4 červené ekonomické mulety: Co letos může zchladit akciového býka?

Akciový stratég Tom Lee z JPMorgan patří ke stálicím "býčího nebe". Pro rok 2012 stanovil cílovou cenu indexu S&P 500 na 1 430 bodů. Sám ovšem uvedl čtyři faktory, které by ho donutily se přiklonit k pesimističtějším předpovědím pro letošní rok.
Systémová bankovní krize v Evropě
Pro rok 2012 počítá JPMorgan s evropskou recesí. V rámci indexu S&P 500 počítá se zisky okolo 105 USD, přičemž recese v Evropě je již započítána.
Změnu tohoto základního scénáře by ovšem mohla vyvolat situace, kdy by se evropská krize naplno projevila v bankovním sektoru na starém kontinentu. Ta by totiž výrazně negativně ovlivnila světovou ekonomiku, mohla by dokonce spustit globální krizi. zatím by ovšem americké banky měly získávat podíl na trhu na úkor evropských.
Tvrdé přistání Číny
Podobně jako v prvním případě, ani tvrdé přistání čínské ekonomiky není součástí základního scénáře JPMorgan. Tímto tvrdým přistáním se rozumí situace, kdy růst HDP ohrozí zaměstnanost a s ní spojené sociální nepokoje.
Zatím se v Číně stále daří vyrovnávat problémy na nemovitostním trhu a inflace je na snesitelné úrovni. Velké infrastrukturní investice, například do podzemních drah, jsou zásadní podporou ekonomiky.
Čína: Rok draka, nebo rok pádu draka?
Ropa nad 150 USD kvůli nepokojům v Arabském světě
V roce 2008 stačil růst ceny ropy ke 150 USD za barel ke spuštění recese ve Spojených státech, ačkoli základy ekonomického propadu byly položeny na trhu s nekvalitními hypotékami. V roce 2012 by podobné ceny ropy mohly vyvolat případné vojenské střety na Blízkém a Středním východě.
Podle komoditního stratéga JPMorgan Colina Fentina není riziko tak strmého růstu ceny ropy příliš vysoké, Střední východ ovšem zůstává divokou kartou dalšího ekonomického vývoje.
Obchody s ropou mluví jasnou řečí: Investoři se chystají na katastrofu v roce 2012
Více než 470 tisíc týdenních žádostí o podporu
Zhoršení situace na americkém pracovním trhu je posledním význačným faktorem, který by mohl ohrozit akciové trhy v roce 2012. Vysoké přírůstky počtu žadatelů o podporu by totiž znamenaly vyšší nezaměstnanost, a tím i ohrožení růstu americké ekonomiky.
Ta by na rozdíl od té evropské měla v letošním roce odolat a udržet růst. 4týdenní průměr počtu žádostí o podporu, který je i podle JPMorgan klíčovým indikátorem, však naštěstí v současnosti klesá.
Kam investovat v roce 2012
Zdroj: JPMorgan
Aktuality
