US MARKETOtevírá za: 9 h 52 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

9 finančních předsevzetí pro všechny třicátníky

Po dvacítce jste se ve své kariéře teprve rozkoukávali a stavěli základní kameny svých finančních plánů, proto dalších deset let života pracujte na jejich rozvoji.

1. Rozjeďte kariéru

Po dvacítce si teprve osvojujete dovednosti potřebné na pracovním trhu. Jakmile je vám ale třicet a více, začněte je využívat naplno, ať se vaše dosavadní snahy pořádně zhodnotí. Prozkoumejte příležitosti pro uchazeče o práci s vašimi schopnostmi a najděte firmu a pracovní pozici, která by vám mohla nejlépe sedět. Zvažte, zda byste se neměli dále vzdělávat v oboru, nebo (pokud se tak již nestalo) zkusit život ve velkoměstě, kde je větší výběr pracovních příležitostí. Pokud chystáte prudký obrat v kariéře, může se to vyplatit, ale nezapomínejte na to, že je to také hodně riskantní krok. Během této "změny kurzu" mějte finanční plán, který zajistí na přechodné období stabilní rozpočet.

2. Přehodnoťte rozpočet

Možná už nějaké úspory z předchozích let máte, nicméně vaše příjmy a výdaje se stejně jako potřeby, přání a sny pravděpodobně s překročením třicítky zásadně změní (narostou). Rozpočet budete muset přizpůsobit změnám po velkých životních událostech, jako jsou například svatba, narození dětí nebo založení vlastní firmy. S rostoucím počtem cílů bude potřeba v některých oblastech omezit výdaje a realokovat je jinam.

3. Úprava pojistek

Váš majetek i zodpovědnost narůstají, takže je potřeba se více pojistit. Větší dům, auto, noví členové rodiny, kteří jsou na vás finančně závislí – pro všechny je nutné zajistit adekvátní pojištění. I kdyby se vaše situace oproti dvacítce příliš nezměnila, je dobré čas od času pojistky prověřovat, abyste se ujistili, že využíváte té nejvýhodnější nabídky. Pokud změníte práci, zjistěte si nové možnosti (zda například nemáte nárok na příspěvky na pojištění od zaměstnavatele).

4. Splaťte všechny dluhy kromě hypotéky

Po dvacítce jste si nastavili určitý plán splácení úvěrů. Držte se ho i během třicítky a nepřidělávejte si další finanční závazky, abyste ve stáří najednou nezjistili, že jen splácíte minulost.

5. Silná rezerva pro případ nouze

Pamatujte, že vaším cílem je držet v nouzovém fondu rezervy pro výdaje na tři až šest měsíců. Spolu s růstem příjmů a výdajů by se měla zvyšovat i suma prostředků přitékajících do tohoto fondu. Nechcete peníze nechat jen ležet ladem na spořicím účtu bez řádného zhodnocení? Zvažte třeba konzervativnější strategie investování na akciových trzích.

6. Minimálně 15 % platu na penzi

Odborníci doporučují šetřit 15 a více procent hrubého příjmu na penzi. Pokud vám zaměstnavatel na penzijní spoření přispívá, máte štěstí, že nebude nutné celých 15 % vytáhnout z vlastní kapsy. S každým zvýšením platu zvyšte i příspěvky na penzi. Stejně tak si dávejte stranou i nečekané jednorázové příjmy.

7. Diverzifikujte a rebalancujte investice

Po třicítce je ideální čas na diverzifikaci a podstupování větších rizik (s vidinou vyššího výnosu). Stačí se jednoduše držet investičních fondů a ETF, které potřebnou diverzifikaci nabízejí s relativně nízkými náklady. To z nich dělá základní volbu pro portfolio.

Vzhledem ke svému věku investujte do akcií díky jejich většímu potenciálu dlouhodobých zisků. Do portfolia přimíchejte firmy různých velikostí, tedy large caps, mid caps i small caps. A neomezujte se jen na americké nebo domácí akcie, přimíchejte tituly z celého světa. Experti doporučují investovat 70 % portfolia do amerických akcií, 25 % do ostatních vyspělých trhů a 5 až 10 % do mladých trhů. Také byste měli pravidelně rebalancovat portfolio, abyste se ujistili, že se držíte původně zvolené alokace.

8. Sepište závěť

Nechcete myslet na svou smrt? Zkuste si na to vzpomenout po nějaké divoké party. Je vám pod psa a cítíte se na umření? Pravý čas sepsat závěť. Bez ní si mohou váš majetek rozdělit ti, jimž nepřísluší.

Na webu je řada serverů, které umožňují sepsat závěť v požadované formě on-line bez asistence právníka. Pokud jsou ale podmínky složitější, raději se na něj o pomoc obraťte. Dokumenty pak pravidelně revidujte a aktualizujte podle životních událostí (například narození dětí).

9. Závist vede jen k dluhům

Po třicítce už je nejspíše jasné, že vaše volba stát se učitelem vám nezajistí příjmy a životní styl, který má váš bratr, který je firemní manažer. Závidíte mu ten velký dům a nového bavoráka? Nesnažte se jej napodobit za cenu toho, že byste se museli zadlužit až po uši. Zruinovalo by to vaše finance. Nesrovnávejte se s ostatními, raději si hleďte svých finančních cílů, žijte přiměřeně svým poměrům, buďte šťastni z vlastního života a přejte bratrovi jeho úspěch.

Zdroj: Kiplinger

DůchodyFinanční gramotnostPravidla a doporučení pro investováníSpoření
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika