US MARKETOtevírá za: 33 h 1 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

3 studie o podílových fondech, které změní váš pohled na kolektivní investování

Jsou akademici, kteří celý život píší studie o investičních fondech. Většina z jejich prací hned po zveřejnění zapadne, velké investiční společnosti nechtějí totiž o jejich závěrech ani slyšet a drobní investoři většině z nich nerozumí. Občas se ale objeví analýzy, o kterých se vyplatí alespoň vědět.

1. Menší investiční fondy jsou výkonnější než ty velké

Tým odborníků, v jehož čele stál Javier Vidal-García, analyzoval denní výkonnost 16 tisíc aktivně spravovaných akciových podílových fondů z 35 zemí. Na základě dat z posledního čtvrtstoletí došel k závěru, že menší fondy mají lepší výkonnost než ty velké. "Naše studie dokazuje, že menší podílové fondy mají i do budoucna velký potenciál. Malé fondy se sice nemohou se svými většími konkurenty rovnat, pokud jde o poplatky za správu, to ale investorům kompenzují právě výnosností," stojí ve studii.

Vidal-García však jedním dechem dodává, že menší velikost fondu není automaticky zárukou vyšších výnosů. Soustředit se na jeden jediný ukazatel, ať už jde o nákladovost fondu nebo třeba právě o výnosnost, je vždy chyba, investory taková strategie může přijít hodně draho. Je ale dobré vědět, že se malých fondů není potřeba bát.

2. Diverzifikované portfoliomanažerské týmy podávají lepší výkon

Studie Kiana Tana a Anindyi Sena se věnovala tomu, jaký vliv má na výkonnost podílových fondů vzdělání portfoliomanažerů. Na mušku si Kian a Sen vzali 3 288 týmů, které se správě aktiv věnovaly mezi lety 1994 a 2013, analyzovaná data tak zahrnovala jak mimořádný býčí, tak medvědí trh. Klíčové byly dva faktory – kvalita absolvovaného vzdělávacího procesu a šíře studijního záběru.

Tan a Sen tvrdí, že potenciál výkonnosti investičních fondů je tím větší, čím více členů týmu, který má správu aktiv na starosti, získalo alespoň titul MBA, a čím větší počet studijních oborů je v týmu portfoliomanažerů zastoupen. Ještě zajímavější pak je, že v dlouhodobém horizontu je šíře záběru portfoliomanažerů dokonce významnějším faktorem než kvalita absolvované vysoké školy.

Zajímavé je i Tanovo zjištění, že výkonnost správců fondů, jejichž nadprůměrných výkonů si všimne agentura pro hodnocení fondů Morningstar a zařadí je do výročního žebříčku nejlepších manažerů, jde prudce dolů. Důvod je prostý - pro správce fondů je obtížné efektivně alokovat peníze, které do fondu začnou posílat investoři toužící po vyšších výnosech.

3. ETF jsou k ničemu, lepší práci udělají levné indexové fondy

Utpal Bhattacharya, Steffen Meyer, Andreas Hackethal a Benjamin Loos ve studii, která spatřila světlo světa loni v červenci, zkoumali, zda investoři s velkou expozicí vůči burzovně obchodovaným fondům vydělávají na trzích více než ti, kdo ETF tolik neholdují.

Žádná ze skupin sledovaných investorů díky ETF nevydělávala více než ostatní, uvádí studie. Její autoři tvrdí, že kamenem úrazu je takzvané časování investic, které výkonnost investorů do ETF sráží.

Investorům tato studie radí následující: Nekupujte ETF. Pokud máte zájem o nízkonákladové investování, zaměřte se spíše na pasivní široce diverzifikované indexové fondy. A v duchu strategie "kup a drž" se nestarejte o jejich výkonnost.

Zdroj: mutualfundobserver.com

Investiční fondyPodílové fondyPonaučení pro investory
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika