US MARKETOtevírá za: 16 h 35 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Ještě jednou: Dožene někdy akciový zbytek světa USA?

Americké akciové trhy dominují světu již několik desítek let. Od začátku třetího tisíciletí je tato dominance ještě patrnější, trend je ale aktuální již od 90. let. Otázkou zůstává, zda bude tato dominance pokračovat, respektive jak dlouho.

První graf je možná až notoricky známý z jiných médií, ale pro pochopení situace nic lepšího nemáme. Porovnání relativní velikosti akciových trhů ve světě před sto lety a v roce 2019 ukazuje na ústup Evropy a hegemonii USA.

USA a zbytek světa: Není to jen o technologických akciích

USA a zbytek světa: Není to jen o technologických akciích

Na dalším grafu je srovnání výnosů amerického indexu S&P 500 a MSCI World ex-USA, kde je patrná dominance amerického trhu nad zbytkem světa v posledních třiceti letech. Nejde tedy pouze o to, že v USA je více akciových titulů (a s velkou tržní kapitalizací), odstup je podporován i rozdílem ve výnosech.

Bude trend pokračovat, nebo přijde změna? A pokud změna, tak jaká a kdy? Co se týče výnosů za posledních 30 let, jsou USA jednoznačně před zbytkem světa, ale dříve to tak nebývalo. V 70. a 80. letech byla situace jiná.

Od 90. let do současnosti zaznamenal americký index S&P 500 průměrný roční výnos 9,3 %, zatímco MSCI World ex-US pouze 4,1 %. V 70. a 80. letech to ale bylo 11,6 %, respektive 15 %.

Čím to bylo způsobeno? Mohlo za to například Japonsko, které bylo před sto lety bezvýznamným trhem, ale od roku 1900 zaznamenalo průměrný výnos přes 8 %. Po roce 1989 jsou však tamní výnosy prakticky nulové. Dalším regionem, který světu v 70. a 80. letech výrazně pomohl, bylo Tichomoří. Index MSCI Pacific, v němž jsou zastoupeny zejména akcie z Japonska, ale také Austrálie, Hongkongu, Singapuru a Nového Zélandu, v tomto období vydělal celkově až 3 700 %. Po roce 1990 to bylo již pouze zhruba 50 %.

Akcie: Má zbytek světa Američanům co závidět?

Akcie: Má zbytek světa Američanům co závidět?

Celkově lze říci, že mezi lety 1970 a 2007 byly výnosy amerického trhu i zbytku světa podobné (11,1 % oproti 10,9 % za rok), změna nastala po finanční krizi.

USA mohou těžit z několika konkurenčních výhod. To, že USA mají světovou rezervní měnu, určitě hrálo roli poté, co dozněla finanční krize. Velkou výhodou mohou být i dva přístupné oceány, silná armáda a technologické společnosti, které dominují téměř celému světu. Pozitivní je diverzifikovaná ekonomika a demografický vývoj, který sice není dokonalý, ale USA jsou na tom určitě lépe než největší konkurenti.

Na začátku 20. století byly USA rozvíjející se ekonomikou, nyní jde o jednu z nejrozvinutějších zemí světa. Ostatní rozvíjející se země také dospívají, ale oproti USA jsou stále hodně pozadu. Nikdo přitom nemohl vědět, že se ve 20. století z USA stane dominantní velmoc, že Japonsko bude dominovat v 70. a 80. letech nebo že deset let po finanční krizi na tom bude americký akciový trh opět tak dobře. A stejně tak nikdo nemůže vědět, jak to bude na trzích vypadat za deset nebo dvacet let. Možná se opět dočkáme obratu ve vývoji na trzích, možná se dominantní postavení USA dále umocní.

USA vs. zbytek světa: Které akcie mají větší perspektivu?

USA vs. zbytek světa: Které akcie mají větší perspektivu?

Zdroj: A Wealth of Common Sense

Americké akcieS&P 500Světové akcieVýnosy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika