Ať se volatility akcií bojí počítače a denní tradeři. Dlouhodobí investoři by neměli dát na novinové titulky

Psychologové vědí leccos o tom, jak naše mysl ohýbá skutečnost a jak to ovlivňuje naše rozhodování. Stejná fakta podaná jinak vyvolávají rozličné emoce, a ty vedou často k rozdílným reakcím. Stačí příklad: Šance na uzdravení po operaci je 95 %. Riziko úmrtí i při podstoupení operace je 5 %. Ve kterém případě půjdete "pod kudlu" klidnější? V úvodu nového roku nabízejí finanční média podobný jev, a to v rámci tématu volatility.
Volatilita může některé tradery motivovat a zajímat, proč ne. Méně zběhlé investory však může docela strašit. A přitom zbytečně. Média informují o tom, že trhy čeká další velice volatilní rok, podobný tomu loňskému. Ale jde jen o to si určit správný rámec.
2011: Nejkolísavější rok?
Třeba New York Times na začátku roku přišly s tím, že je trh nejkolísavější od roku 1962. Autoři článku to dokazovali větou, že je dnes "šestkrát pravděpodobnější než za 40 let do roku 2000, že se ceny akcií během jednoho obchodního dne posunou o 4 a více procent". Proč ne, asi to vypočítali.
Po krizovém roce 2008, oživení v roce 2009 a velkých intradenních kotrmelcích loni je letos snadné uvěřit tomu, že bude rostoucí volatilita sužovat trhy i v dalších letech. A tento omyl může neblaze ovlivnit i výnosy z investic do akcií.
Pokud ovšem budeme volatilitu sledovat na roční bázi, vyjde něco docela jiného. Rok 2011 se bude naopak jevit jako podprůměrně kolísavý (měřeno indexem S&P 500). Zařadí se mezi méně kolísavé roky za posledních 60 let.
Nevěříte? Tak počítejte!
S&P 500 uzavřel loni nejníže 3. října, a to na 1 099,23 bodu. Naopak nejvýše zakončil 29. dubna, konkrétně na 1 363,61 bodu. Procentuální rozpětí (počítané od minima) bylo tedy 24,05 %. A pozor – průměrné procentuální rozpětí indexu S&P 500 od roku 1950 je 27,16 %. Nejnižší za uplynulých šest dekád bylo 9,76 %, nejvyšší 92,33 % (rok 2008).
VIDEO: Nechte za sebe vydělávat zkušené money manažery, například pomoci managed futures
Až na jedinou výjimku (1954) byla nejvyšší volatilita během roku vždy důsledkem kolapsu akciového trhu, případně oživení po tomto kolapsu. V obdobích mezi těmito "zvraty" byla volatilita pro většinu investorů mnohem snesitelnější.
Řada stratégů se drží historií prověřených postupů. Mnohé z nich se ovšem do současných tržních podmínek nehodí, nebo jen s výhradami. Intradenní kolísání akcií může překračovat vám příjemné úrovně, ovšem pro investory s delším investičním horizontem než jeden den by to nemělo mnoho znamenat.
V opačném případě by totiž mohli teoretickou vyšší rizikovost akcií zohlednit ve svých portfoliích. Dlouhodobému investorovi by tak jistě zůstala zapřena ta část zisku, na kterou by při pochopení současné volatility a jejím správném uchopení bez potíží dosáhl.
Investujte dlouhodobě. Na těchto trendech se bude dát vydělat balík!
Zdroj: Seeking Alpha