvislosti s načasováním růstu úrokových sazeb sledovat spíše náznaky rostoucích výdajů domácností.
Světový růst by mohla podkopat slabší ekonomika USA. Případné negativní vlivy vývoje ve Spojených státech by však nemusely být zásadního charakteru, protože nepříznivý vývoj by Fed přiměl k dalšímu odložení normalizace měnové politiky.
Informace o fondech Fidelity najdete ZDE.
Zdroj: Fidelity Worldwide Investment
Aktuality
