Když už prognózy, tak podle těchto pěti pravidel

Investoři si nemusejí dovednost předvídat vývoj na trzích osvojovat pouze na burzách. Pomoc a nové poznatky mohou najít i v oblastech, které na první pohled s investováním a ekonomikou nesouvisejí.
Poté, co americké zpravodajské služby před několika lety nebyly schopny spolehlivě určit, zda Irák vyvíjel zbraně hromadného ničení, musela se vláda Spojených států pokusit najít jiné prognostické metody. Jeden z týmů, který vedl výzkumný pracovník Philip Tetlock z Wharton School, dosáhl úspěchů, z nichž se mohou poučit i investoři. Komentátor listu WSJ Jason Zweig vybral několik zásad z Tetlockovy knihy Superforecasting, které by se investorům mohly hodit.
1. Vytvořte si základní měřítko
Základem je vytvořit si měřítko, na jehož základě je možné vše ostatní srovnávat. Je dobré si jako referenční bod pro předpovědi vybrat nějakou událost, která se v historii často opakuje. Velmi málo situací je skutečně jedinečných, téměř pro každou se najde několik dobrých příkladů. Namísto tipování, co se stane při pohybu úrokových sazeb o procentní bod, je dobré se podívat, co se stalo v podobných případech dříve. Z historických výsledků je možné vytvořit průměrnou hodnotu, která bude základním měřítkem i pro budoucí vývoj.
2. Buďte konkrétní
Investoři by se měli vyvarovat nic neříkajících tvrzení typu "akcie rozvíjejících se trhů jsou nyní levné". Namísto toho je lepší říkat, že existuje 80% pravděpodobnost, že akcie firem z rozvíjejících se trhů porostou v nejbližších 12 měsících o 25 %. Samozřejmě je dobré předpovědi upravovat v případě, že se objeví nové relevantní informace.
3. Předpokládejte opak
Vždy je potřeba myslet na to, že může nastat pravý opak. Jaké informace by asi byly nutné k tomu, aby byla předchozí předpověď opačná, tedy že akcie společností z emerging markets v příštích 12 měsících ztratí 25 %? Pokud se takové informace skutečně objeví, je dobré předpovědi revidovat.
4. Rozhoďte širokou síť
Dobrý investor by si měl najít dostatečné množství zdrojů zpráv a analýz, které se často liší v názorech a zájmech a pocházejí z různých koutů světa. Opatrnost je namístě u těch zdrojů, z nichž čiší sebedůvěra a které hojně využívají spojení jako "je zřejmé", "je jisté", "je nemožné" a podobně. Lepší je preferovat ty zdroje, které se nebojí přiznat nejistotu se slovy "nicméně", "ale", "nebo", "naproti tomu" a tak dále.
5. Vše změřte a porovnejte
Všechny skutečnosti, které dovedly investora k nějaké předpovědi, je potřeba zaznamenat. Pokud byl odhad správný, je dobré místo oslavy zjistit, zda náhodou nešlo o štěstí. Pokud došlo ke ztrátě, je i tento případ potřeba porovnat s jinými případy, kdy byla výsledkem ztráta, a pokusit se zajistit nápravu. Investoři, kteří nejsou schopni nebo ochotni poměřovat a porovnávat všechny aspekty svého rozhodování, se v budoucnu nemohou zlepšovat.
Zdroj: jasonzweig.com