US MARKETOtevírá za: 10 h 54 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Konzervativní přístup stranou, je potřeba myslet na shorty

Americké akciové indexy od začátku roku ztrácejí 8–10 % a ke slovu se dostávají jak pesimisté, tak přehnaní optimisté. Jedni jsou opatrní a začínají řešit alternativní možnosti, druzí se utěšují věčným omylem "tentokrát je to jiné". Kdo má pravdu?

Georg Wilhelm Friedrich Hegel jednou řekl, že "z historie jsme se naučili to, že jsme se z ní vlastně nenaučili nic". Možná trochu krkolomné, ale bohužel pravdivé a pro situaci na trzích, jako je ta současná, příznačné. Jak píše Doug Kass, racionální myšlení je dnes utlumováno sedativy ve formě levných peněz. Jedním z horších výsledných scénářů je sebeuspokojení z býčího trhu, které je podporováno přesvědčením, že centrální banky za každou cenu ochrání trhy před návratem na normální ceny, i když historie se nás již několikrát snažila přesvědčit o opaku. Stejně jako ty, kteří tak rádi používají podle Johna Templetona nejdražší slova na akciovém trhu: "Tentokrát je to jiné."

"Na vrcholu každé spekulativní bubliny jsou nejvíce vidět ti, kteří vytrvale obhajují příběh, který stál za vytvořením této bubliny," píše John Hussman, známý analytik a správce fondů. "Vývoj, kterého jsme dnes svědky, tradičně patří těmto lidem, většinou to ale trvá krátce. Budoucnost patří jiné skupině investorů. Do dokončení cyklu je většina předchozího spekulativního růstu (a často celý) prakticky vyčerpána."

"Každý boom následovaný krachem má stejný základ - přílišné sebevědomí a aroganci finančních odborníků, které je vedou k pocitu, že jsou chytřejší než všichni ostatní před nimi. Vždy přijdou s tvrzením, že tentokrát je to jiné, že díky nové technologii nebo jinému důvodu na ocenění nezáleží. Spekulace hnané dluhy a hledání výnosu kvůli nulovým úrokům vedou k boomu, který nakonec vyvrcholí nevyhnutelným výbuchem," doplňuje Hussman.

Jsme v bezpečí?

Doug Kass si pokládá otázku, zda jsme v přetechnizovaném a zasíťovaném světě v takovém bezpečí, jak se nám trhy snaží namlouvat. A hned přidává důvody, proč jsou bezpečné trhy spíše minulostí. Důvodem jsou jak špatné fundamentální (geopolitické, sociální, politické, hospodářské a ty související s dosahováním zisků), tak i technické vyhlídky, které poukazovaly na vrchol trhu již na jaře 2015. Otázkou tedy je, kdy přijde onen "moment překvapení", tedy chvíle, kdy investoři ztratí důvěru v politiku centrální banky. Podle Kasse to může být již letos.

Pokažený tržní mechanismus

Tržní mechanismus je podle Kasse pokažený kvůli stále rostoucímu významu počítačů při investičním rozhodování a menší aktivitou individuálních investorů a manažerů hedgeových fondů. Výsledkem je mnoho nesmyslných pohybů na trzích a nefunkční strategie, které v minulosti vydělávaly, což dále vede k následnému zavírání (nebo plánovanému uzavření) množství podílových a hedgeových fondů (loňský rok byl v tomto směru rekordní). Když na trzích neumějí vydělávat profesionálové, je otázkou, jak na nich mohou vydělávat obyčejní smrtelníci.

Při předpokládaném propadu na trzích tak může dojít také k problémům v reálné ekonomice a slovo nákaza, které se často skloňovalo po roce 2008, opět získá na významu. Poslední dva týdny už vlastně tyto vlivy je cítit.

Strach z flash crashů

Jedním z největších nebezpečí je podle Kasse hrozba výrazných propadů na akciových trzích způsobených (ne)úmyslně "splašenými" počítači. Výsledkem je lavinový efekt, který ještě zhorší situaci, jako tomu bylo v roce 1987, kdy k propadům výrazně pomohlo zajišťování portfolií. Kass připomíná, že otevírání short pozic není vhodné pro každého, ale on sám má seznam 18 titulů a indexových nástrojů, které považuje za vhodné adepty na otevírání krátkých pozic.

Investoři by nyní měli nechat konzervativní přístup stranou a měli by se mít na pozoru, ti agresivnější mohou rovnou přemýšlet o krátkých pozicích. Společně s nejistotou a potenciálně nepříznivými výsledky totiž čelíme trhu, který má krátkou paměť. O to rychlejší může být sešup, který bude následovat.

Zdroj: Kass' Korner

Chyby v investováníInvestiční bublinyInvestiční tipyShort selling
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika