Akcie se silným potenciálem: Kožní choroba do vašeho portfolia

Většina investorů považuje sektor biotechnologií za velice rizikový. Pokud se rozhodnou do něj investovat, pak většinou se záměrem spekulovat u jednotlivých firem na to, zda jim určité léky či jiné produkty projdou schvalovacím procesem u FDA, případně se zaměřují na fúze a akvizice. Ovšem i v tomto odvětví jsou firmy, které nabízejí dlouhodobou příležitost pro trpělivější investory.
Human Genome Sciences
Biotechnologická společnost s ustálenou řadou výrobků. Vedle toho má právě u FDA ve schvalovacím řízení další produkty, které mohou do budoucna pozitivně ovlivnit její hospodaření.
Již za 12 USD se jevila jako zajímavá pro nákup do portfolií investorů s vyšší tolerancí k riziku. Od té doby však akcie ještě prudce klesla, jelikož společnost v minulých hospodářských výsledcích nenaplnila očekávání trhu. Při současné ceně se jeví jako "nelogické" tuto nabídku dále ignorovat. Fundament společnosti se nemění a její výkonnost rozhodně neklesá rychlostí, kterou propadala cena jejích akcií.
Hlavním produktem firmy je lék na lupenku Benlysta. Jeho schválení vyvolalo růst ceny akcií z 1 na 33 USD. Cena v současné době koriguje většinou právě na základě očekávaných prodejů tohoto léku, investoři očekávali větší růsty prodejů. V současnosti se zdá, že rychle ztrácejí trpělivost.
Kamenem úrazu se zdá být problém, který zasahuje celý sektor. Společnosti jsou schopné téměř pravidelně vyvíjet nové léky, které následně projdou schválením, ale mají problém se svým postavením na trhu. Dokáží vyvíjet, ale ne se prosadit marketingově. Bez prodeje není zisk a bez zisku není úspěch na trhu.
Důležitým ukazatelem pro investora by ovšem v tomto sektoru měla být funkce a úspěšnost léčby. Human Genome Sciences má s Benlystou velké úspěchy v léčbě a dosahuje v dalších testech vynikajících výsledků i u léčby poruch souvisejících s lupenkou, které se ani neočekávaly, což slibuje poměrně velký prostor pro další prodeje.
Ty mohou být podpořeny i dalšími faktory. V první řadě se lék již vydává v širší škále pojištění, než tomu bylo v předchozím období. Objednávky v minulém kvartálu šly výrazně nahoru. Povaha lupenky je navíc taková, že ne u každého pacienta se léčba projeví okamžitě, působí dlouhodobě. Výsledky firmy by každopádně mohly být výrazně lepší než v předchozím období.
Eli Lilly
Na trhu s léky na lupenku má Human Genome Sciences nebezpečné konkurenty. Jedním z nich je společnost Eli Lilly, která v současnosti vyvíjí svůj hlavní lék proti lupence se zkratkou LY2127399. Ten je již ve třetí fázi studií a měl by být uveden na trh a schválen již v roce 2014.
Dále vyvíjí Pharma Lupuzor. Tento lék obdržel od FDA "zrychlené" schválení a získal zvláštní protokol hodnocení, který signalizuje, že pokud při testech nenastanou neočekávané výsledky, je prakticky schválen.
Tady dřímá obrovský potenciál, tvrdí nestor z Wall Street
Přesto je pravděpodobné, že si Human Genome Sciences udrží pozici jedničky na trhu s léky proti lupence. Spíše se očekává, že se Lupuzor představí v roli doplňkové léčby k lékům od HGS.
Dendreon
Dalším silným konkurentem je společnost Dendreon, která již léky na trhu má, ale dlouhodobě se spekuluje nad jejich účinností. I proto by minimálně pro následující období měla být v biotechnologickém portfoliu jedničkou právě Human Genome Sciences.
Dalším ukazatelem pro otevření pozice v určité firmě jsou dlouhodobé spekulace o převzetí majoritního podílu jiným farmaceutickým gigantem. GlaxoSmithKline zvažuje odkup akcií Human Genome Sciences za zhruba 25 USD za kus, což je oproti současné skutečně zajímavý rozdíl.
Tento předpoklad je však silně spekulativního rázu a nemusí se naplnit. Signálem pro malý zájem GlaxoSmithKline o Human Genome Sciences je velký rozdíl v zaměření obou firem – "lupenková jednička" obrovi prakticky v ničem nekonkuruje. Pokud se nepodaří dokázat, že je o její výrobky skutečně enormní zájem, nemusí se o ni Glaxo vůbec zajímat.