5 tipů pro ty, kdo shánějí perfektní diamant

Uvažujete o investici do diamantů? Nenechte se při jejich nákupu mazanými obchodníky napálit. Experti na trh s diamanty zájemcům o drahé kameny nabízejí pět cenných rad.
1. Certifikát diamantu z gemologické laboratoře
Ujistěte se, že vámi vyhlédnutý diamant prošel nezávislou odbornou expertizou v autorizované certifikační laboratoři. Nejuznávanější je americká GIA (Gemological Institute of America), o něco méně přísné certifikáty vydává HRD. GIA opatří drahokam označením laboratoře a číslem certifikátu vypáleným laserem na rundistě (hrana diamantu nebo drahého kamene mezi horním a dolním výbrusem). Číslice jsou velké asi jako tloušťka lidského vlasu a čitelné pouze pod mikroskopem.
Certifikát diamantu (Diamond Certificate, Diamond Report) uvádí vlastnosti a hodnocení daného diamantu. Vydává se zpravidla pro diamanty větší než čtvrt karátu. Z certifikátu by mělo být jasně patrné, že je hodnocený kámen přírodní diamant. Dále jsou uvedeny údaje o hmotnosti, mechanických rozměrech, barvě, čistotě a brusu, identifikační data a další podpůrné parametry jako například fluorescence. Důležité jsou také informace, zda nebyl diamant uměle upravován (zlepšování barvy nebo zaplňování dutin).
2. Barva a čistota diamantu
Aby váš diamant udržel hodnotu, případně se dále zhodnocoval, je potřeba dokázat rozlišit kvalitní kámen od nekvalitního. Prodejce diamantů Frank Giganti z Los Angeles připomíná, že barevná třída by neměla být nižší než stupeň I (na stupnici od D do Z).
Dalším parametrem je čistota diamantu, což je míra, do jaké je kámen prostý vnitřních vměstků (nedokonalostí) nebo vnějších kazů (šmouh různých druhů). Diamanty bez jakýchkoli vad jsou v přírodě velmi vzácné. Většina diamantů má pro lidské oko nepozorovatelné vady (lze je vidět až při několikanásobném zvětšení). Podle hodnocení GIA je vhodné volit třídu čistoty minimálně SI2.
V kombinaci s výše uvedenou barevnou třídou to zajistí pro lidské oko "bezvadný" diamant. S nižšími, komerčními stupni diamantů riskujete ztrátu hodnoty drahokamu už ve chvíli, kdy opustí obchod.
3. Těsně pod mírou
Když uvážíte poměr kvalita/cena, nejvýhodnější jsou diamanty pod magickou hmotností jednoho nebo dvou karátů. Kvalitní jednokarátový diamant může být až o třetinu dražší než drahokam o váze 0,95 karátu. Přitom jde o velikostní rozdíl, který pozná jen vytrénované oko odborníka.
"Často je při řezání diamantu obětována kvalita řezu dosažení vyšší hmotnosti," upozorňuje Danny Levy, další z losangeleských obchodníků s diamanty, a tím zdůvodňuje, proč je vhodné volit kameny lehce "pod mírou".
4. Krása a lesk diamantu
Zkoumejte jednotlivé diamanty proti bílému pozadí, nejlépe mimo umělé osvětlení obchodu. "Šperkaři mají v oblibě diamanty s modrou fluorescencí, která maskuje žluté odstíny a vede k tomu, že kameny působí, jako by byly vyššího barevného stupně, než v reálu jsou," varuje Fred Cuellar, brusič diamantů a autor knihy How to Buy a Diamond. Někteří šperkaři využívají speciálního umělého osvětlení ke zdůraznění lesku diamantu, pokud ale kámen bude působit v přirozeném světle jako mléčný, odrazí se to na jeho hodnotě.
5. Pozor na marže obchodníků
Než dáte za diamant majlant, projděte si Rapaport Diamond Report, s nímž získáte seznam aktuálních velkoobchodních cen diamantů. Kdo má informace, má při nákupu navrch.
Z reportu vyčtete ceny diamantů podle velikosti, barvy a čistoty, takže získáte nástin nákladů obchodníka na pořízení vybraného kamene. Pro hrubou kalkulaci jednoduše vynásobte karátovou hmotnost diamantu jeho cenou ze seznamu a přidejte dvě nuly.
Zdroj: Men's Journal, Diamond.cz, BoolerDiamonds.cz
Aktuality
