Tato burza je teď jedním velkým košem rizika

Představte si někoho, kdo pro některou z kanadských bank připravuje obchody v těžebním a energetickém sektoru, které si po večerech kontroluje na BlackBerry. Cestou domů nakoupí v Shoppers Drug Mart a Loblaws. Z práce si odskočí na kávu do Tim Hortons. Takový hypotetický člověk v zásadě odráží složení a stav burzy v Torontu - těžba, kovy, energetika a finance, k tomu pár kanadských obchodů a železnic. A máme to komplet.
Graf složení hlavního indexu torontské burzy mluví jasnou řečí:
"Většina vajec ve dvou koších"
Uvedená báze indexu by byla na pováženou i v daleko růžovějších obdobích pro akciové trhy, než které právě zažíváme. V současnosti pak podobně poskládané "portfolio" představuje zhmotnění rizika. Komoditní i finanční trhy jsou na tom totiž velice špatně.
Nemovitostní bublina, která splaskla u velkého jižního souseda Kanady, by měla být varováním i pro Kanadu. Ta si ovšem podobný scénář zatím příliš nepřipouští. Nejvíce by jím utrpěly banky, ačkoli je část jejich byznysu "pojištěna" státní nemovitostní agenturou CMHC.
Objem transakcí ovšem jistě klesne, na což budou negativně reagovat například stavební společnosti. Jistě i velká část půjček, které si vzali předlužení Kanaďané, nebude splácena.
Pokles komodit: Hrozba pro Kanadu
Možná ještě důležitější než nemovitosti jsou pro Kanadu její zásoby surovin. Pokles cen komodit, který probíhá již několik měsíců, je proto pro ekonomiku země významným rizikem.
Podle Wall Street ceny komodit v posledních letech rostly především díky poptávce mladých trhů v čele s Čínou. Věřte Wall Street, pokud chcete, ale ceny komodit rostly jistě (i) díky tomu, že byl trh s komoditami, s hlediska světových trhů poměrně malý, zaplaven penězi velkých institucí, které hledaly další "velkou věc". Hedgeové a penzijní fondy i fondy soukromého kapitálu jsou příkladem těch, kdo uvěřili komoditnímu příběhu.
Záplava peněz a globální rizika převážily nad fundamenty při utváření cen komodit. Příkladem jsou raketové růsty ceny ropy v roce 2008 i na začátku letošního roku. Navíc, kdo sázel na "čínský komoditní příběh", musí s obavami sledovat zpomalování jejího růstu, možná dokonce postupný přerod její ekonomiky ve vyspělý trh.
Pro energetický a těžební sektor na torontské burze žádné dobré zprávy. Pokud se tedy bude komoditní a realitní trh stále potácet směrem "na jih", nebude kanadský akciový trh ničím jiným než vzorem pro všechny světové medvědy.
Zdroj: AndrewHepburn.ca