US MARKETZavírá za: 4 h 10 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Tuzemské i světové akcie budou letos pokračovat v růstu, tvrdí čeští experti

Analytici a makléři v letošním roce čekají pokračování růstu cen českých i světových akcií. V případě tuzemských akcií očekávají až 10% zhodnocení, které je umocněno 5% dividendovým výnosem. Index PX pražské burzy ukončil obchodování v roce 2019 na 1 116 bodech a za celý rok přidal 13 %.

"Domníváme se, že index PX má vzhledem k relativně nízkému ocenění jednotlivých akcií v letošním roce potenciál růstu o zhruba 10 %. Včetně odhadovaného 5% dividendového výnosu by tak absolutní výnos investice do českých akcií mohl dosáhnout 15 %," řekl ČTK makléř z WOOD & Company Vladimír Vávra.

Pokud do Německa a eurozóny nepřijde krize a současně vládní levicové strany nebudou oživovat myšlenky na další sektorové daně, má PX šanci se letos aspoň podívat na kótu 1 250 bodů, doplnil analytik z portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. Je podle něj potřeba mít na paměti, že PX má jeden z nejvyšších dividendových výnosů na světě, a tedy i případný nulový růst indexu znamená, že by si akcionáři přišli na výnos zhruba 5,5 %.

"Očekávané zlepšení globálního ekonomického růstu pravděpodobně způsobí návrat rizikového apetitu," upozornil portfoliomanažer ze společnosti CYRRUS Tomáš Pfeiler. Investoři tak podle něj zřejmě navýší expozici vůči rozvíjejícím se trhům. "Jelikož velká část investičního publika stále považuje ČR za rozvíjející se trh, může se vyšší ochota riskovat podepsat na nadprůměrné výkonnosti pražské burzy. Očekávám proto, že PX zhodnotí o 10-12 %," odhadl.

Rovněž manažer fondu z Raiffeisen investiční společnosti Martin Zezula míní, že světové burzy budou letos pokračovat v růstu. S ohledem na makroekonomická data potvrzující vstup do pozdní fáze aktuálního hospodářského cyklu lze však podle něj jen stěží počítat se zopakováním dvouciferné výkonností valné většiny akciových trhů.

České akcie se řadu let potýkají s nedostatkem zajímavých investičních příběhů, omezeným růstovým potenciálem předních firem a klesajícími objemy obchodů. Některé investory ale může lákat atraktivní dividendový výnos. "Pro letošní rok očekáváme, že zhodnocení indexu PX opět zaostane za jeho celosvětovým protějškem MSCI AC World," dodal.

Jako zajímavý titul vnímá Pfeiler Monetu Money Bank. Akvizice Wüstenrotu podle něj povede ke zlepšení výkonnosti a konsolidaci tržního podílu. MONETA navíc kvůli transakci nezmění dividendovou politiku.

Slabší výkonnost očekává od akcií Avastu, které loni spektakulárně posilovaly (+72 %).Nejistota přetrvá i u akcií ČEZ. Těm nesvědčí jednak pokles cen silové elektřiny, dále také pokračující nejasnost ohledně dostavby nových jaderných bloků, podotkl Pfeiler.

Vávra největší potenciál růstu vidí u akcií Komerční banky. Ty podle něj neprávem v závěru loňského roku zaostávaly za ostatními bankovními tituly.

Za relativně nejvíce podhodnocené považuje akcie Stock Spirits. Společnost Philip Morris ČR pak v letošním roce zřejmě opět vyplatí relativně nejvyšší dividendu. Vávra se však obává, že rychlý nárůst prodejů zařízení iQOS bude intenzivněji snižovat prodeje tradičních cigaret a negativně se do hospodaření pravděpodobně promítne také zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků.

Zdroj: ČTK

Akcie ČRSvětové akcieVýhled na rok 2020
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika