Investice, spoření, vzdělání: Zásady, které vám pomohou zajistit se na důchod

Při zabezpečování si solidního důchodu se nelze spoléhat jen na stát. Zodpovědně ke svému stáří přistupují stále mladší lidé. Následujících několik jednoduchých zásad vám pomůže zajistit se na důchod.
1. Nikdy není příliš brzy
Je vám 45 a plánujete odejít do penze v 65 letech? Budete-li spořit 2 160,- korun měsíčně, budete mít naspořen jeden milion korun (při ročním zhodnocení o 6 %). Není ale lepší začít spořit v 25 letech a na stejnou částku se dostat při měsíční úložce 500 korun?
2. Neodmítejte příspěvky od zaměstnavatele a státu
Většina velkých zaměstnavatelů přispívá zaměstnancům na penzijní připojištění. Je téměř neomluvitelnou chybou toho nevyužít. I v nejhorším případě, když smlouvu vypovíte a budete muset příspěvky zaměstnavatele dodanit, budete na tom lépe, než kdybyste příspěvky nedostali vůbec.
K tomu, abyste obdrželi státní příspěvek, stačí posílat na smlouvu 300 korun měsíčně. Stát vám k tomu přidá krásných 30 %. A pokud začnete tuto částku spořit ve 21 letech, gratuluji – v 65 je z vás opět milionář.
3. Nebojte se investovat a investujte pravidelně
V krátkodobém horizontu připomíná akciový trh houpačku. Tím, že budete investovat pravidelně, se částečně vyhnete důsledkům propadů (a využijete je k levnějším nákupům) i situaci, že jednorázově nakoupíte na vrcholu. Historický výnos akcií je v dlouhém období vyšší než výnos z dluhopisů a nástrojů peněžního trhu. V portfoliu mladého člověka by měly akcie převažovat.
4. Diverzifikujte
Téměř každý odborník vám doporučí diverzifikovat. Pokud jste Bill Gates nebo Carlos Slim, kteří zbohatli na koncentrované pozici ve vlastní firmě, nečtěte dále. Nakoupit si ale aktuálně populární akcii a držet v ní více peněz, než je zdrávo, mohli byste hořce litovat. Stejně jako držitelé akcií Enronu, World Online, Bear Stearns a dalších. Rozumnou hranicí je 10 % finančního majetku v jedné akcii, dluhopisu či jiném aktivu.
5. Vzdělávejte se a věnujte se svým penězům
168 hodin měsíčně trávíte v práci vyděláváním peněz. Kolik času věnujete staráním se o ně? Nemá smysl vyměnit aktivum v portfoliu, pokud se mu nedaří jeden měsíc, ale pokud zaostává několik let, je načase se alespoň podívat, proč tomu tak je.