US MARKETZavírá za: 6 h 4 m
DOW JONES-1,91 %
NASDAQ-1,41 %
S&P 500-1,61 %
META-0,25 %
TSLA-2,68 %
AAPL-2,31 %

Pět důvodů, proč vlastnit zlato

Nenáviděné i opěvované, takové je zlato. Následujících pět argumentů, proč by žlutý kov měl být ozdobou každého portfolia, patří mezi základní výbavu těch, kdo na něj ani přes loňský téměř třetinový pokles ceny nedají dopustit.

Redakce IW
Redakce IW
4. 7. 2014 | 8:00
Komodity

1. Diverzifikace portfolia

Jedním z nejčastějších argumentů zastánců zlata je to, že by tento blyštivý kov v každém investičním portfoliu měl figurovat jako prostředek k dosažení jeho široké diverzifikace a ochrany proti volatilitě na trzích. Investoři by podle nich zlato měli vnímat jako aktivum spolehlivě snižující riziko výrazného poklesu hodnoty investic v důsledku nepředvídatelných událostí na trzích nebo vývoje ekonomického cyklu.

Desetiletý korelační koeficient zlata k americkému akciovému indexu S&P 500 je blízko nuly, což lze vysvětlit tak, že při pádu cen akcií může cena zlata klidně růst. K tomu je navíc zlato strategickým kovem v některých technologiích, nemalý význam má také jeho využití při výrobě šperků, která stojí za polovinou světové poptávky.

2. Prostředek uchování hodnoty

Zlato v průběhu historie vždy fungovalo jako spolehlivý uchovatel hodnoty a nic na tom nezměnilo ani 21. století. Zatímco při nákupu akcií či státních dluhopisů investoři riskují, že daná společnost či stát (nebo firma), který dluhopisy vydal, zkrachují a oni o všechny své peníze přijdou, v případě zlata jim nic takového nehrozí. Zlato nelze uměle vyrobit, jediný způsob jeho získání je těžba z povrchových či podzemních ložisek. Jeho hodnotu tedy v tomto smyslu nelze uměle snižovat nebo zvyšovat.

Zatímco za jeden dolar si lidé v době Velké hospodářské krize mohli koupit deset bochníků chleba, dnes by jim jednodolarovka stačila sotva na bochník jeden. Naproti tomu za unci zlata si bylo možné v dobách starověkého Říma pořídit kvalitní tógu, sandály a nezbytné doplňky a v průběhu Velké hospodářské krize i v současnosti na míru šitý oblek, společenskou obuv a třeba ještě klobouk a kufřík.

3. Zajištění proti ekonomické nejistotě

Všechny světové měny se nacházejí pod tlakem. Některé sužuje vysoká inflace, jiné naopak deflace. Národní měny navíc trpí rostoucím zadlužením veřejného i soukromého sektoru vedoucím k vytloukání klínu klínem.

Zlato je v tomto ohledu prakticky neprůstřelné a ekonomické hrozby mu naopak hrají do karet. A tak zatímco z bankovek by se v krajním případě krachu globálního finančního systému staly bezcenné cáry papíru, na pověsti zlata coby univerzálně směnitelného platidla a bezpečného přístavu by se nic nezměnilo.

4. Rostoucí poptávka a omezené zásoby

Fundament hovoří jednoznačně. Světová poptávka po zlatě prudce roste, jeho vytěžitelné zásoby jsou však stále menší. Výdaje na průzkum nových ložisek zlata v roce 2012 dosáhly historického maxima, žádné nové významné lokality bohaté na tento kov však nalezeny nebyly. V nově objevených ložiscích je v průměru pouze 0,89 gramu zlata na tunu horniny, zatímco u dříve objevených nalezišť je to 1,18 g/t.

Na druhé straně zlaté rovnice, v níž neznámou je cena kovu, stojí neustále rostoucí poptávka po něm, a to zejména v Číně a Indii. Jen tyto dvě země se loni postaraly o většinu celosvětové poptávky po zlatě, která dosáhla rekordních 3,863 tisíce tun. Podle odhadů navíc poptávka po žlutém kovu bude zejména díky růstu asijské střední třídy růst i napříště.

5. Negativní sentiment srazil cenu na atraktivní úrovně

"Býčí trhy se rodí z pesimismu, rostou ze skepticismu, dospívají optimismem a umírají kvůli euforii. Období maximálního pesimismu je nejlepším obdobím pro nákupy a časy maximálního optimismu vhodným okamžikem k prodejům," řekl kdysi britský akciový investor a průkopník v oblasti podílových fondů John Templeton.

V případě zlata je situace jednoduchá. Cena kovu se na své historické maximum dostala v roce 2011 a od té doby se nachází pod poměrně silným tlakem. Nemalá část investorů už zlato zcela zatratila a zbytek trhu nervózně vyčkává s prstem připraveným na klávese sell. Žlutý kov už přitom mnoho prostoru ke zlevňování nemá. Současné ceny kolem 1 300 USD za trojskou unci se totiž pohybují jen těsně nad náklady těžařů na vytěžení zlata.

Pro zobrazení následující grafiky v plném rozlišení si ji, prosím, otevřete v nové kartě nebo novém okně prohlížeče.

Zdroj: Visualcapitalist.com

Alokace investicKomodityVzácné kovyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast