Do čeho investovat, až vám banka naúčtuje záporný úrok na běžném účtu? Bez většího rizika nevyděláte!
Centrální bankéři si myslí, že nám bude líp ve světě záporných úrokových sazeb. Peníze na bankovních účtech začnou ne kvůli inflaci, ale kvůli dost možná v dohledné době zaváděným záporným úrokům z vkladů ztrácet na hodnotě (případně banky zvýší poplatky). Jak těmito netradičními vodami proplout s investičním portfoliem, jsme rozebírali se třemi zkušenými ekonomy a investičními profíky.
Z OBSAHU
- Michl: Koupil bych si nízkonákladový ETF sledující vývoj indexu S&P 500.
- Gapko: Má smysl cokoli, co neztrácí hodnotu jako peníze - reality, další alternativy (zlato, umění).
- Maňák: Zatím mají smysl dluhopisy vydávané kvalitními emitenty, dlouhodobý výhled je pro ně ale spíše slabý. Smysl tak mají rizikovější aktiva - dluhopisy s vyšším výnosem a akcie.
- Maňák: Samotné záporné sazby by byly pro akcie dobrá zpráva. Horší je důvod, proč centrální banky drží úroky tak nízko, a to je to, že se ekonomika nerozebíhá podle představ.
- Gapko: Nemyslím si, že by se záporné sazby přenesly až na klienty. Negativní úroky by měly zůstat mezi centrálními institucemi, vládou a tak dále.
- Michl: Nakonec banky budou potřebovat vydělat, a tak zvýší poplatky. Záporné sazby jsou nepochybně špatnou zprávou pro všechny, i pro klienty bank.
- Michl: Pokud by nulové nebo záporné sazby trvaly deset let, mají penzijní fondy problém.
Aktuality
dnes | 14:32