Co čekat ve druhém pololetí od hlavních tříd investic?

První pololetí bylo pro kapitálové trhy jedním z nejhorších v historii. Úroky u státních dluhopisů poklesly, těžce byly zasaženy rizikovější třídy aktiv a volatilita dosahovala rekordních úrovní. Nečekaný vývoj pokračoval i ve druhém čtvrtletí. Zatímco mezi 21. únorem a 23. březnem jsme byli svědky historicky nejprudšího poklesu na trzích, v druhém čtvrtletí jsme zažili nejrychlejší zotavení. Co čekají v dalších měsících analytici z NN Investment Partners?
Pozitivní sentiment investorů byl podpořen bezprecedentními fiskálními a monetárními stimuly v Evropě i USA. Na konci června začaly trhy mírně kolísat kvůli zhoršující se dynamice šíření nemoci covid-19 v řadě rozvíjejících se zemí a na jihu USA. Klíčovou otázkou zůstává, jak rychle se trhy vrátí na předkrizové úrovně a zda bude růst udržitelný.
Vše bude záviset na vývoji epidemiologické situace a ochotě centrálních bankéřů a politiků dále podpořit ekonomiku. Čínská průmyslová aktivita se již vrátila na původní úroveň, totéž však nelze říci o Latinské Americe, Středním východě, Africe a značné části jižní Asie, kde denní přírůstky počtů nakažených zůstávají vysoké.
Akcie
Kvůli nejistotě spojené s vývojem epidemie covidu-19 a nadcházejícím volbám v USA zůstáváme opatrní. Rychlost zotavení akciových trhů se bude odvíjet od zdravotní situace ve světě. I kdyby již nedošlo k dalšímu plošnému zpřísnění vládních opatření, domácnosti a firmy mohou změnit své zvyklosti a přistoupit na podobná opatření z vlastní vůle. To může ohrozit optimistický scénář, ve který investoři doufají.
Z hlediska sektorů zůstáváme nadváženi v sektoru technologií, ale snížili jsme podíl akcií komunikačních služeb z důvodu jejich předražení. Zvýšili jsme podíl průmyslu, který podle našeho názoru bude těžit z očekávaného ekonomického zotavení, a mírně nadvážili finanční tituly. Z hlediska regionální struktury stále preferujeme eurozónu před USA.
Je potřeba nadále pečlivě sledovat vývoj, protože zotavení je sice velice pravděpodobné, ale není jisté. Například finanční sektor se potýká s nízkými sazbami a zpožděnými splátkami hypoték. Skutečné dopady koronavirové krize budou známy až s odstupem času.
Dluhopisy
Preferujeme eurové a dolarové firemní dluhopisy investičního stupně. Firemní dluhopisy podle nás poskytují na rozdíl od akcií určitou míru ochrany před tržními poklesy a těší se i přímé podpoře centrálních bank díky jejich programům nákupů dluhopisů. Behaviorální aspekty, jako je postoj investorů k riziku, nás navádějí k opatrnosti. USA navíc čelí znepokojivému vývoji nákazy, s blížícími se volbami bude navíc těžší předvídat chování politiků.
Jsme přesvědčeni, že firemní dluhopisy na rozvíjejících se trzích budou těžit ze solidních účetních rozvah, dostatečné likvidity a omezeného rizika refinancování, což jim pomůže ustát dopady koronavirové krize. Míra defaultů emitentů dluhopisů s vysokými výnosy vzroste až v druhé polovině roku, bude se však držet na historicky průměrných úrovních.
Očekáváme obecně nižší poptávku po bezpečnějších státních dluhopisech, a proto nyní situaci monitorujeme a udržujeme neutrální postoj k této třídě aktiv.
Nemovitosti
Vysoká míra nejistoty při hledání výnosu vede obvykle k preferenci nemovitostí, nyní se však pozornost obrací ke kondici na trhu s nájmy a také k výplatám dividend. Očekáváme, že negativní dopady oslabení trhu práce se budou postupně projevovat a zvýrazňovat. Segment obchodních center je negativně ovlivňován posilováním e-commerce a oslabením spotřebitelské poptávky, segment kancelářských budov pak trpí kvůli zvyšující se oblibě práce z domova.
Komodity
Poptávka po komoditách se zotavuje díky příznivému vývoji epidemiologické situace v Číně a většině rozvinutých zemí. Ceny komodit jsou podporovány i masivními fiskálními a monetárními stimuly ve většině vyspělých ekonomik a tím, že se čínská ekonomika již vrátila v podstatě do předkrizové kondice.
Po obnovení poptávky a omezení nabídky vzrostly ceny ropy. Vzhledem k rostoucím obavám o vývoj poptávky po komoditách kvůli novým epicentrům nákazy jsme se rozhodli realizovat zisk prodejem pozic v mědi, stříbře, zlatě a kukuřici. Měď přitom zůstává naší preferovanou komoditou.
Zdroj: NN Investment Partners