Španělské banky: Ve skříni může číhat daleko větší nemovitostní kostlivec, banky musejí zvýšit rezervy o 30 miliard eur

Španělsko vypouští další kostlivce z bankovních skříní. Vedle nesolventního Řecka flirtujícího s odchodem z eurozóny je druhou časovanou bombou pro eurozónu právě situace ve španělském bankovním sektoru. Důkazem budiž události tohoto týdne, kterým vévodí prozatím jen částečné znárodnění španělské banky Bankia.
Situace ve španělském bankovním sektoru kopíruje to, co jsme před několika lety pozorovali v USA či Irsku. Banky po uši namočené v "přehřátém" realitním sektoru začnou mít nejprve problémy. Ty mají primárně likviditní charakter, což se "řeší" uvolněním měnových podmínek. Zároveň pak především menší subjekty začnou hledat partnery, takže dochází k více či méně dobrovolným fúzím.
Jak kdosi trefně poznamenal, dvě krůty orla neudělají, a tak ani sloučením několika ztrátových bank nemůže vzniknout jedna prosperující banka.
Sloučení cajas problémy nevyřešilo
Ve Španělsku fúze v dobré víře nařídil regulátor řadě nesolventních drobných záložen, které se velmi angažovaly v realitním boomu v různých koutech země. Celkem 50 cajas bylo během tří let sloučeno do 11 nových bank, jednou z nichž byla i Bankia. Nicméně sloučením záložen se ztrátové bankovní realitní úvěry a hypotéky z bilancí těchto ústavů nevypařily, a tak stejně jako v americkém či irském případě musejí kostlivci z bankovních skříní ven.
Angažovanost španělského bankovního sektoru vůči domácímu realitnímu sektoru činí celkem 308 miliard eur (více než čtvrtina HDP). Španělská centrální banka donutila banky vytvořit proti těmto úvěrům rezervy ve 88 miliard.
Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos v pátek oznámil, že vláda bude chtít po bankách navýšení rezerv na realitní úvěry o 30 miliard eur. Povinné rezervy bank se tak zvýší z dnešních 7 % na v průměru 30 % (pozemky 52 %, nedokončené domy 29 %, dokončené stavby 14 %).
Španělská vláda má (zřejmě oprávněné) obavy o splatnost obrovského objemu úvěrů navázaných na nemovitostní sektor. Je připravena vstoupit do bank, které nebudou schopny navýšit rezervy z vlastních zdrojů. Použít chce konvertibilní akcie. Celkem by mělo Španělsko do svých bank nalít necelých 15 miliard.
Vezmeme-li v úvahu, že je v zemi čtvrtina lidí nezaměstnaných a že ceny nemovitostí poklesly od vrcholu zatím "jen" o 21 % (v USA či Irsku to bylo o 30-40 %), tak ani dnes oznámené dodatečné rezervy nemusejí být dostatečné, tedy konečné.
Zdroj: ČSOB, Bloomberg