Ekonomika: Otázky a odpovědi Marka Mobia

Když Mark Mobius jezdí po světě, velmi rád diskutuje s mladými lidmi, které na svých cestách potká. Pro tentokrát vybral jejich nejzajímavější otázky a postřehy, samozřejmě především na téma rozvíjejících se trhů.
Rád investuji v Asii, protože jsou zde lidé aktivní a jejich ekonomiky jdou dopředu. Přesto, když přijdou problémy na vyspělých trzích, emerging markets to "odnesou" nejvíce. Proč?
Množství peněz, které na mladé trhy putuje z USA a Evropy, zatím převyšuje investice domácích investorů. Když přijde špatná zpráva z USA nebo Evropy, první reakce investorů je, že uzavřou své pozice v místech, která jsou nejdále od jejich domovů, protože je považují za nejrizikovější.
Trend se ale postupem času mění, investoři z rozvíjejících se ekonomik bohatnou a soustřeďují se více na místní trhy, takže se jejich procentuální zastoupení zvyšuje. Investoři z vyspělých trhů zjišťují, že mladé trhy přestávají být rizikovější než rozvinuté regiony - rostou rychleji a jsou méně zadlužené. Bude zajímavé pozorovat, jak se dynamika bude dále vyvíjet.
Nemyslíte si, že je nefér, když dobré firmy v prosperujících ekonomikách (například v Asii) brzdí problémy z jiných částí světa a odráží se to na ceně jejich akcií?
Je úžasné takové anomálie na trzích pozorovat, díky nim máme příležitost nakoupit si kvalitní akcie za dumpingové ceny. Hlavní cestou, jak získat akcie s velkým potenciálem, je kupovat, když ostatní prodávají a když se jeví akcie jako podhodnocené.
Je váš výhled na komoditní trh stále nezměněný? Věříte v růst ceny ropy i přes nedávný pokles? Vidíte zlato jako uchovatele hodnoty, nebo tradiční komoditu ovlivněnou nejvíce poptávkou šperkařského průmyslu? Čemu dáváte přednost - paládiu nebo platině?
Dlouhodobě jsme komoditní býci, přestože nevylučujeme významnější volatilitu. Když sledujeme potenciální poptávku v zemích celého světa, zejména na emerging markets, dojdeme k závěru, že ceny komodit mohou dále růst. Ropa je stále dražší, protože je složitější hledat nová naleziště. To samé platí i pro zlato a ostatní komodity.
Podle mě zlato zůstane uchovatelem hodnoty stejně jako žádanou surovinou pro šperkařství. Co se týše paládia a platiny, oba kovy budou hodně poptávané nejen ve šperkařském průmyslu, ale také díky využití v katalyzátorech automobilů.
Máte nějaké tipy (kromě uvažování v dlouhodobém horizontu a pravidelného investování), jak postupovat, aby se investování na současných trzích pro drobné investory nestalo noční můrou?
Jsem dlouholetým zastáncem strategie "průměrování ceny", dlouhodobého a pravidelného investování. Nejlepší obranou proti turbulencím na trzích je skutečně ukládat každý měsíc (nebo čtvrtletí) stejnou částku do diverzifikovaného portfolia kvalitních společností po delší dobu.
Důležité je rovněž nevěnovat pozornost krátkodobé volatilitě a novinovým titulkům. Když se zaměříte na dividendové akcie s dobrým ziskovým potenciálem a malým zadlužením, nemůžete ve většině případů udělat chybu.
Jsou oficiální čínské statistiky spolehlivé? A jak má investor na rozvíjejících se trzích interpretovat publikovaná data?
Z mé zkušenosti jsou statistiky z Číny stejně věrohodné jako ty z Kanady nebo USA. Čína je velkou zemí a zdejší vláda potřebuje spolehlivá data stejně jako autority v jiných zemích. Věřím, že dny, kdy čínští politici úmyslně manipulovali s daty za účelem propagandy, jsou pryč. Přesto všechna taková data mohou být zkreslena statistickými chybami.
Pokud statistikám nevěříte, je vhodné si je vícekrát ověřit. Například lze zkontrolovat toky zboží a služeb u protistran – u největších čínských obchodních partnerů (Brazílie, Austrálie, USA, Německa a dalších států). Z jejich exportních statistik vyčtete, jak lačná je poptávka Číny a jak velký růstový potenciál tento trh skýtá.
Zdroj: Business Insider