Spekulujete na pád systému? Pak své zlato pošlete na dovolenou

Jeden z nejslavnějších amerických bankéřů J. P. Morgan ve svém oficiálním vystoupení na půdě amerického Kongresu v roce 1912 prohlásil: "Finanční prostředky nejsou peníze samy o sobě. Peníze jsou zlato, nic jiného." Nutno dodat, že to bylo v době, kdy platil zlatý standard. Co by Morgan mohl říci dnes? S největší pravděpodobností by své prohlášení ještě zkrátil: "Finanční prostředky jsou zlato, nic jiného."
Peníze = důvěra. Zlato = finance
Zrušení zlatého standardu není jedinou změnou od dob J. P. Morgana. Necelý rok po jeho vystoupení vešel ve Spojených státech v platnost Zákon o federálním rezervním systému, který zavedl systém 12 federálních rezervních bank, dnes souhrnně známých jako Fed. Výsledkem bylo vytvoření systému, v němž o americké měně rozhoduje hrstka vyvolených v čele s šéfem rady guvernérů, tedy prezidentem Fedu.
V kontextu aktuálního tématu měnových válek měl Morgan pravdu. Peníze opravdu nejsou skutečnými finančními prostředky. V současnosti jsou instrumentem založeným pouze a jen na důvěře lidí v centrální banky. Jejich krytí je více než pochybné, respektive zcela nulové. Vysoká a stále rostoucí obliba zlata tak ve světle těchto skutečností není ničím překvapujícím.
Individuální investoři i velké fondy, které do zlata investují, jednoduše současnému finančnímu systému nevěří a snaží se svůj majetek dostat z moci několika málo světových superbankéřů nákupem tohoto cenného kovu. Základní ideou investice do zlata je to, že hodnotu tohoto kovu nelze uměle oslabovat, nelze jej nijak vyrobit (v kontrastu k možnosti nekontrolovatelného tištění peněz centrálními bankami) a krátká je na něj v naprosté většině případů i inflace.
Se zlatem kolem světa
Přesto však investice do zlata nejsou bez rizika. Jak nás historie již mnohokrát dokázala přesvědčit, jsou zejména politické převraty a státní bankroty velmi často spojeny s omezováním soukromého vlastnictví, konfiskací a vládními "krádežemi" majetku řadových občanů. Mnozí analytici i investoři proto radí: Pokud chcete vlastnit zlato ve fyzické podobě, nečiňte tak v rámci země, v níž žijete, ale uskladněte je v zahraničí, nejlépe na několika místech současně.
Pravidla pro přepravu cenných kovů jsou v rámci celého světa velmi podobné. Ve Spojených státech lze bez zvláštních opatření přepravovat zlato až do objemu 10 tisíc USD. Investoři, kteří zlato do zahraničí nechtějí přepravovat ve fyzické podobě, mají mnoho dalších příležitostí, jak je do stále oblíbenějších vídeňských nebo singapurských sejfů dostat. Vídeňský Das Safe i singapurský Cisco Certis nabízejí možnost nákupu fyzického zlata přes internet s okamžitým uskladněním.
Proč tedy spekulovat na zásadní politický nebo finanční zvrat, a přitom zároveň riskovat, že o svůj majetek spolu s příchodem nového pořádku přijdete?
Zdroj: sovereignman.com