Obchodování s akciemi v Číně bylo ve čtvrtek podruhé v tomto týdnu přerušeno

Na trzích se přestalo obchodovat asi po 30 minutách, protože se akcie propadly o více než 7 %. Burzy v Šanghaji i Šen-čenu zůstanou již po zbytek dne zavřené. Vývoj poslal prudce dolů i akcie na dalších předních asijských trzích.
Index CSI300, který zahrnuje největší společnosti registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, klesl o 6,93 % na 3 294,38 bodu. Hlavní index šanghajské burzy Shanghai Composite se snížil o 7,04 % na 3 125 bodů.
Čína od letoška zavedla nový mechanismus nazývaný "jistič", kterým reaguje na loňské masivní výkyvy na domácích trzích. Podle nového pravidla se obchodování zastaví na 15 minut poté, co se index CSI300 vychýlí o pět procent oproti závěrečné hodnotě z předešlého obchodního dne. Výkyv o sedm procent pak způsobí pozastavení obchodů na celý zbytek obchodního dne.
Z dalších trhů ve čtvrtek japonský Nikkei 225 uzavřel se ztrátou 2,33 %, korejský KOSPI klesl o 1,1 % a australský S&P/ASX 200 odepsal 2,2 %. Hongkongský index Hang Seng ztrácel kolem 8.00 SEČ zhruba tři procenta.
Za současnými problémy asijských trhů jsou podle analytiků klesající hodnota čínské měny, zpomalení čínského hospodářského růstu a nízké ceny ropy. Podle Jacksona Wonga, ředitele Huarong International Securities, svoji roli sehrává i mentalita čínských investorů. Je-li index dole o téměř čtyři procenta, začínají okamžité výprodeje, je-li index dole o téměř sedm procent, nezbývá na nic čas, říká Wong.
Finanční analytici varují, že čínské trhy zřejmě budou zažívat extrémní nestabilitu několik měsíců, protože hledají stabilní úroveň po loňském debaklu. Reagují také na postupné rušení mimořádných opatření zavedených po loňském červnovém propadu. Mimo jiné končí šestiměsíční zákaz prodeje akcií pro majitele více než pěti procent akcií firem. Regulátoři již tento týden oznámili, že se tento prodej omezí jen na soukromé transakce. Burzovní regulátor po ukončení obchodování oznámil, že velcí akcionáři nebudou moci tři měsíce od 9. ledna prodávat více než jedno procento akcií společností.
Investoři jsou podle BBC také nervózní, neboť centrální banka se rozhodla oslabit domácí jüan. To naznačuje, že Peking chce zvýšit vývoz, protože čínská ekonomika zřejmě zpomaluje více, než se čekalo.
Zdroj: ČTK, CNBC