Itálie: Mafie se během krize stala nejpřístupnější bankou v zemi

Organizovaný zločin během finanční krize v Itálii kvete a stal se největší "bankou" v zemi. Řada podnikatelů a středně velkých firem se kvůli tomu dostává do problémů kvůli přemrštěným úrokům za půjčky od mafie. Organizovaný zločin v Itálii ročně "otočí" 140 miliard eur s neuvěřitelným ziskem 100 miliard, tvrdí asociace italských podnikatelů a obchodníků SOS Impresa.
"Se 65 miliardami eur likvidity je mafie největší bankou v Itálii," tvrdí ve své analýze SOS Impresa, která se již deset let snaží informovat a bojovat proti praktikám mafiánů. Sicilská Cosa nostra, neapolská Camorra a kalábrijská Ndrangheta mají přitom dlouhodobě velký vliv na italské hospodářství, jejich ekonomické aktivity odpovídají zhruba 7 % HDP země.
Půjčky s vysokým úrokem se staly lukrativním zdrojem příjmů italských mafiánů. Kromě toho žijí italské organizované skupiny například z obchodu s drogami a zbraněmi, z organizování prostituce, hazardních her a vyděračství.
Mafie si přitom při nabízení půjček nezadá s nabídkami bank nebo poskytovatelů "supervýhodných" úvěrů, které známe i z českého prostředí. Neváhá zaplatit profesionály se zkušenostmi z bankovního trhu.
Lichva s lidskou tváří
Zapomeňte na mafiány s bílými dečkami na botách, zbraněmi ve futrálech na housle a s kufry plnými bankovek. "Starou školu" už dávno vystřídali otrhání pasáci na straně jedné, a distingovaní "bankéři", notáři a úředníci na straně druhé.
"Jde o lichvu, která se tváří jako nejčistší byznys," píše se v analýze SOS Impresa. "Díky svým bývalým profesím znají bankéři z řad mafie mechanismy legálního bankovního byznysu a mnohdy i finanční pozici svých obětí, tedy klientů."
Drobní podnikatelé, kteří se během finanční krize jen těžko dostávají k úvěrovému financování v bankách, jsou nuceni hledat peníze jinde. A v Itálii je cesta k mafii za dlouhá desetiletí dobře vyšlapaná.
Podle SOS Impresa jsou typickými oběťmi lichvářských půjček obchodníci středního věku a menší podnikatelé, kterým se nedaří najít jinou (novou) práci a kteří jsou ochotní zkusit jakoukoli variantu financování, která je ochrání od bankrotu.
"Většinou jde o tradiční maloobchodníky s potravinami a běžným zbožím, oblečením a botami, nábytkem a květinami," píše se v analýze SOS Impresa. "Právě na tyto drobné podnikatele tak současná krize dopadá nejcitelněji."
Zdroj: SOS Impresa