Býk vs. medvěd: Je to jedno, akciová houpačka nezpomaluje

Také toužíte po ustálení finančních trhů? Připadá vám současná volatilita nesnesitelná? Strmý propad následovaný krátkodobou euforií z provizorních politických opatření, rozčarování investorů a další panika spojená s nekončící nejistotou napříč světovými trhy. Přesně tak se dá charakterizovat akciový trh v posledních měsících. Existuje vůbec nějaký návod na ochranu portfolia před velkou kolísavostí? Ano!
Portfolio lze před volatilitou ochránit jednoduchými triky, aniž by došlo k zásadnímu snížení výkonnosti. Těmto receptům vévodí akciová strategie barbell (činka), která spočívá v tom, že na jedné straně zainvestujete do hodně rizikových aktiv, a na straně druhé nakoupíte dlouhodobé nejméně rizikové investice, které tolik nevynášejí. Účelem této strategie je dosáhnout co největších výnosů při co nejmenším riziku.
Riziko a vy: (Ne)spoléhejte na mozek
V současných poměrech by se tato strategie dala doplnit ještě o další dvě doporučení:
nakupujte dluhopisy emerging markets;
držte více hotovosti.
Richard Peterson, psychiatr a ředitel výzkumné společnosti MarketPsychData, upozorňuje, že bychom si měli uvědomit, že je riziko přirozenou součástí života, a když se budeme držet principů hodnotového investování (vybírat podhodnocené společnosti se slibným růstovým potenciálem), dlouhodobě budeme úspěšní.
Který region vybrat?
Situace v Evropě nebude bez ohledu na řešení dluhové krize dlouhodobě příznivá, již 3. října se dostal index ISM pod hodnotu 50 (na 48,5), což značí přicházející ekonomickou kontrakci.
Jak využít cyklus indexu ISM v investování?
Podmínky v USA jsou o něco lepší – index v září vzrostl na 51,6. Včera trh podpořily údaje o 2,5% růstu HDP, Američané navzdory krizi více utrácejí.
Čína zůstává divokou kartou. Vládní opatření na zkrocení inflace si vybírají daň, čínský index nákupních manažerů zůstal v září pod 50 body**.
Investoři (nemluvíme o krátkodobých spekulantech) zůstávají opatrní. Ale stát na špatné straně, když přijde rally, může být stejně bolestivé jako ztráty při propadech.
Jak na akcie, když se dno nedá odhadnout?
Vývoj na akciových trzích je v poslední době skutečně matoucí. 4 října spadl index S&P 500 pod 1 100 bodů, začal medvědí trh. Jenomže od té doby akcie začaly stoupat a ve čtvrtek se přiblížili 1 300 bodů. Ti, kteří prodávali na krátko (shortovali), se dnes cítí jako hlupáci.
Aktuální vývoj indexu S&P 500 sledujte zde
"Historie od roku 1945 napovídá, že když index S&P 500 spadl o 20 %, trvalo v průměru 11 měsíců, než klesl na dno, a poté dalších 14 měsíců, než se dostal na původní úroveň," tvrdí Sam Stovall, hlavní akciový stratég S&P Capital IQ. "To by znamenalo, že bude index klesat zhruba do dubna 2012. Na letošní maxima by se měl dostat až v červnu 2013."
Podle optimistů se ovšem dá historický vývoj ohýbat všelijak. Například na začátku října nastala situace, kdy nejvíce kolísavé akcie vynášely za tři měsíce méně než 10 % svých historických průměrů. Tento na první pohled složitý signál přitom znamená, že by měly v dalším čtvrtletí překonat trh skoro o 9 %. Vyberte si.
Jaká závaží si naložit na činku?
Pro rizikovou část svého barbell portfolia vybírejte akcie s vysokým faktorem beta (beta měří kolísavost akcie vůči indexu; čím vyšší je beta, tím je akcie cykličtější, naopak defenzivní akcie se vyznačují nízkou hodnotou; beta indexu S&P je 1, hodnoty nad 1 znamenají riziko, pod 1 "jistotu" – pozn. red.). Mezi cyklické akcie patří například energetické společnosti.
Při hledání defenzivních akcií pátrejte po dividendových titulech se stabilním růstem a nízkou citlivostí na výkyvy ekonomiky. Pokud některý z titulů "ulétne" o 20 % v jakémkoli směru, měli byste zvážit přeskupení svého portfolia.
Zdroj: WSJ