8 akcií, se kterými si koupíte růstový příběh
|

8 akcií, se kterými si koupíte růstový příběh

Růstové tituly nejsou nic pro investory vyhledávající podhodnocené firmy nebo zajímavou dividendu, své fanoušky si ale vždy najdou. Když se k tomu přičtou nedávné propady na všech trzích, mohou být podobné typy společností zajímavou volbou pro investory hledající růst a akceptující vyšší riziko a možnou volatilitu.

Akciové tipy Facebook Twitter Americké akcie Investiční tipy

Jedním z favoritů pro investory hledající růstové akcie je v poslední době firma Netflix, která obrátila trh s placenou televizí naruby. Na americkém akciovém trhu však existuje mnoho dalších růstových akcií, které určitě stojí za pozornost investorů.

Netflix je podle Briana Nicholse, autora oceňované knihy "Taking Charge with Value Investing", trochu přeceňovanou společností, jejíž úspěch a růst hodně závisí na momentálním silném trendu a úspěších, které společnost zaznamenává na poli placené kabelové televize. Přestože její tržby by měly růst v roce 2016 o 29 % a v dalším roce o 26 % a cena akcie od vrcholu v prosinci 2015 klesla více než o třetinu (od února však opět přidala přes 20 %), podle Nicholse jsou na trhu zajímavější tituly, které mohou investorům nabídnout příznivější růstový příběh.

1. Twitter

Prvním tipem je Twitter, jehož příjmy by měly v roce 2016 růst o 36 % a v roce 2017 o 26 %. Společnost má problém zajistit si stabilní růst počtu uživatelů, s Facebookem se nemůže rovnat, a ztráta činila loni 2 miliardy dolarů. 300milionová uživatelská základna ale může generovat zajímavé příjmy.

Firma navíc ztratila od ledna 2015 tři čtvrtiny své hodnoty a Nichols si myslí, že má zajímavý růstový potenciál. Podle šéfa společnosti Jacka Dorseyho může společnost generovat hotovost z reklamy na webech třetích stran, aplikací a výsledků vyhledávání, kde se zobrazují tweety. To dává firmě k dispozici dalších 500 milionů lidí, kteří mohou číst tweety, ale nejsou uživateli služby, což by mohlo přinést až o polovinu více peněz než při současném počtu uživatelů.

Twitter

2. Workday

Další společností, na kterou se Nichols doporučuje zaměřit, je Workday, jedna z nejrychleji rostoucích firem v oblasti sdílení softwaru přes internet (software-as-a-service - SaaS). Růst jejích příjmů se odhaduje na 33 % v letošním roce a 31 % v roce 2017.

Společnost působí v mnoha oblastech, ale hlavním odvětvím je oblast řízení lidských zdrojů (HRM). Objem obchodu v tomto byznysu vzrostl od roku 2013 z 50 na 70 miliard dolarů, přičemž právě Workday patří k nejrychleji rostoucím hráčům v oboru. S očekávanými příjmy kolem 1,5 miliardy dolarů je firma stále pouze malým kolečkem v mechanismu odvětví, ale její snaha dostat všechny činnosti související s lidskými zdroji do cloudu, může znamenat pro firmu mnohem větší tržní podíl.

Workday

3. Tableau Software

Třetí v pořadí je společnost Tableau Software nabízející obchodní analytický software. Pro mnohé může jít o překvapení, jelikož akcie firmy v lednu ztratila v průběhu jednoho dne 50 % hodnoty. Společnost totiž přišla s překvapivě pesimistickým výhledem tržeb i zisků a nervozita na trzích udělala své. Přesto se u společnosti očekává růst tržeb o 28 % letos a o 27 % v příštím roce.

I když už firma neroste 50% tempem jako v minulosti, loni se jí podařilo získat 3 600 nových klientů s obratem přes 100 000 dolarů a celkově meziročně zvýšit příjmy o 36 %. Společnosti se daří i na mezinárodním poli, kde generuje čtvrtinu svých příjmů a roste 63% tempem. Současná přeprodanost titulu může znamenat zajímavý potenciál.

Tableau Software

4. Splunk

Další společností v seznamu je Splunk, rovněž poskytovatel softwarového vybavení, kterého podle Nicholse, na rozdíl od předešlé firmy, Wall Street miluje. I když akcie od poloviny února přidala přes 50 % (po předchozím rychlém sešupu), od svého vrcholu je ještě daleko. Velmi dobré výsledky v posledním čtvrtletí roku 2015 a očekávání růstu příjmů o 32 % letos a o 29 % v roce 2017 nabízejí stále solidní růstový potenciál.

Splunk

5. Fitbit

Páté místo v seznamu představuje společnost Fitbit vyrábějící fitness náramky a další zařízení. Příjmy společnosti by letos měly růst o 32 %, v příštím roce o 21 %. Tyto odhady však mohou být s velkou pravděpodobností překonány, což dokládá i historie výsledků společnosti.

Od svého vstupu na burzu v polovině minulého roku firma pokaždé překonala odhady trhu. Celoroční tržby 1,86 miliardy dolarů v loňském roce byly o 460 milionů dolarů vyšší, než analytici a společnost v červenci očekávali. Fitbit byl jednoznačným technologickým vítězem ve vánočních prodejích a po uvedení chytrých hodinek by mohl být rok 2016 dalším průlomovým obdobím firmy.

Investoři na Wall Street dávají úspěch Fitbitu do souvislosti s propadem společnosti GoPro, což dělá titul ještě zajímavějším. Podle Nicholse jeho atraktivitu zvyšuje ještě momentální 50% ztráta oproti ceně po IPO.

Fitbit

6. FireEye

Další společnost, FireEye, poskytující řešení v oblasti počítačové bezpečnosti, sice v poslední době čelí kritice kvůli zpomalování expanze, přesto se v letošním roce očekává růst tržeb o 33 % a v příštím o 24 %. Už to ale není 150 % jako v minulosti.

Od června 2015 cena akcie klesla na třetinu a investoři a analytici poukazují na akumulovanou ztrátu firmy ve výši 1,2 miliardy dolarů. Společnost se ale odhodlala k vytvoření poskytovatele služeb (FireEye as a Service - FaaS), který již v roce 2015 zaznamenal růst o 100 % a příjmy přes 100 milionů dolarů. Vzhledem k tomu, že od samotné společnosti FireEye přešlo k novému subjektu zatím jen 8 % klientů a lze očekávat další přesuny, a jde přitom o službu s lepším maržemi, existují pro firmu, potažmo investory, celkem zajímavé vyhlídky.

FireEye

7. Palo Alto Networks

Předposlední firmou v seznamu je Palo Alto Networks, která působí v podobném byznysu jako předchozí kandidát. Jako jedna z mála v rámci seznamu je na tom akcie firmy za poslední rok dobře, ačkoli začátek letošního roku byl velice nepříznivý.

Vzhledem k tržbám ve výši 1,1 miliardy dolarů a očekávanému růstu o 46 % v letošním roce a o 33 % v roce příštím se není co divit, že investoři mají firmu v oblibě. Do budoucna se navíc, vzhledem k zaměření společnosti, jejím produktům a postavení na trhu věci k horšímu příliš měnit nebudou, takže se firma i její akcionáři i přes relativně vyšší ocenění mohou těšit na skvělé zítřky.

Palo Alto Networks

8. Facebook

Nejlepší na konec, poslední firmou v Nicholsově výběru je Facebook. Přestože jde o největší společnost v seznamu, jejíž příjmy jsou proti ostatním astronomické, není očekávaný růst o 42 % v tomto roce a 33 % v tom následujícím nereálný. Facebook má na své straně kromě velikosti také tržní podmínky, které mu zaručují, že jeho postavení v nejbližší době nebude ohroženo. Firma tak může v následujících pěti letech jen v USA zdvojnásobit příjmy díky růstu svého jádrového byznysu a Instagramu, jež převyšují potenciál aplikací WhatsApp a Messenger.

Podle Nicholse není pravda, že by byl Facebook oproti ostatním firmám (například Netflixu) předražený, zejména když vezmeme v úvahu očekávané výsledky. Pro Facebook a všechny ostatní firmy ze seznamu platí, že jejich budoucí úspěch je založen na očekáváních analytiků, která nemusejí být naplněna. Ale tak je to v investování prakticky vždy.

Facebook
Zdroj: InvestorPlace.com
Co musíte ráno vědět (23. října)
Co musíte ráno vědět (23. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se vyvíjí důvěra německých spotřebitelů a který malý producent...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci…
Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci ekonomice

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Investoři sázejí na dohodu ohledně nového stimulačního balíku. Ekonomický poradce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Ekonomické oživení Latinské Ameriky bude částečné a nerovnoměrné
včera v 22:04

Ekonomické oživení Latinské Ameriky bude částečné a nerovnoměrné

Hospodářské oživení regionu Latinská Amerika a Karibik z dopadů pandemie nemoci covid-19 bude částečné a nerovnoměrné...
Latinská Amerika Emerging Markets HDP
Huawei představil nový telefon Mate 40
včera v 20:45

Huawei představil nový telefon Mate 40

Čínská společnost Huawei navzdory rozsáhlým sankcím ze strany Spojených států představila svůj nový chytrý telefon...
Mobilní telefony Čína
Akcie McAfee při debutu na burze klesají o sedm procent
včera v 20:15

Akcie McAfee při debutu na burze klesají o sedm procent

Akcie vývojáře produktů pro zabezpečení a ochranu počítačů McAfee první den na burze klesají o sedm procent. Firma z...
Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Akcie na většině evropských trhů ve čtvrtek skončily opět v minusu,…
Akcie na většině evropských trhů ve čtvrtek skončily opět v minusu,…
včera v 18:00

Akcie na většině evropských trhů ve čtvrtek skončily opět v minusu, ztráty ale byly minimální

Evropské akcie ve čtvrtek od rána pokračovaly v nastoleném trendu propadů a zpočátku to vypadalo, že ztráty budou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos
včera v 17:22

Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos

Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače převezme od polostátní společnosti ČEZ hnědouhelnou...
Uhlí a koks ČEZ
Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb
včera v 16:56

Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb

Bývalý designér Applu Jony Ive, který stojí za podobou jeho ikonických přístrojů iPhone, iMac a iPad, bude mít na...
Bydlení Americké akcie Pracovní trh
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, index PX stoupl jen o 0,01 % na 857,82 bodu. Z hlavních emisí mírně posílily...
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Růst prodejů starších domů v USA zrychlil
včera v 16:00

Růst prodejů starších domů v USA zrychlil

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostly o 9,4 % na celoročně přepočítané tempo 6,54...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč
včera v 15:47

MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč

Systém penzí v Česku skončil v září v propadu 30,4 miliardy korun. Za poslední čtvrtletí se schodek víc než...
Česká republika Důchody
Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %
včera v 15:46

Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %

Počet insolvencí ve světě v příštím roce stoupne o 31 %. Nové vlny šíření koronaviru jsou více viditelné v zemích,...
Bankrot Světová ekonomika Pojištění
Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě
včera v 15:13

Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě

Největší ruský producent zlata, společnost Polyus, zveřejnil nový odhad rezerv ve svém ložisku Suchoj Log na Sibiři,...
Zlato Komodity
Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč
včera v 14:56

Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč

I přes nová opatření vlády proti šíření koronaviru a navazující podpoře ekonomiky by neměl schodek státního rozpočtu...
Česká ekonomika Rozpočet
Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc
včera v 14:30

Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 17. října nově 787 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel
včera v 13:33

V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel

Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany zahájená koncem září pokračuje podle plánu, epidemie zatím práce...
ČEZ Jaderná energetika Koronavirus