Sprint, desetiboj a ponaučení pro investory

Co je větší frajeřina - vyhrát devětkrát olympijské zlato ve sprintu, který trvá necelých deset nebo dvacet sekund, nebo bojovat dva dny a umět rozložit síly a schopnosti mezi deset disciplín, mezi nimiž jsou jak ty rychlostní, tak ty silové nebo technické? Ve sportu i v investování je odpověď celkem jasná.
Devět zlatých medailí Usaina Bolta z posledních tří olympiád je skutečně něco extra, stejně jako celkově 23 zlatých plavce Michaela Phelpse. Ashtona Eatona, který v Riu obhájil v desetiboji zlato z Londýna, na velkých akcích je neporazitelný prakticky od roku 2012 a v témže roce připravil Romana Šebrleho o světový rekord, ale znají nejspíše jen trochu poučenější fanoušci atletiky. A přece lze říci, že jeho výkony jsou působivější. Ovládnout několik krátkých vzdáleností díky fyziologickým předpokladům a pilnému tréninku je skvělé, ale vládnout po léta odvětví, v němž musí být člověk skvělý minimálně ve většině z deseti disciplín, je teprve bomba.
Proč lidé dávají přednost akcím a disciplínám s krátkým trváním?
Krátkodobost, která je výsledkem omezené schopnosti lidí udržet pozornost, nás vede k přesvědčení, že rychlý a krátce trvající individuální úspěch je lepší než větší počet déle trvajících a pomaleji dosažených úspěchů, jakkoli tyto mohou být v souhrnném vyjádření působivější.
Předpojatost při hodnocení vede k tomu, že sportovec jako Eaton se těžce oceňuje, protože je prakticky ve všem dobrý, ale v ničem ne nejlepší. Nikdy nebude vynikat nade všemi v jedné disciplíně, a proto je těžké jej s někým zaměřeným na tu kterou disciplínu porovnávat a hodnotit. Vzhledem k tomu, že nikdy nebude nejlepší v jedné disciplíně, bude jeho výkon podceňován. Připomeňme, není řeč o lidech zasvěcených a lehké atletiky znalých.
Investování je běh na dlouhou trať
Paralela s investováním se přímo nabízí. I na trhu totiž obchody, respektive investice, které berou v potaz všechny proměnné a v dlouhodobém horizontu nabídnou výnos, jsou mnohem méně sexy než borec, který přijde s jedním obchodem a vydělá na něm obrovské peníze.
Investování ale není sprint. A to i přes lidskou posedlost zrychleným životem. Stejně tak data a statistiky dokazují, že ti, kdo se snaží vyhrát investiční maraton sérií sprintů, prakticky nemají šanci uspět proti těm, kteří jej berou takový, jaký je, tedy jako běh na dlouhou trať.
Jasný smysl to pak dává při sestavování portfolia. Když diverzifikujeme své portfolio prostřednictvím dluhopisů a akcií, máme co do činění s nástroji, které mají jasnou dlouhodobou povahu. Dluhopisový trh jako celek je nástrojem, jehož průměrná maturita se pohybuje nad sedmi lety. Akciový trh je pak instrumentem, který by měl mít investiční horizont minimálně 25 let. Jsou to nástroje vhodné k maratonu, ale finanční média o nich neustále mluví jako o nástrojích vhodných ke sprintu. A i když je sprint určitě lákavější než události a závody trvající několik hodin, neměli bychom zaměňovat vytrvalecké disciplíny za sprinty, jakkoli hvězdné.
Zdroj: Pragmatic Capitalism