Korekce cen čínských akcií zabolela, silný fundament asijského dravce ale nepodlomila

Turbulence na čínských akciových trzích a nevyhnutelná korekce ovlivnily kromě pevninských burz největší asijské ekonomiky do značné míry i trh v Hongkongu. Podle Matthewa Sutherlanda, ředitele divize produktového managementu Fidelity Worldwide Investment pro Asii, ale vývoj neodráží ekonomický výhled Číny. Riziko pro finanční systém vyplývající ze zvýšené volatility cen čínských pevninských i offshore akcií je podle něj jen velice omezené.
S čínskými akciemi se obchoduje jednak na regulovaných onshore burzách v Šen-čenu a Šanghaji, a jednak na liberálnějším offshore trhu v Hongkongu. Pro zahraniční investory je prvořadý offshore trh v Hongkongu, jelikož pouze na něj se vztahují indexy z rodiny MSCI, prostřednictvím kterých do čínských cenných papírů investují například podílové fondy. Akcie na trzích v Šen-čenu a Šanghaji byly zahraničním investorům donedávna zcela zapovězené, v současné době se otevírají alespoň omezené možnosti, jak cenné papíry na nich obchodované nakupovat a prodávat.
"Částečné otevření onshore trhů v listopadu 2014 vedlo nejprve k tomu, že burzy začaly výrazně růst. Tento trend byl podporován i uvolněnou měnovou politikou čínské centrální banky a opadajícím nadšením z realitního boomu. Čekalo se, že otevření trhů na ně přivede velké množství zahraničního kapitálu. Stále více čínských investorů na burzách nakupovalo na úvěr," rekonstruuje Sutherland dění posledních měsíců na burzách v Šanghaji a Šen-čenu. "Čínská vláda si nicméně zanedlouho začala uvědomovat z toho plynoucí rizika a uskutečnila opatření k ochlazení akciového trhu. Dopady těchto opatření jsou zřejmé, investoři se stáhli a dostavila se výrazná korekce. Burza v Šanghaji má ale i tak díky předchozímu silnému růstu meziročně stále přibližně 80 % k dobru."
Sutherland také upozorňuje, že se "částečné přecenění" týkalo jen některých sektorů. "K velkým kurzovým skokům docházelo u cenných papírů menších firem s nižší likviditou, méně stoupaly ceny akcií velkých státních korporací, u nichž se ani následná korekce neprojevila tak výrazně," připomíná. "Vývoj cen akcií na čínských pevninských burzách ovlivnil i dění na hongkongském trhu, i když pohyby tohoto offshore trhu nebyly tak výrazné."
Čínská vláda se pokles cen akcií na pevninských burzách pokouší zastavit škálou regulací. Například zakázala akcionářům s větším než 5% podílem v některé z firem akcie po dobu šesti měsíců prodat a také bylo pozastaveno obchodování s velkým počtem titulů.
Jak se "smrsklo" obchodování na čínském trhu, když začaly ceny akcií padat příliš rychle? Většina titulů zkrátka nebyla "ve hře".Posted by investicniweb.cz on 23. červenec 2015
"Korekce se dotkne mnoha čínských drobných investorů, kteří si na nákup akcií vzali mnohdy nemalé úvěry, v kontextu celkového počtu čínských domácností však dopady nebudou katastrofické," zmírňuje obavy o zdraví čínského trhu a celé čínské ekonomiky Sutherland. "Finanční instituce mohou v případě potřeby počítat s podporou státu, jenž disponuje prostředky přesahujícími 3 biliony dolarů, které může ve velmi krátké době napumpovat do problémových sektorů, a tím je rychle povzbudit."
Sutherland čínským akciím i přes výraznou korekci věří. "Navzdory současným turbulencím by investoři neměli zapomínat na vyhlídky razantně se rozvíjejícího trhu, který pohání postupně rostoucí spotřeba a vládní reformy," uzavírá.
Více informací o fondech Fidelity najdete ZDE.
Zdroj: Fidelity Worldwide Investment
Aktuality
